Depresyon ve Kronik Ağrı ile Baş Etmek İçin Günlük Karantina Rutini

Bu pandemi dönemi hepimiz için oldukça korkutucu, garip ve eşi benzeri görülmemiş bir süreç. Bu süreçle birlikte birçoğumuz sağlıksız savunma mekanizmaları diyebileceğimiz fazla uyuma, fazla yeme ve duygularımızı zihnimizin en karanlık köşesine doğru tepiştirme eğilimi göstermiş olabiliriz. Bu da muhtemelen eklem ağrılarına, bozuk bir uyku düzenine ve hırçın mideye neden olmuş olabilir… Unutmayın, bütün insanlık aynı kolektif ve süregiden bir öfkeden muzdarip. Covid 19 hepimiz için fazlasıyla bunaltıcı!

Eğer zihinsel bir hastalıkla boğuşuyorsan bu pandemi, sorunlarının üstüne tuz biber olmuş olabilir. Kronik ağrıdan muzdarip kişiler de stresli dönemlerde muhtemelen ağrılarının arttığını deneyimliyordur. 

Hepimiz aynı sıkıntılı süreçten geçerken, hastanelerdeki durumdan dolayı da şu an yardım alabilmek daha zor. O yüzden mental ve fiziksel sağlığımızı mecburen iyi tutmalıyız.

İlgini çekebilir: Evde Kaldığımız Süre Boyunca Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Peki hayat korku filmlerini andırırken gün içerisinde nasıl daha dengede kalabiliriz?

Bu sorumuzun cevabı bize uygulayacağınıza söz vermeniz gereken günlük rutinimizde saklı! Bizi o sağlıksız savunma mekanizmamızdan çekip çıkaracak, kolaylıkla yapılabilir bir rutin bu. Ash Fisher, bu rutine bağlı kaldıktan 10 gün sonra bile çok daha aklı başında bir ruh haline sahip olduğunu söylüyor.

Başlamadan önce küçük bir not!

• Mükemmeliyetçiliği unut! Mükemmel olmak ve her gün her görevi tamamlamak zorunda değilsin. Yapılacaklar listen senin için bir kılavuz olsun, zorunluluk değil.

Depresyon ve anksiyetenin üstesinden gelmek için 5 günlük rutin önerisi

1. Günlük tutmayı dene

Fisher, Julia Cameron’ın Sanatçının Yolu kitabını şiddetle öneriyor. Yaratıcılığınızı keşfetmeniz için bilinç akışı tarzında her gün yazılmış birkaç sayfa harika bir başlangıç olabilir. Zihindekileri kağıda dökmek, her zaman yatıştırıcı bir aktivite olmuştur. Bu yüzden düşüncelerinizi, stres etkenlerinizi ve aklınızda dönüp dolaşan kaygılarınızı her gün düzenli olarak bir deftere yazmaya çalışın.

İlgini çekebilir: Kaygılı Ruh Halinizi Yatıştırmanıza Yardımcı Olacak 10 Hobi Önerisi

2. Biraz gün ışığı!

Depresyonla baş etmede her gün biraz gün ışığı almak oldukça etkili bir eylem. Araştırmalar da bunu destekliyor. Eğer balkonunuz varsa en az 20 dk olacak şekilde balkonunuzda, yoksa da yakınınızdaki bir parkta oturmayı deneyebilirsiniz. Öyleyse çıkın ve biraz D vitamini alın! Etrafınıza baktığınızda da şunu hatırlayın: Her şey bittiğinde, hala geri dönebileceğimiz bir dünya bizi bekliyor.

3. Hareket et

Yürüyüşler, kısa gezintiler, ev temizliği, salonda yoga… Havadan, ulaşımdan veya güvenlik önlemlerinden dolayı dışarıya çıkamıyor musun? Evde hiçbir ekipmana ihtiyacın olmadan da yapabileceğin birçok şey var. YouTube’dan evde yapabileceğin her düzeye uygun egzersizler bulabilirsin. Mesela yürüyüş için oldukça keyifli bir YouTube kanalı olan Walk at Home by Leslie Sansone’u deneyebilirsin.

