Grafoloji: El Yazınız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?

Daha önce hiç el yazınızın içerisinde kişiliğiniz hakkında ipuçları barındırabileceğini düşündünüz mü? Burada bahsettiğimiz şey el yazınızın iyi ya da kötü olması değil; asıl vurgulayacağımız nokta grafoloji, yani el yazınızın psikolojik bir analizi. El yazınızın karakteriniz ve ruhsal sağlığınız hakkında söyleyecek birkaç şeyi var gibi duruyor! Bu tıpkı kendi el yazınızın satır aralarını okumak gibi. 

Grafoloji nedir?

İngiliz Grafologlar Enstitüsü eski başkanı grafolog John Beck’e göre grafoloji, tamamen bir kişinin psikolojik yapısını anlayabilmek için el yazısı içerisinde yer alan bazı belli başlı sembolleri yorumlamakla ilgili. 

Bu Fransızlar tarafından bulunmuş bir konsept ve el yazısı uzmanı olmak, yaklaşık olarak beş ile yedi yıl arasında bir eğitim gerektiriyor. 40 yıllık bir deneyime sahip olan Beck, el yazısı uzmanları için, yazmayı öğrendiğimiz ilk zamanlardaki standart yazı tipi ile şu anda yazdığımız el yazısı tipi arasındaki farkın asıl önemli olan şey olduğunu söylüyor. Bu el yazısı biçimimizdeki geçiş, kişinin psikolojisi ile ilgili birçok şey ortaya koyuyor.

İlgini çekebilir: Kim Olduğumuzu Belirleyen 5 Beyin Tipi: Beyin Tipin Senin Hakkında Ne Söylüyor?

El yazısı biçimleri

Herkesin kendine has bir yazı biçimi vardır. El yazısı uzmanlarına göre bu boşluk bırakma, eğilim gibi özgül farklılıklar, kişinin karakteri ile ilgili birçok şeyi açığa vuruyor. İşte sizin için el yazısı uzmanlarının bir yazıda dikkat ettiği bazı değişkenler. Bir kağıt kalem alıp kendi yazınızı analiz etmekten çekinmeyin!

Boyut

Beck’e göre harflerin büyüklüğü, kişinin hayatta arzuladığı pozisyona karşı bulunduğu taleple, diğer bir deyişle, hayatta ne kadar bir alan kaplamak istediğiyle ilgili.

Örneğin harfleri boyut olarak büyük yazan kişiler, fark edilmeyi ve sosyal statü üzerinde bir şekilde hak iddia etmeyi severler. Bunun aksine küçük yazan kişiler fark edilmek istemez, her şeye karşı analitik bir tavır sergiler ve düşük bir sosyal profil benimsemeyi tercih ederler.

Boşluk bırakma

El yazısındaki boşluklar, kişinin dünya algısıyla ve düşünsel gücünü nasıl ortaya koyduğuyla ilgilidir. Kişinin yaşadığı dünyadaki muhtemel davranışlarını ifade eder.

Harfleri birbirine yakın veya birleşik yazan kişilerin sezgisel ve zeki olduğu düşünülürken; harfler arasında daha geniş boşlukları bırakan kişilerin mantıklı ve daha dikkatli olduğu düşünülür.

İmza

Beck’e göre imzanız; sizin karakterinizdir, dış kişiliğinizdir. Kim olduğunuza dair dünyaya vermek istediğiniz imajdır. Burada karıştırılmaması gereken nokta şudur ki; imza sizin kim olduğunuz değil, sizin başkaları tarafından nasıl görünmek istediğinizdir.

Bu yüzden imzalar genellikle kişinin normal el yazısına kıyasla farklıdır, özellikle de erkeklerde. Örnek vermek gerekirse, eğer birinin normal el yazısı küçük ama imzaları kocamansa, bu o insanın kişiliğini büyük bir pencereden sahnelediğini, ama aslında içinde gayet sessiz, mütevazi ve analitik bir kişiliğe sahip olduğu anlamına gelir.

Ya da belki sizin el yazınız normalde çok karmaşık, ama imzanız çok düzgün bir el yazmasıysa bu o imzanın bir gösteri niteliğinde olduğunu ifade eder. Eğer imzanız karmaşık, ama yazınız normalde düzgünse, bunu da dış görünüşle daha az kafası meşgul bir insan olduğunuz şeklinde yorumlayabiliriz. 

İlgini çekebilir: Renklerin Enerjisi: Sen Hangi Renksin?

Eğim

Beck’e göre harflere eğim verme şekliniz, içe kapanıklığa mı yoksa dışa dönüklüğe mi daha yatkın olduğunuzu anlamaya yardımcı olur. Yazarken harflerde sola doğru bir eğim olması, daha içe dönük bir yapınız olduğuna ve anneniz tarafından güçlü bir şekilde etkilenmiş olduğunuza işaret eder. Harflerde sağa doğru eğim ise, daha dışa dönük bir yaradılışa sahip olduğunuzu veya sosyal hayat ve ilişki ihtiyacı duyan biri olduğunuzu gösterir. Bunun yanı sıra babanızın üzerinizdeki etkisi daha büyüktür.

Peki ya el yazınız oldukça eşit bir şekilde dik ise? Beck bu yazı tipinin, kişinin birbirlerinden çok farklı ve zıt karakterlere sahip bir ailede büyümüş olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Bu yazı tipine sahip kişilerin oldukça bağımsız insanlar olduğunu da ekliyor.

Yardımcı Kaynak: What Your Handwriting Says About You, According To A Graphologist, mindbodygreen.com

 

El Yazınız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?, el yazısı, grafoloji
Kaynaklar