Sizi Geçmişe Götürecek 10 Nostaljik Film Önerisi

Nostalji, geçmişe duyulan özlemle beslenen bir duygu; ve sinema, bu duyguyu en derin şekillerde hissettirebilen sanat dallarından biri. Eski filmler, bizi zaman tünelinde yolculuğa çıkararak unutulmaz anıları yeniden canlandırma gücüne sahiptir. Bu nostaljik film önerileri, sizi farklı bir zamanda, farklı bir dünyada hissettirmek için seçildi. Her bir film, geçmişin izlerini sürmek isteyenler için duygusal bir yolculuk vaat ediyor ve unutulmaz karakterler, müzikler ve atmosferleriyle zamanın ötesinde bir bağ kurma fırsatı sunuyor. Unutulmaz anıları ve duygusal bağları yeniden keşfetmek isteyenler için, zamanın tozlu sayfalarında kaybolmuş, ancak iz bırakmış bu filmler, geçmişin büyülü atmosferini yeniden yaşatacak.

7 Kardeşe 7 Gelin (Seven Brides for Seven Brothers)

IMDb: 7,4

Yapım Yılı: 1954

Yönetmen: Stanley Donen

Oyuncular: Jane Powell, Howard Keel, Jeff Richards

1850 yılında Oregon’da geçen hikayede, ormanlık bir bölgede altı erkek kardeşiyle birlikte yaşayan Adam’ın hikayesine tanık oluruz. Adam için artık evlenme vakti gelmiştir ve bu amaçla şehir merkezine gider. Aynı gün içerisinde Milly adında bir kadınla tanışır ve evlenmeye karar verirler. Milly’i de yanına alıp yaşadığı kasabaya geri döndüklerinde ise Milly beklemediği bir sürprizle karşılaşır. Adam, altı kardeşiyle birlikte aynı kulübenin içinde yaşamaktadır. Milly kısa zaman içerisinde aileye bir düzen getirmeye kararlıdır…

Asi Gençlik (Rebel Without a Cause)

IMDb: 7,7

Yapım Yılı: 1955

Yönetmen: Nicholas Ray

Oyuncular: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo

Sinema tarihinin kült filmlerinden olan Asi Gençlik, ailesiyle birlikte Los Angeles’a taşınan on yedi yaşındaki Jim’i konu almaktadır. Öğrenimine Dawson Lisesi’nde devam edecek olan, çeşitli haylazlıkları ve sorunları bulunan bu asi genç, bir gün toplum içinde içki içme yasağını deldiği için polis tarafından tutuklanır. Genç çocuğun annesi, babası ve büyükannesi, Jim’i kurtarmak için polis istasyonuna vardıklarında ise Jim’in ailesini ve beraberinde dönemin orta sınıf Amerikan aile yapısını tanımaya başlarız.

Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot)

IMDb: 8,2

Yapım Yılı: 1959

Yönetmen: Billy Wilder

Oyuncular: Marilyn Monroe, Tuny Curtis, Jack Lemmon

İki Chicago’lu caz müzisyeni Joe ve Jerry, 1929’da yaşanan bir katliamın iki tanığı olmuş, kendilerini gören gangsterlerden de canları pahasına kaçmışlardır. Kasabayı terk etmek ve yeni bir iş aramak durumunda kaldıkları için Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılıp gizlenmek onlara fazlasıyla cazip gelmiştir. Kadın gibi giyinip Josephine ve Daphne adını alan ikilinin önlerinde atılmak üzere oldukları oldukça tuhaf bir serüven vardır.

Çılgınlar Kraliçesi (Breakfast at Tiffany’s)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 1963

Yönetmen: Blake Edwards

Oyuncular: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal

Filmde New York sosyetesinin renkli siması, ayrıksı, saf, pervasız, neşeli, çılgın, acayip ama herkesin sevgilisi Holly Golightly (Audrey Hepburn) ile apartman komşusu genç yazar Paul Varjak (George Peppard) arasındaki romantik ilişki anlatılmaktadır. Capote’nin romanında Holy’nin bir telekız olduğu açıkça belirtilmişken, sansür nedeniyle filmde bohem hayatı sürdüren ve aldığı armağanlarla geçinen çılgın sosyetik kız haline getirilmiştir. Varjak ise filmde de romandaki gibi jigololuk yaparak geçimini sağlamaktadır.

