İyi Hissetmek İçin Rutininize Ekleyebileceğiniz 10 Öneri

Yaptığımız yüzlerce seansın akabinde söyleyebilirim ki; aslında hepimizin içinde bir içgüdü olarak yer alıyor iyi hissetmek. İnsanlık için hayatta kalmaya çalışmak nasıl temel bir amaç ise iyi hissetmek de bir o kadar ana amaçlarımızdan biri gibi. Yaptıklarımız, yapmadıklarımız, tercihlerimiz, davranışlarımız hep bu istekle şekilleniyor. Bu da oldukça normal. İyi hisler, kişiyi güdüler ve motive eder. Bizim de yaşama enerjimizi dinç tutabilmek için iyi hislere ihtiyacımız var. Ancak karmaşa içinde, birçok stres yüküyle sürdürdüğümüz yaşamımızda ‘iyi hissetmek’ o kadar da kolay hissedilebilen bir duygu olmayabiliyor. Bunun için bilinen tek bir şifre olsaydı bunu paylaşmayı en az sizin kadar isterdim; fakat bunca yıllık psikoloji araştırmaları da iyi hissetmenin basit tek bir şifresi olmadığını doğrulamakta. Ancak enseyi karartmamıza hiç gerek yok. Herkese iyi gelen şeyler farklı. Kendimize iyi geleni deneme yanılma yoluyla keşfetmek de bir yol.

İlgini çekebilir: Psikolojik İyilik Halini Artırdığı Kanıtlanmış 3 Uygulama

Ben de bu yazımda daha önce denememiş olabileceğiniz, ancak kendimizi ve bünyemizi de şaşırtarak güzel hislerimizi arttırmak için deneyimleyebileceğiniz, küçük ama etkili önerilerimi sizinle paylaşmak istedim. Denemeye hazırsanız aşağıdaki iyi hissetme önerilerime birlikte göz atalım!

İyi hissetmek için deneyebileceğiniz basit öneriler

Telefonsuz öğünler

Haftada bir gün, 3 öğününüzü de yanınızda telefonunuz olmadan, bildirimlere, videolara, sosyal medyaya bakmadan geçirmeye ne dersiniz? Böylelikle tüm dikkatinizi yemeğinize, yemek yerken vücudunuzda oluşan deneyimlere verebilir ve 3 öğününüzün tadına doyasıya varabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Gün İçinde Anda Kalmanızı Sağlayacak 5 Rutin

Farklı dilde film izleme

Film izlemek bize çoğunlukla iyi gelir ancak bunu biraz farklılaştırmak bence çok güzel bir fikir. Daha önce duymaya aşina olmadığınız bir dilde film izleyip replikleri olabildiğince anlamaya çalışmak, o dili tanımak, oyuncuların vücut diline ve ses tonlarına dikkat vermek ve film sonunda neye ne kadar hakim olabildiğinizi fark etmek seveceğiniz bir farkındalık ritüelini size kazandırabilir.

Fiziksel enerji

Eğer fiziksel hareketin size iyi geleceğini düşünenlerdenseniz, güne yıldız atlama olarak da bilinen ‘jumping jack’ hareketini 30 kere yaparak başlamak, aradığınız enerjiyi size getirebilir. Jumping jack hareketi, kollarınızı yukarıda, bacaklarınızı ise yana aç kapa yaparak zıpladığınız bir tür egzersiz hareketi. Daha iyi bilgi için internette araştırarak da hareketin yapılışına bakabilirsiniz. Eğer aktiviteyi farklılaştırmak isterseniz üzerinizde kıyafetleriniz olmadan çıplak olarak da hareketi yapmayı deneyebilirsiniz.

Yatakta keyif

Eminim ki bunu çoğunuz zaten yapıyorsunuzdur ancak eğer son zamanlarda ihmal ettiyseniz bir hatırlatma da benden olsun istedim. Bir gününüzü sevdiğiniz bir dizinin bölümlerini yatağınızda yatarken arka arkaya izlemek güzel bir dinlenme ve şarj olma günü olabilir.

İlgini çekebilir: İzledikten Sonra İçini Pozitif Duygularla Kaplayacak 5 Film Önerisi

Gün doğumu yürüyüşü

Yürüyüş yapmanın mental sağlığımıza iyi geldiğini hep okuyoruz. Bir yürüyüşünüzü de gün doğumundan önce başlayarak güneşin doğumunu izlerken yapmaya ne dersiniz? Kendi deneyimlerimden yola çıkarsak kişisel görüşüm, yataktan kalkarken ‘Ben ne yapıyorum ya?’ deseniz de dönerken tüm dünyayı kucaklayacak kadar enerjik ve iyi hissedeceğiniz yönünde.

İlgini çekebilir: Topraklanma ile Doğadan Güç Alarak Rahatlayın

Sosyalleşme

Yalnızlığa ihtiyacımız olduğu kadar sosyalleşmeye de ihtiyacımız var. Öyleyse yürüyüşe gittiğiniz bir parkta tanımadığınız biriyle tanışmak, ona selam vermek veya arkadaşlarla keyifli bir kahve sohbeti sosyalleşmenin yollarından olabilir. Deneyip görelim derim.

Kafeinsiz bir gün

Kahve tutkunlarını üzecek gibi görünen ama kafeinin stres ve gerginlik halini tetiklediğini bilen kişileri ise mutlu edecek bir önerim var. Eğer kafein tüketimi fazla biriyseniz işe yaradığını daha hızlı gözlemleyeceğinizi umuyorum. Bir gününüzü kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak geçirmek, nedensiz sandığınız gerginliğinizi ve huzursuz halinizi azaltabilir.

Erken yatma

Haftada bir gününüzü, alıştığınız uyku saatinizden 30-45 dakika kadar önce yatağa girerek daha fazla dinlenmenize olanak sağlamak da iyilik halinize katkıda bulunabilir. Özellikle hafta içleri yoğun çalışan biriyseniz normalden erken yatağa girmek size bir ödül gibi gelecektir.

Meditasyon

Güne 20 dakika meditasyon yaparak başlamak, zihninizi dinginleştirmek, yeni güne hazırlanmak için çok ideal bir aktivite olabilir. Hayat karmaşasından, birbirine giren düşüncelerinizden sizi uzaklaştırabilecek güce sahip bu aktiviteyi eğer şimdiye kadar denemediyseniz, kesinlikle şans vermenizi öneririm.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul

Kuralsız bir gün

Bir günü size mantıksız gelen kurallara uymadan, size göre hangisi daha uygunsa öyle davranarak geçirmek size de çok özgür hissettirecek gibi gelmiyor mu? Elbette uzun vadede zararları olabilecek itaatsizliği (işe gitmemek gibi) kastetmesem de kendi kendimize koyduğumuz ama çok da lüzumu olmayan bazı kurallarımıza itaatsizlik etmek hiç fena fikir değil gibi.

Umarım bu önerileri denemeye ve hayatınıza renk katmaya şans verirsiniz.

İyi hissettiğiniz günler dilerim.

Kaynaklar
iyi hissetmek, nasıl iyi hissederim