Disney+ Hakkında Her Şey & 12 Dizi Önerisi

disney-plus-hakkinda-her-sey-ve-12-dizi-onerisi

Her geçen gün artan online yayın platformlarına bir yenisi daha eklendi. Son olarak, ülkemizde Haziran 2022 tarihinde yayın hayatına başlayan Disney+ hakkında bilmen gereken her şeyi ve hafta sonlarını şenlendirecek 12 dizi önerisini yazının devamında bulabilirsin. Başka bir platform arıyorum diyorsan daha önce yazdığım PrimeVideo ve Mubi hakkındaki detaylı yazılara buradan ulaşabilirsin. Şimdiden iyi seyirler!

İlgini çekebilir: MUBİ Platformunda İzleyebileceğiniz 5 Film Önerisi

Disney+ Özellikleri

Bana kalırsa, platformu rakiplerinden ayıran birkaç güzel özelliği var. Hemen bunlardan bahsetmek istiyorum.

Disney+; mobil cihazlardan, tabletlerden, bilgisayarlardan ve tüm SmartTv-AndroidTv’lerden izlenebiliyor. Eğer Dolby Vision ve Dolby Atmos destekleyen bir izleme cihazınız varsa bu teknolojiden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. 

Ve Disney+’ı tercih etmemin en büyük nedenlerinden birisi olan GroupWatch, kesinlikle platformun rakiplerine kıyasla öne geçmesini sağlıyor. Bu özellikle, istediğiniz bir içeriği nerede olursanız olsun başka bir arkadaşınızla aynı anda izleyebiliyorsunuz. Özellikle farklı şehirlerdeki arkadaşlarlarınızla film gecesi yapmak için şahane bir yol. Platform, GroupWatch özelliğini 6 kişiye kadar destekliyor.

İlgini çekebilir: Netflix’e Rakip Amazon Prime Video Hakkında Her Şey & 5 Dizi Önerisi

Disney+’ta Severek İzleyeceğin 12 Dizi Önerisi

Orijinal Marvel, Starwars, Disney, Pixar ve National Geographic içerikleri yanı sıra neler izleyebilirim diye düşünüyorsan izleyip beğendiğim 12 dizi önerisini yazının devamında bulabilirsin!

1. DollFace

Yapım Yılı: 2019

Sezon Sayısı: 2

IMDb: 7,4

Yönetmen: Jordan Weiss

Oyuncular: Kat Dennings, Brenda Song, Shay Mitchell, Esther Povitsky 

Dollface, uzun süreli birlikteliklerinin ardından sevgilisi tarafından terk edilen genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Hayatına yeni bir yön vermeye çalışan genç kadın, öncelikle geçmişte bıraktığı dostlukları yeniden kurmaya ve kadınların dünyasına geri dönmeye çalışacaktır.

Dizi son dönemlerde izlediğim en gerçekçi arkadaşlık temalı dizi olsa da üzülerek söylüyorum ki geçtiğimiz günlerde iptal edilmiş. Bu kadar büyük bir kadroyla ve Margot Robbie gibi bir isimle yapımcılık yoluna gidilen bir dizide böyle bir kararın neden alındığı açıklanmasa da dizinin hayranları oldukça tepkili.

2. Dopesick

Yapım Yılı: 2021

Sezon Sayısı: 1

IMDb: 8,6

Yönetmen: Danny Strong

Oyuncular: Michael Keaton, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg

Dopesick, OxyContin isimli ilacın Amerika’da piyasaya sürülmesinden sonra ülkede yaşanan en büyük uyuşturucu salgınını konu ediyor.

Ağrıları dindiren, güne huzurlu başlatan, mutluluk seviyesini arttıran bir ilaç olarak gündemden düşmemeye başlayan OxyContin, büyük ilaç şirketinin ceplerini doldurmaya devam etmektedir.

Yıllar boyunca pek çok kişiye iyi gelmesinin yanı sıra başta kasabada, sonrasında da ABD genelinde yaygınlığını sürdürmektedir. Ancak geçen birkaç yıllık sürenin ardından -ve OxyContin’in yoğun kullanımının sonuçları olarak- ülkede birtakım sorunların arttığı görülmektedir.

Artan suç oranları, cinayetler, soygunlar, yaralamalar… Mucize olarak lanse edilen ilaca “opioid” damgası vurulduğunda işin rengi değişecek. Ve OxyContin’i piyasaya süren aile bireyleri, hırslı birkaç avukatın yardımıyla, uyuşturucuyu salgın hale getirdiği için yargılanacaktır.