4. Arkadaşlarınla bağlantıda kal

Her gün bir arkadaşınla iletişim kur. Bu; mesajlaşma, telefon görüşmesi, görüntülü konuşma, birlikte Netflix izleme, oyun oynama veya eski tarzda mektuplaşma bile olabilir!

5. Duş almayı ihmal etme

Kendimizi salıp düzenli duş almayı ihmal etmek yok. Suyun rahatlatıcı etkisini küçümsemeyelim. Hem hepimiz temiz hissettiğimizde otomatik olarak daha iyi hissettiğimiz konusunda da hemfikirizdir bence. Duştan sonra temiz çarşafların üstüne de yayıldık mı bizden mutlusu yok!

İlgini çekebilir: Stres Hormonu Kortizol Seviyemizi Düşürmek İçin 7 Öneri

Kronik ağrıyı hafifletmek için günlük rutinler

Yukarıda depresyon başlığı altında bahsettiğimiz her şey kronik ağrı için de geçerli, oldukça yardımcı rutinler. İkisinin de birbiriyle bağlantılı olduğunu unutmayalım.

1. Akupresür noktalarına basınç uygula

Vücudundaki belli noktalara basınç uygulamak hem ağrılarına iyi gelecek hem de modunu yükseltecek. Biraz araştırarak öğrenebileceğin bu basınç noktalarına her gün kendin 5-10 dk bile olsa masaj yapabilirsin.

2. Yeterli uyku uyumaya özen göster

Her gece mutlaka 7.5-8 saat uyumaya çalış. (Bazı durumlarda vücut daha fazlasına bile ihtiyaç duyabilir.) Uyuma ve uyanma saatlerinde olabildiğince istikrarlı olmaya çalış. Bu bazen zor olabilir ama yine de elinden gelenin en iyisini yap sen.

İlgini çekebilir: Sosyal İzolasyonda Kaliteli Bir Uyku İçin Uzmanından 3 İpucu

3. Ağrını hafifleten şeylerin bir listesini yap

İyi hissettiğin bir zamanda, ağrını hafifletmek için uyguladığın ve gerçekten de işe yarayan şeylerin bir listesini çıkar. Bu, ilaçlardan masaja, sıcak bir duştan ısıtma yastığına, egzersize veya favori televizyon programına kadar her şey olabilir!

Bu listeyi ağrılı günlerinde kolayca ulaşabileceğin bir yere koy. Hatta bu listeye not aldığın şeylerden her gün birini seçerek günlük rutinin bir parçası haline bile getirebilirsin.

BONUS!

• Kendi Bullet Journal’ını yap: Hayatını organize etmeni sağlayacak bu planlayıcıyı dilediğin gibi kendine uygun olarak özelleştirebilirsin. İster basit olsun ister karmaşık. Başlamak için herhangi bir noktalı defter işini görecektir.

• Yeni bir beceri edin: Bugüne kadar hep yapmayı çok istediğin ama bir türlü zaman bulamadığın bir şey oldu mu? Belki bu örgü örmek, kod yazmak veya illüstrasyon olabilir. O şey her ne ise şimdi tam deneme zamanı! Youtube’dan veya birçok online kurstan ücretsiz bir şekilde bunları öğrenebilirsin.

Hepsinin ötesinde ise kendine iyi davranmayı hiçbir zaman unutma. İnan bana yapabildiğinin en iyisini yapıyorsun!

Yardımcı Kaynak: A Daily Quarantine Routine for Managing Depression and Chronic Pain, healthline.com

basınç noktaları, karantinada uygunabilecek günlük rutin, kronik ağrı, pandemi, stres ve anksiyete, verimli günlük rutin
Kaynaklar