Kahve Gerçekten Bağırsakları Çalıştırır mı?

Sabahları kahve içmeyi seviyor musunuz? Peki kahve içtikten sonra hızlıca tuvalete koşanlardan mısınız? Çoğumuz kahveyi içerdiği yüklü kafein miktarından ötürü uyandırıcı etkisiyle bilsek de kahve kafein içeriğinin yanı sıra, aynı zamanda iyi bir bağırsak uyarıcısı olabilir. “Kahve bağırsakları çalıştırır mı?” sorusuna yanıt arayan bir araştırmaya katılan bireylerin %29’unun kahve tükettikten sonra ortalama 20 dakika içinde tuvalete gittiği gözlemlenmiştir. Şaşırtıcı, değil mi? Peki kahvenin bağırsakları harekete geçirmesinin sebebi nedir, birlikte bakalım.

Bağırsak hareketliliğinin sorumlusu kafein mi?

Birçok insanın özellikle sabahları bir fincan kahve içtikten sonra kendini tuvalette bulduğu aşikar. Ancak kola ya da enerji içecekleri bizi tuvalete göndermiyorsa bu durumun sorumlusu kafein olamaz. Peki kahvenin bağırsaklarımızı hareketlendirmesinin sebebi ne?

Kahve, kafein içermese de bağırsak hareketlerini hızlandırmaya hala devam eder; yalnızca kafeinli kahveye kıyasla daha az hızlanır. Diğer kafeinli içecekler ise bağırsaklarda aynı etkiyi göstermez. Sonuç olarak, kafeinin bağırsak hareketlerini hızlandırdığını söyleyebiliriz; fakat kafein dışında başka faktörler de mevcuttur. Bu faktörleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Kahve bağırsak hareketlerini nasıl hızlandırır?

Gastrokolik Refleks

Gastrokolik Refleks, midenin esnemesi ile harekete geçer. Yani siz herhangi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde gastrokolik refleks aktive olur ve kolonun hareketini hızlandırır. Vücudunuz bu esnemeyle olan harekette besinleri veya yiyecekleri dışarı atmak isteyecektir. Bu aslında vücudunuzun yeni yiyeceklere yer açmak için eski yiyecekleri bağırsaklarınızdan dışarı itmeye çalışmasıdır.

Bu refleks özellikle sabahları aktiftir, bu da sabah 9’da içilen bir fincan kahvenin sizi neden tuvalete koşturduğunu ancak öğleden sonra 3’te koşturmadığını açıklayabilir. Bağırsak aktivitesi ve sirkadiyen ritimler arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar, kolonik aktivitenin gece ve akşamları büyük ölçüde azaldığını, ancak uyandıktan hemen sonra arttığını ortaya koymuştur. Özellikle sabahları tüketeceğiniz ilk kahve veya ılık bir sıvı bu refleksi harekete geçirmeye ve dolayısıyla bağırsaklarınızı hareketlendirmeye yardımcı olacaktır.

Sindirim Hormonu – Gastrin

Kafeinsiz veya kafeinli kahve gastrin hormonunun üretiminde oldukça etkilidir. Gastrin hormonu ise, kolon boyunca olan hareketten sorumludur. Aynı zamanda gastrokolik refleksin de öncüsüdür.

Klorojenik Asit

Klorojenik asit, kahvede bulunan, mide asidini arttıran ve midenin hızlı boşalmasını sağlayan bir asittir. Ancak kahvenin bağırsaklara etkisi söz konusu olduğunda hala tartışılan bir konudur.

Kahve bağırsak sağlığımız için iyi bir içecek mi?

Kafein içeren kahvenin bağırsak sağlığını hem iyi hem kötü şekillerde etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi burada da doğru miktarda tüketim çok önemlidir. Böylelikle muhtemel bir zararı en aza indirmek mümkündür. Bunu yapmanın bir yolu, öncelikle vücudunuzun kafeine nasıl tepki verdiğini anlamak ve sindirim rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığınızı veya gerginlik hissedip hissetmediğinizi belirlemektir. Bu durumda, kafeine alternatifler düşünmek en iyisi olabilir.

Gastroenterolog ve The Microbiome Connection kitabının yazarı Dr. Rezaie, “Günde 300 ila 400 miligrama kadar kafein genellikle güvenli olarak kabul edilir, ancak bu miktar aşılırsa vücudun diğer bölümlerinin yanı sıra bağırsak sağlığınız için de bir sorun haline gelebilir” diyor. Verilerin de işaret ettiği gibi, bir günde çok fazla kafein tüketmek bazı insanlar için bağırsaklarda hasara yol açabilir. Dolayısıyla, kendinizi gün boyunca dört veya beş kafeinli içeceğe uzanırken bulursanız, bağırsaklarınıza uzun vadede zarar vermekten kaçınmak için doğal enerji verici seçenekleri keşfetmenin zamanı gelmiş olabilir.

Kaynaklar