3. This is Us

Yapım Yılı: 2016

Sezon Sayısı: 6

IMDb: 8,7

Yönetmen: Dan Fogelman

Oyuncular: Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Sterling K. Brown

Dizi geçmiş ve günümüzde geçmektedir. Geçmiş, üçüz bebekleri olan Jack ve Rebecca çiftine odaklanıyor. Alkolik bir baba olan Jack’in bu durumu, ailesi tarafından çekilmez hal alınca evin en zeki çocuğu Randall; bu sorunu çözmek için çabalar. Jack ve Rebecca’nın evlatlık oğlu Randall; beyaz yakalı bir işe, bir evliliğe ve çocuğa sahip olan, diğer çocuklar arasındaki tek kişidir. Günümüzde ise Randall’ın biyolojik ebeveynlerini de aramaya başlamasıyla iyice ilginç bir yere doğru sürüklenir.

4. A Teacher

Yapım Yılı: 2020

Sezon Sayısı: 1

IMDb: 6,9

Yönetmen: Hannah Fidell

Oyuncular: Kate Mara, Nick Robinson, Ashley Zukerman

Genç bir kadın olan Claire, Westerbrook Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başlar. Kocası Matt Mitchell ile sorunları olan Claire, kardeşi Nate Wilson’dan da uzakta olmaktan dolayı bir hayli mutsuzdur. Yeni hayatına alışmaya, arkadaş edinmeye çalışan Claire’in hayatı, lise son sınıf öğrencisi olan Eric’in kendisine ilgi göstermesiyle bambaşka bir hal alır. Dışarıdan gözükmese de hayatında birçok sorunla boğuşan Eric ve Claire, kendi gerçekliklerinden kaçmalarının sağlayan bir bağ kurar. Ancak ilişkilerinin beklenmedik şekilde hızlı ilerlemesi birçok sorunu da beraberinde getirir.

5. The Dropout

Yapım Yılı: 2022

Sezon Sayısı: 1

IMDb: 7,5

Yönetmen: Elizabeth Meriwether

Oyuncular: Amanda Seyfried, Naveen Andrews, Utkarsh Ambudkar

Dizi, henüz 19 yaşındayken, öğrenim gördüğü Stanford Üniversitesi’ni bırakıp kendi şirketi Theranos’u kuran genç girişimci Elizabeth Holmes’un hayatını işliyor. Bir dönem yeni Steve Jobs olarak anılan ve kendi malvarlığıyla milyarder olan kadınlar listesinde ilk sıraya yerleşen Holmes, silikon vadisi tarihindeki en büyük dolandırıcılık suçunu işlemesiyle yargılanıyor.

6. Pam & Tommy

Yapım Yılı: 2022

Sezon Sayısı: 1

IMDb: 7,3

Yönetmen: Robert Siegel

Oyuncular: Lily James, Sebastian Stan

Pam & Tommy, tanıştıktan 96 saat sonra evlenen aktris Pamela Anderson ile Mötley Crüe’nun bateristi Tommy Lee‘nin çalkantılı ilişkisini konu ediyor. Pamela Anderson ve Tommy Lee’nin sansasyonel ilişkisine odaklanılan dizide, çiftin balayı sırasında çalınan seks kasetlerinin halka sızdırılmasının ardından yaşananlar gözler önüne seriliyor.

7. Single Parents

Yapım Yılı: 2018

Sezon Sayısı: 2

IMDb: 7,1

Yönetmen: Elizabeth Meriwether, J.J. Philbin

Oyuncular: Taran Killam, Leighton Meester, Kimrie Lewis

Single Parents, çocuklarını tek başlarına büyütmeye çalışan bir grup bekar ebeveynin hikayesini konu ediyor. Çocuklarının ödevleri, sınavları, oyun saatleri arasında sıkışıp kalan ebeveynler, bir yandan onları tek başlarına büyütmeye çalışırken bir yandan da kendi özel hayatlarını yoluna sokmaya çalışır. Bekar ebeveynler, çocuklarını hayata hazırlarken yaşadıkları zorlukları birbirlerine destek olarak aşmaya çalışır.

