Meditasyon Yapmadan Meditasyonun Avantajlarından Faydalanmak İçin 5 Yol

Sosyal medya sağolsun, başımızdan eksik olmasın, gündelik işleri hiç yapmıyor gibiyiz. Her şey cilalı, parlak, olağanüstü! Mutfaktaki masasının ucuna oturup peynir ekmek kemiren kaç kişi kaldık? Devir avokado devri kardeşlerim, devir adını bilmediğimiz ve çok para gerektirdiğinden emin olduğumuz ekmeklerin devri!

Dahası, her an her yerden tavsiye yağıyor. Daha mutlu olmak için (çünkü daha mutlu olmalıyız), daha iyi bir hayat sürmek için (çünkü daha iyi bir hayatımız olmalı), her ne isek ondan daha fazlası olmak için (çünkü daha fazlası olmalıyız) binlerce tavsiyeyle karşılaşabiliyoruz. Açıkçası, tüm bunlardan biraz yorulduk. Öyle değil mi?

Tüm bu ahval ve şerait içinde meditasyon, farkındalık gibi konular da zorunluluk haline geldi. Popülerleştikçe yapılması gerekenler listesine eklendi. Yapmadığımızda kendimizi suçluyoruz, hatta diğerleri gibi olmadığımız için utanıyoruz belki kendimizden.

“Beni gerçekten ne rahatlatır?”

Başkalarının yolunu izlemeden, sadece kendi ihtiyaçlarına odaklandığında yine merkezini ve akışını yakalayabilirisin. Saldır/yakala döngülerinden ve kendini yarış atı gibi hissettiğin her durumdan uzak kalabilir; kendi yolunda nefes alabilirsin.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Bu yüzden biz de, gözlerini kapatıp meditasyon yapmadan, meditasyonun faydalarından yararlanabileceğin alternatif yolları hatırlatmak istedik. Eğer bunların hiçbiri sende işe yaramıyorsa, hiç sorun değil. Kendi yolunda seni rahatlatan başka alternatifler araştırmaya, denemeye devam edebilirsin. Yine de şunlara bir göz at bakalım, sana göre bir şeyler var mıymış…

Sessiz bir gece geçirmek

Televizyon yok, podcast yok, müzik yok, hatta konuşmak bile yok. Ne yapardın? Nasıl hissederdin? Fikri bile bazı insanları dinginleştirmeye yetebilir. Bir geceyi tamamen sessiz geçirmeyi deneyebilirsin. Devamlı sese alışan zihnin için başta biraz konforsuz hissettirebilir, bu yüzden bebek adımlarıyla başlamak isteyebilirsin.

Düşüncelerini yazıya dökmek

Çoğu zaman aklımıza gelen düşünceleri dinlemeye çalışmak yerine onları duymazdan geliriz. Böyle yaptığımızda kaybolduklarını düşünsek de onlar zihnimizin içinde dönüp durmaya devam ediyor. Üstelik her geçen an üstüne bir yenisini ekleyerek… Böyle zamanlarda önüne bir kağıt kalem alabilir, aklından geçen her düşünceyi kağıda yazmayı deneyebilirsin. Bakalım düşüncelerin sana ne anlatmaya çalışıyor? Bakalım zihninin durulmasına yardımcı olacak mı?

İlgini çekebilir: Her Gün Ajandanda Bu 4 Soruyu Cevaplayarak Hayatını Dönüştürebilirsin!

Çok uzun süren bir yürüyüş

İmkanım olsa Armut’tan Zihin Temizlik Ekibi’ni çağırırım ve en kısa sürede beynimin içindeki ihtiyacım olmayan düşünceleri temizlemelerini isterim. Hızlı ve etkili anlayacağın. Ne yazık ki zihnimizi temizlememin kısa/kestirme bir yolu yok fakir belki her zamankinden biraz daha uzun süreli yürüyüşler yapmak sana çok iyi hissettirebilir. Attığın her adımda sana ağırlık yapanları geride bırakıyormuşsun gibi. Rahatlayana kadar, doyana kadar yürümek…

“Para kaygım olmasa hayatımı ne yaparak geçirdim?” sorusunun cevabıyla biraz haşır neşir olmak

Oyuncu, müzisyen, yazar…

“Yap da hobi olarak yap.” laflarının yöneltildiği beyaz yakalı hayalleri… Hobi olarak yapmak ondan tamamen vazgeçeceğin anlamına gelmiyor. Tutku duyduğun, yaşıyor gibi hissettiğin her şeyle vakit geçirebilirsin; buna fazlasıyla iznin var.

“Para kaygım olmasaydı hayatımı okuyarak ve yazarak geçirirdim. Yazı yazarken kendimi yaşıyor gibi hissediyorum çünkü, yaşamamın bir anlamı var gibi. Öyleyse bu maddeyi de gönül rahatlığıyla listeme ekleyebilirim.”

İlgini çekebilir: Rahatlatan Gürültü: Beyaz Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bedenini dinlemek

Dünyanın en pahalı eğitimlerinden, en büyük gurularından daha bilge ve yol gösterici… Bedenin… Her şart ve koşulda sana ev sahipliği yapan, yuva olan… Meditasyonun diğer bir faydası da bedenini dinlemek, onunla iletişim içinde olmak. Meditasyon yapmadan ona kulak verebilir, ihtiyaçlarını duymaya çalışabilirsin.

Bedenin sana ne anlatmaya çalışıyor? Hareket mi etmek istiyor, dinlenmek mi? Yemek mi yemek istiyor, sıcak bir şeyler içmek mi? Esneyip gevşemek mi istiyor, yatıp uyumak mı?

Belki de yaptığın, yapabileceğin, yapmak isteyeceğin en güzel meditasyon olabilir.

Kaynaklar