Grafoloji: El Yazınız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?

Daha önce hiç el yazınızın içerisinde kişiliğiniz hakkında ipuçları barındırabileceğini düşündünüz mü? El yazınız, tıpkı parmak iziniz gibi eşsizdir ve bilinçaltınızın izlerini taşır. Grafoloji ile bu izleri deşifre ederek, kişiliğinizin gizemli dünyasına bir pencere açabilir, güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfedebilirsiniz. El yazınızın ne anlattığını merak mı ediyorsunuz? Hazır mısınız bilinçaltınızın gizemli dünyasını keşfetmeye? O halde grafoloji ile tanışmanın tam zamanı!

Grafoloji nedir?

İngiliz Grafologlar Enstitüsü eski başkanı Grafolog John Beck’e göre grafoloji, tamamen bir kişinin psikolojik yapısını anlayabilmek için el yazısı içerisinde yer alan bazı belli başlı sembolleri yorumlamakla ilgili. 

Bir grafoloji uzmanı olmak, yaklaşık olarak beş ile yedi yıl arasında bir eğitim gerektiriyor. 40 yıllık bir deneyime sahip olan Beck, el yazısı uzmanları için, yazmayı öğrendiğimiz ilk zamanlardaki standart yazı tipi ile şu anda yazdığımız el yazısı tipi arasındaki farkın asıl önemli olan şey olduğunu söylüyor. Bu el yazısı biçimimizdeki geçiş, kişinin psikolojisi ile ilgili birçok şey ortaya koyuyor.

Grafoloji Konseptine Göre Karakter Analizi

Herkesin kendine has bir yazı biçimi vardır. El yazısı uzmanlarına göre bu boşluk bırakma, eğilim gibi özgül farklılıklar, kişinin karakteri ile ilgili birçok şeyi açığa vuruyor. İşte sizin için el yazısı uzmanlarının bir yazıda dikkat ettiği bazı değişkenler. Bir kağıt kalem alıp kendi yazınızı analiz edebilirsiniz.

Yazı boyutu

Beck’e göre harflerin büyüklüğü, kişinin hayatta arzuladığı pozisyona karşı bulunduğu taleple, diğer bir deyişle, hayatta ne kadar bir alan kaplamak istediğiyle ilgili.

Örneğin, harfleri boyut olarak büyük yazan kişiler, fark edilmeyi ve sosyal statü üzerinde bir şekilde hak iddia etmeyi severler. Bunun aksine küçük yazan kişiler fark edilmek istemez, her şeye karşı analitik bir tavır sergiler ve düşük bir sosyal profil benimsemeyi tercih ederler.

Boşluk Bırakma

El yazısındaki boşluklar, kişinin dünya algısıyla ve düşünsel gücünü nasıl ortaya koyduğuyla ilgilidir. Kişinin yaşadığı dünyadaki muhtemel davranışlarını ifade eder.

Harfleri birbirine yakın veya birleşik yazan kişilerin sezgisel ve zeki olduğu düşünülürken; harfler arasında daha geniş boşlukları bırakan kişilerin mantıklı ve daha dikkatli olduğu düşünülür.

İmza

Beck’e göre imzanız sizin karakterinizdir, dış kişiliğinizdir. Kim olduğunuza dair dünyaya vermek istediğiniz imajdır. Burada karıştırılmaması gereken nokta şudur ki; imza sizin kim olduğunuz değil, sizin başkaları tarafından nasıl görünmek istediğinizdir.

Bu yüzden imzalar genellikle kişinin normal el yazısına kıyasla farklıdır, özellikle de erkeklerde. Örnek vermek gerekirse, eğer birinin normal el yazısı küçük ama imzaları kocamansa, bu o insanın kişiliğini büyük bir pencereden sahnelediğini, ama aslında içinde gayet sessiz, mütevazi ve analitik bir kişiliğe sahip olduğu anlamına gelir.

Ya da belki sizin el yazınız normalde çok karmaşık, ama imzanız çok düzgün bir el yazmasıysa bu o imzanın bir gösteri niteliğinde olduğunu ifade eder. Eğer imzanız karmaşık, ama yazınız normalde düzgünse, bunu da dış görünüşle daha az kafası meşgul bir insan olduğunuz şeklinde yorumlayabiliriz. 

Yazı Eğimi

Beck’e göre harflere eğim verme şekliniz, içe kapanıklığa mı yoksa dışa dönüklüğe mi daha yatkın olduğunuzu anlamaya yardımcı olur. Yazarken harflerde sola doğru bir eğim olması, daha içe dönük bir yapınız olduğuna ve anneniz tarafından güçlü bir şekilde etkilenmiş olduğunuza işaret eder. Harflerde sağa doğru eğim ise, daha dışa dönük bir yaradılışa sahip olduğunuzu veya sosyal hayat ve ilişki ihtiyacı duyan biri olduğunuzu gösterir. Bunun yanı sıra babanızın üzerinizdeki etkisi daha büyüktür.

Peki ya el yazınız oldukça eşit bir şekilde dik ise? Beck bu yazı tipinin, kişinin birbirlerinden çok farklı ve zıt karakterlere sahip bir ailede büyümüş olduğuna işaret ettiğini söylüyor. Bu yazı tipine sahip kişilerin oldukça bağımsız insanlar olduğunu da ekliyor.

Sonuç olarak, grafoloji el yazınızın karakteriniz hakkında şaşırtıcı derecede derinlemesine bilgiler sunduğunu gösteriyor. El yazınızın incelikleri, kişilik özelliklerinizi, duygusal durumunuzu ve hatta potansiyel yeteneklerinizi açığa çıkarabilir. Bu bilim dalı, kişisel farkındalığı artırmanın ve kendinizi daha iyi tanımanın etkili bir yoludur. El yazınızın gizemlerini çözerek, hem kendiniz hem de başkaları hakkında daha fazla bilgi edinebilir, bu bilgileri yaşamınızda ve ilişkilerinizde daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Grafoloji dünyasında bir yolculuğa çıkmak, kendinizi keşfetmenin ve kişisel gelişiminizi desteklemenin eşsiz bir yolu olabilir.

Kaynaklar
El Yazınız Karakteriniz Hakkında Ne Söylüyor?, el yazısı, grafoloji