8. Modern Family

Yapım Yılı: 2009

Sezon Sayısı: 11

IMDb: 8,5

Yönetmen: Steven Levitan, Christopher Lloyd

Oyuncular: Ed O’Neill, Julie Bowen, Ty Burrell

Dizi, Jay Pritchett ve onun çocukları Claire Dunphy ile Mitchell Pritchett’in aileri etrafında dönmekte ve birbiriyle ilişkili bu üç ailenin hikâyesi anlatılmaktadır. Aile’nin babası Jay Pritchett, genç bir kadın olan Gloria ile evlidir. Çocuğu Manny ise Gloria’nın ilk evliliğindendir. Bir ev hanımı olan Claire, emlak acentesi ve kendi ifadesiyle cool baba olan Phil ile evlidir. Phil-Claire çiftinin üç çocuğu vardır; Haley basmakalıp bir lise öğrencisi, Alex aşırı zeki ortanca çocuk ve gayet sıradışı olan Luke evin tek oğlan çocuğudur. Mitchell ve Cameron dizinin eşcinsel çiftidir. Bu çiftin evlatlık edindikleri Vietnamlı, Lily isminde bir bebekleri vardır.

9. The Kardashians

Yapım Yılı: 2022

Sezon Sayısı: 2 (Yayında)

IMDb: 4,8

Yönetmen: Ben Winston

Oyuncular: Kim Kardashian, Khloe Kardashian, Kourtney Kardashian

The Kardashians, Kardashian ailesinin hayatını mercek altına alıyor. Kris, Kourtney, Kim, Khloe, Kendall ve Kylie’nin hayatı hakkında bilinmeyenlerin gözler önüne serildiği dizide; aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkileri, kariyerleri, hayatlarında olup bitenler anlatılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=CvEzCkdgnWk

10. How I Met Your Father

Yapım Yılı: 2022

Sezon Sayısı: 1 (Yayında)

IMDb: 5,5

Yönetmen: Isaac Aptaker, Elizabeth Berger

Oyuncular: Hilary Duff, Chris Lowell, Francia Raisa

Dizi, oğluna babasıyla nasıl tanıştığını anlatan Sophie’nin hikayesini konu ediyor. Hikayede Sophie ve en iyi arkadaş grubunun New York’ta yaşadığı dijital uygulamalar çağında, kim olduklarını, hayattan ne istediklerini keşfedişleri gözler önüne seriliyor. Sophie, oğluna babasıyla nasıl tanıştığını anlatırken, hem kendisinin hem de arkadaşlarının yaşadığı maceraları da aktarıyor.

11. How I Met Your Mother

Yapım Yılı: 2005

Sezon Sayısı: 9

IMDb: 8,3

Yönetmen: Craig Thomas, Carter Bays

Oyuncular: Josh Radnor, Jason Segel, Alyson Hannigan

Dizi, 2030 yılında Ted Mosby ‘nin çocuklarına anneleri ile tanışmasının uzun hikayesini anlatmaktadır ve bir anda 2005 yılının Amerikası’na geri dönerek, beş sıkı dostun 20’li yaşlardaki eğlenceli yaşamalarına konuk oluruz.

Ted, 27 yaşında Manhattan’lı bir mimardır. Hukuk fakültesinde okuyan Marshall ise en iyi dostudur ve dokuz yıldır beraber olduğu sevgilisi Lily ile evlenmek üzeredir. Ekibin son üyesi Barney Stenson ise nev-i şahsına münhasır, takım elbise tutkunu bir kadın avcısıdır. Ted, hayatının gerçek aşkını bulacağına inanmaktadır. Tam da bu sırada Robin Scherbatsky ile tanışınca How I Met Your Mother’ın sıkı beşlisi tamamlanır.

12. Only Murders in The Bulding

Yapım Yılı: 2021

Sezon Sayısı: 2 (Yayında)

IMDb: 8,1

Yönetmen: Steve Martin, John Hoffman

Oyuncular: Steve Martin, Selena Gomez, Martin Short

Dizi, suçla ilgili bir takıntıyı paylaşan ve kendilerini bir anda bir suçun içinde bulan üç yabancının hikayesini konu ediyor. Aynı apartmanda yaşayan üç yabancı, apartmanlarında korkunç bir ölüm meydana geldiğinde bunun bir cinayet olabileceğinden şüphelenir. Gerçeği ortaya çıkarmaya karar veren üçlü, araştırma yapmaya başlar ve bunu belgelemek için bir podcast kaydeder. Üç yabancı, olayı araştırırken binanın yıllar öncesine uzanan karmaşık sırlarını ortaya çıkarırlar.

Kaynak

Kaynaklar
disney+, disneyplus, film, film önerileri