5 Dakikada Stresi Azaltan Nefes Egzersizi: Breath of Joy

Stresin beklenmedik şekillerde ortaya çıkması mümkün. Nefes egzersizi gibi kaygı giderici teknikleri öğrenmek ise stresi azaltmak ve yönetmek için bize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu yazımızda sadece vücudunuzu hareket ettirmekle kalmayıp; aynı zamanda sinir sisteminizi uyarmaya ve endişeli düşünceleri hafifletmeye yardımcı olmak için tasarlanmış basit nefes egzersizi olan Breath of Joy (Neşe Nefesi) isimli egzersizi sizlerle paylaşacağız.

Güçlü nefes alışlar ve senkronize kol hareketleri sayesinde Breath of Joy egzerisizi, tüm sisteminizi uyandırır. Kan dolaşımındaki oksijen seviyesini yükseltir, sempatik sinir sistemini geçici olarak uyarır, daha fazla prana dolaşımını sağlar ve agni’yi nazikçe harekete geçirir. Kuvvetli nefes verişlerle ise bastırılmış gerginliğin serbest bırakılmasına yardımcı olur.

Breath of Joy Nefes Egzersizi

  1. Ayaklarınız paralel ve omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta durun. Dizlerinizi hafifçe bükün.
  2. Burnunuzdan nefes alın, kollarınızı vücudunuzun önünde yukarı doğru sallayın, omuzlarınıza paralel şekilde tutun.
  3. Nefesinizin kapasitesinin üçte ikisine varana kadar nefes almaya devam edin. Kollarınızı omuz seviyesinde sanki kanat açar gibi yana doğru açın ve esnetin.
  4. Tam kapasite nefes alın. Kollarınızı paralel olarak ve başınızın üzerinde avuç içi birbirine bakacak şekilde sallayın.
  5. Ağzınızdan bütün nefesinizi verin (“HA” sesi çıkacak şekilde). Öne doğru eğilirken dizlerinizi bükün ve kollarınızı geriye doğru sallayın.

Ne zaman yapmalıyız?

Oldukça kısa ve etkili bu hareketi sabah, öğlen, akşam ve hatta gece uyandığınızda bile, beş ila sekiz kez tekrarlayabilirsiniz. Bu nefes tekniğini güne başlarken uygulamanız daha verimli, endişesiz bir gün geçirmenize sebep olabilir.

Faydaları nelerdir?

Endişeli ve stresli olduğumuzda nefes, genellikle göğüste sığlaşır. Bu durumda üç parçalı nefese geçmek (sırasıyla aşağı karın bölgesi, göğüs kafesi ve daha sonra göğüs olmak üzere alınan tam bir nefes), zihni sakinleştirmek, vücutla yeniden bağ kurmak ve varlığımıza farkındalıkla yaklaşmak için mükemmel bir yoldur.

Üç parçalı nefes ile birlikte bu egzersiz, kan dolaşımındaki oksijen seviyesini artırarak sempatik sinir sistemini geçici olarak uyarmaya yardımcı olan kol hareketlerini de içinde barındırır. Derin nefes alma ve nefes verme egzersizleri, gerginliği ve stresi vücuttan atmaya yardımcı olur.

Dinginlikle yapılan birkaç turdan sonra, vücudunuzdaki canlılığa tanık olacaksınız. Parasempatik sistem harekete geçerek size sakin ve huzurlu bir ruh durumu sağlayacaktır. Zihin sessizleşecek ve vücudun enerjisi yükselecektir.

Uzmanlar bu egzersizi yaparken kendinizi asla zorlamamamızı, sizi huzurlu hissettirecek ritmik bir tempo bulmanızı öneriyor. Yüksek tansiyon veya beyin travması olan kişilerin bu hareketten kaçınması gerektiğini, bunun yerine daha az fiziksel hareket uygulayarak nefes almaya odaklanması gerektiğini söylüyorlar. Nefes egzersizi sırasında baş dönmesi yaşandığı takdirde durulması ve normal solunuma geri dönülmesi gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Kaynaklar
breath of joy, breath of joy nasıl yapılır, nefes teknikleri, stres için nefes