Çakraların Anlamları ve İyileşmeye İhtiyacı Olduğunu Gösteren İşaretler

kadın sırtı ve yeşil bitki

Çakralar, vücudumuzda tam yedi ayrı bölgede bulunan enerji merkezlerine verilen isimdir. Sanskritçe döngü, girdap, tekerlek anlamlarına gelir. Çakraların adeta bir girdap gibi döndüğüne inanılır. Bu sayede zihin, ruh ve beden arasındaki bağlantıyı düzenleyerek enerjinin akışını sağlar. Her çakra farklı bir renk tarafından temsil edilir, her birinin etki alanı farklıdır. Peki bu çakralar ve anlamları nelerdir? Çakralarımızın iyileşmeye ihtiyaçları olduğunu, çoğunluğun söylediği şekliyle “tıkalı” olduğunu nasıl anlarız?

Hoşnut olmadığınız durumların, sorunların, çözemediğiniz meselelerin ve inişli çıkışlı ruh halinizin belki de size bir mesajı vardır? Haydi gelin çakraların anlamları hakkında biraz daha derine inelim!

Çakralar ve Anlamları

Çakralar enerji giriş ve çıkışlarını sağlar. Eğer bu çakralar sağlıklı bir şekilde çalışmazsa gerekli olan enerji bedene giremez. Enerji vücudumuza giremediğinde veya sıkıştığında hayatımızda tıkanan çakranın temsil ettiği alanlarda problemler çıkmaya başlar. Aslında çakraların “kapalı” olmasından kasıt, enerji akışının sağlıklı bir şekilde sağlanmamasıdır. Çakralar ve anlamları hakkında daha fazlasına göz atalım!

Birinci Çakra: Kök Çakra

Kök çakranın rengi kırmızıdır ve kuyruk sokumumuzda bulunur. Dört yapraklı nilüfer çiçeğiyle temsil edilir. Birinci çakra olmasından ötürü en güçlü ve yoğun enerjili çakra olarak kabul edilir. Kök çakra, yaşama olan bağlılığımızı temsil eder. Güvenlik ve hayatta kalma içgüdümüz bu çakradan gelir. Kök çakranız sağlıklı bir şekilde çalıştığında kendinizi içinde yaşadığımız fiziksel dünyada güvende hissedersiniz; buna aidiyet duygusu da diyebiliriz. Bu çakrayı bloke eden, tıkayan enerji ise korku enerjisidir.

Eğer maddi sıkıntılar yaşıyorsanız kök çakranızın iyileşmeye ihtiyacı olabilir. Sindirim bozuklukları ise bu çakranın tıkanmasının verdiği fiziksel işaretlerden bir tanesidir.

İkinci Çakra: Sakral Çakra

Göbek deliğimizin iki parmak altında bulunan sakral çakranın rengi turuncudur. Altı yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Sakral çakra cinselliği ve haz duygusunu temsil eder. Yaratıcılığınız ve hayal gücünüz bu çakrayla ilgilidir. Sakral çakranız sağlıklı çalışıyorsa yaratıcı yönünüz kolaylıkla ortaya çıkar. Bu çakrayı bloke eden enerji ise suçluluk duygusudur.

Eğer sıkıntılı ilişkiler yaşıyorsanız, hayal kurmakta güçlük çekiyorsanız, yaratıcılığınızda azalma olduğunu düşünüyorsanız ve cinsel isteksizliğiniz varsa bu çakranızda tıkanma meydana gelmiş olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu, üreme organlarında ve böbreklerde meydana gelen sıkıntılar da sakral çakranın tıkanmış olduğunun fiziksel işaretlerindendir.

Üçüncü Çakra: Solar Pleksus Çakra

Göbek deliğimizin üç parmak yukarısında bulunan bu çakranın rengi, güneşin rengi sarıdır. Sekiz yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Gücü temsil eder. Cesaret ve irade bu çakrayla ilgilidir. Solar Pleksus çakranız sağlıklı çalıştığı takdirde öz saygınız ve empati yeteneğiniz kararında olur. Solar pleksus çakranızı bloke eden enerji utanç duygusudur.