Neşeli Günler (The Sound of Music)

IMDb: 8,1

Yapım Yılı: 1967

Yönetmen: Robert Wise

Oyuncular: Julie Andrews, Christopher Plummer, Eleanor Parker, Richard Haydn, Peggy Wood

1930’lu yılların Avusturya’sında Salzburg yakınlarında bir manastırda yaşayan Maria (Julie Andrews)’nın ne kadar gayret gösterse de bir rahibe olmak için gerekli niteliklere sahip olmadığı anlaşılır. Baş rahibe Abbess (Peggy Wood) yemin edip bir rahibe olmadan önce gerçek dünyayı biraz daha tanıyabilmesi için Maria’yı bir mürebbiye arayan yedi çocuklu Kaptan Von Trapp (Christopher Plummer)’ın malikanesine gönderir. Soğuk ve mesafeli bir insan olan kaptan çocuklarını askeri bir disiplin içinde büyütmektedir. Kısa sürede işi bırakan onlarca mürebbiyenin sonuncusu olan Maria iyimserliği ve müziğin de yardımı ile çocukların kalbini kazanmayı başarır. Viyana’da oturan cazibeli bir kadın olan Barones Schraeder (Eleanor Parker)’le bir evliliğe hazırlanan Kaptan’a aşık olan Maria ikisinin arasından çekilmek için manastıra geri döner. Çocuklar ise Barones’in gitmesini, Maria’nın geri gelmesini isterler.

Neşeli Günler, 1966 yılında 10 dalda aday olduğu Akademi Ödülleri’nden En İyi Film, Yönetmen, Müzik, Ses ve Kurgu dallarında 5 tanesini kazanmıştı. Ayrıca ABD’de kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Bayan Daisy’nin Şoförü (Driving Miss Daisy)

IMDb: 7,3

Yapım Yılı: 1989

Yönetmen: Bruce Beresford

Oyuncular: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd

Bayan Daisy Werthan, zengin ve yaşlı bir kadındır. İyi bir hayat yaşamış olan Bayan Daisy, hiçbir zaman kendini zengin olarak görmemiş, fakir olduğu günleri de unutmamıştır. Yaşlanınca bazı sorunlar yaşayan yaşlı kadına işlerini halledebilmesi için bir şoför tutulur. Şoföre ihtiyacı olduğunu düşünmeyen Daisy, oğlu Boolie’nin bulduğu Hoke’u bu nedenle reddeder. İşe başladıktan sonra da sürekli olarak azarladığı Hoke ile aralarında bir süre sonra farklı bir dostluk başlayacaktır.

Bebek Firarda (Baby’s Day Out)

IMDb:

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Patrick Read Johnson

Oyuncular: Joe Mantegna, Lara Flynn Boyle, Joe Pantoliano, Brian Haley, Cynthia Nixon

Bebek Bink, ailesiyle beraber bir konakta yaşamaktadır. Aile bebeğin fotoğraflarını çektirmek istemektedir, ancak 3 sahtekar, fotoğrafçı gibi davranıp bebeği kaçırırlar. Üç beceriksiz fidyeci tarafından kaçırılan şirin bir bebeğin başından geçen komik olayları anlatan enfes bir komedi. Birilerinin bebekleri koruduğu kesin!

 

Piyano (The Piano)

IMDb: 7,6

Yapım Yılı: 1993

Yönetmen: Jane Campion

Oyuncular: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill

Film, dilsiz bir pianist olan Ada ve kızının 19. yüzyılın ortalarında Yeni Zelanda’nın batı kıyısında geçen hikayesini anlatmaktadır. Altı yaşından beri tek bir kelime bile konuşamayan Ada, bu suskunluğunu çok sevdiği piyanosuna yansıtmış ve iyi bir piyanist olmuştur. Babası Ada’yı, Yeni Zelandalı bir zenginle yaptığı anlaşma sonucu evlendirir ve genç kadın kızını da alarak daha önce hiç görmediği, bilmediği bu ülkeye taşınır. Yeni evlendiği kocasıyla arasında problemler yaşanmaya başlar ve genç kadın piyanosundan ayrılmak zorunda kalır. Ancak bu esnada kendisini bekleyen bir sürpriz, hayatındaki tüm aksaklıkları çözecek ve onu bambaşka biri haline getirecektir.

Sevginin Gücü (León)

IMDb: 8,5

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Mathilda, New York’ta yaşayan, ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kıl payı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler, ona kol kanat gerer ve böylece aralarında ikisinin de öngöremediği bir bağ kurulur.

Matrix (The Matrix)

IMDb: 8,7

Yapım Yılı: 1999

Yönetmen: Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Bir bilgisayar programcısı olan Thomas Anderson, aynı zamanda takma adı Neo olan çok usta bir “hacker” dır. Ancak siyah takım elbiseli ve gözlüklü adamlar tarafından sürekli takip edilmektedir. Bu takibin nedenini ise karşılaşacağı Morpheus’dan öğrenecektir. Neo, birden kendini Morpheus’un anlattıklarına güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içinde bulacaktır. İçinde yaşadığını sandığı bu dünya tamamiyle aldatıcıdır. Tüm insanlık aslında uzaydan gelen yaratıkların köleleridir. Neo, Trinity ve Morpheus’un da yardımıyla kendilerini bu düzeni yıkmaya adayan bir grubun içine katılır.

Kaynaklar
2000'li Yıllardan Önce Çekilmiş Filmler, eski filmler, kült film, nostalji kuşağı, nostaljik filmler