Özgüven eksikliği ve depresyon bu çakranın iyileşmeye ihtiyacı olduğunun en belirgin işaretlerindendir. Aşırı yorgunluk hali, karaciğer, pankreas ve safra kesesi sorunları, ülser, diyabet gibi hastalıklar solar pleksus çakrası tıkanık olduğunda meydana gelebilecek fiziksel rahatsızlıklardandır.

Dördüncü Çakra: Kalp Çakrası

Göğüs kafesinin ortasında yer alan bu çakranın rengi yeşildir. (İnsan kırmızı bekliyor, değil mi?) 10-12 yapraklı nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Huzuru ve sevgi enerjisini temsil eden bu çakra sağlıklı çalıştığında kendimizi mutlu, huzurlu ve sevgi dolu hissederiz. Kalp çakrasını bloke eden enerji keder duygusudur.

Öfke, kıskançlık gibi duyguları sıklıkla yaşıyorsanız kalp çakranız sağlıklı çalışmıyor olabilir. Astım gibi solunum hastalıkları ve akciğer sorunları ise bu çakranın sağlıklı çalışmadığını gösteren fiziksel rahatsızlıklardır.

Beşinci Çakra: Boğaz Çakrası

Adından da anlaşılacağı gibi boğaz bölgesinde bulunan bu çakranın rengi mavidir. Onaltı yapraklı bir nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Gerçekliği temsil eden bu çakrayı bloke eden enerji yalandır. Boğaz çakrası sağlıklı çalışan insanlar, kendini iyi ifade edip sağlıklı iletişim kurarlar.

Kendini ifade etmekte zorlanmak, boğaz çakrasının iyileşmeye ihtiyacı olduğunun en belirgin işaretidir. Bu çakra sağlıklı çalışmadığında ise tiroid, guatr, boyun ağrısı, ve ses telleri rahatsızlıkları gibi fiziksel sıkıntılar hayatımıza girebilir.

Altıncı Çakra: Üçüncü Göz Çakrası

İki kaşımızın tam ortasında yer alan bu çakranın rengi mavi-mor rengindedir. Yüz yapraklı bir çift nilüfer çiçeği ile temsil edilir. Sezgileri ve içsel bilgeliği temsil eden bu çakra sağlıklı çalıştığında, kişide üstün telepati gücü, odaklanma kabiliyeti ve algı yeteneği görülür. Maddi ve manevi dünyayı birbiriyle ilişkilendirmede son derece başarılılardır bu kişiler.

Bu çakra kapalı olduğunda olayların iç yüzünü görmek zorlaşır. Sık sık yanlış kararlar alıp hata yaptığınızı düşünüyorsanız belki de sebebi budur… Görme problemleri, baş ağrısı, işitme kaybı, sinüzit gibi rahatsızlıklar ise bu çakra kapalı olduğunda hayatımıza girebilecek olan fiziksel rahatsızlıklardır.

Yedinci Çakra: Taç Çakra

Bebekken bıngıldağımızın olduğu, kafamızın tepe noktasında bulunan bu çakranın rengi mordur. Bin nilüfer çiçeği yaprağı ile temsil edilir. İlahi gücü temsil eden bu çakranın sağlıklı çalışması halinde kişi öz benliğini ve yaşam amacını bulur, anda yaşamaya başlar.

Dünya malına aşırı bağlılık bu çakrayı bloke eden enerjidir. Öğrenmede güçlük çekmek bu çakranın kapalı olabileceğinin işaretlerinden bir tanesidir.

çakralar, çakraları açmak için, çakraların anlamları, çakraların kapalı olduğunu nasıl anlarız, kapalı çakralar
Kaynaklar