Menopoz Döneminde Kilo Vermek İçin 6 Tüyo

Menopoz dönemi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, yumurtalık faaliyetlerinin sona ermesiyle regl döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi olarak tanımlanır. Zamanla östrojen üretimi kesilir ve yumurtalıklar küçülür. Buna bağlı olarak kilo alımı çok daha kolay bir hale gelir. 

İlgini çekebilir: Diyet Yapmama Rağmen Kilo Veremiyorum Sebebi Ne Olabilir?

Bu yazımızda menopoz döneminde ağırlık kaybı için bazı ipuçlarına değindik. 

1. Fiziksel Aktiviteyi Artırmak

Düzenli egzersiz yapmak, kilo vermeyi ve genel olarak fiziksel sağlığı geliştirmenin mükemmel bir yoludur. Birçok kişi yaşlandıkça kas tonusunda azalma yaşar ve kas tonusunun kaybı vücut yağında artışa neden olabilir. Egzersiz, kas inşa etmenin ve yaşa bağlı kas kaybını önlemenin önemli bir yoludur.

Yapılan araştırmalar, aerobik egzersiz ve direnç antremanı kombinasyonunun menopoz dönemi ve sonrasında vücut yağını azaltabileceğini ve kas oluşumuna katkı sağlayabileceğini göstermektedir.

Kişi zaten aktif değilse, fiziksel aktivite düzeyini arttırmak için aşağıdaki yolları izleyebilir:

  • Bahçe işleri yapmak
  • Evcil hayvanını yürüyüşe çıkarmak
  • Arabayı bina girişinden uzağa park ederek gidelecek yere yürüme mesafesi bırakmak
  • Asansör yerine merdivenleri kullanmak
  • Telefon görüşmesi yapmak için ayağa kalkmak ve telefon görüşmesi sırasında yürümek

2. Besin Değeri Açısından Zengin Gıdalar Tüketmek

Sağlıklı, besleyici değeri yüksek gıdalar, tüm öğün ve atıştırmalıkların temeli olmalıdır. Bir kişinin diyeti çeşitli renkli meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve yağsız protein kaynakları içermelidir.

Akdeniz tarzı bir diyet, sağlık için çok popüler ve etkili bir diyettir. 2016 yılında yapılan bir araştırmada, bu diyetin; kan basıncı ve lipid seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirebileceğini, kilo kaybına neden olabileceğini bildirmiştir. Kişiler; işlenmiş, yüksek miktarda trans veya doymuş yağ içeren gıdalardan kaçınmalıdır.

Bu süreçte bir diyetisyen ile çalışmak, sağlıklı bir beslenme planı oluşturmaya ve ilerlemeyi izlemeye yardımcı olabilir.

3. Uykuyu Bir Öncelik Haline Getirmek

Yeterli ve kaliteli uyku uyumak, sağlıklı bir kiloyu ve genel sağlığı korumak için hayati önem taşır. Düşük kaliteli uyku kilo alımına neden olabilir.

Yapılan araştırmalarda uyku bozuklukları, yaşlanma süreçleri ve menopoz sırasında metabolik bozulma ile ilişkilendirmiştir. Uyku kalitesindeki ve sirkadiyen ritimlerdeki değişiklikler; iştah hormonları, vücut yağ bileşimi ve enerji harcamasını etkiler.

Yeterli miktarda dinlendirici uyku almaya odaklanmak, menopoza bağlı kilo alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

İlgini çekebilir: Kaliteli Bir Uyku İçin Uzmanların Önerdiği 10 İpucu

4. Öğün ve Ağırlık Takibi Yapmak

Öğünleri takip etmek, kişinin hangi yiyecekleri düzenli olarak ve hangi bağlamlarda tükettiğini belirlemesine yardımcı olabilir. Bu bilgi, belirli diyet değişiklikleri yapmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmalar, öğün ve ağırlık takibi yapan kişilerin daha fazla fiziksel aktivite yaptığını ve klinik olarak daha fazla kilo kaybına sahip olduklarını göstermiştir.

5. Porsiyon Boyutlarına Dikkat Etmek

Restorantlarda da porsiyon boyutlarının artmasıyla kişi doygunluk hissine dikkat etmediği takdirde gerekenden daha fazla yiyebilir. Ayrıca, yemek yerken TV izlemek gibi dikkat dağınıklığına sebep olan şeyler de porsiyon kontrolü sağlamayı zorlaştırabilir.

Bir yemeğin yaygın standart porsiyon boyutlarını bilmek, kişinin porsiyon kontrolü sağlamasına yardımcı olabilir.

6. Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yapmak

Kilo vermenin anahtarı, uzun vadede sağlıklı alışkanlıkları sürdürmektir. Kişi kilo verdikten sonra eski alışkanlıklarına geri dönüyorsa verdiği kiloların hepsini geri alabilir. Yo-yo diyetler kısa sürede kilo kaybına neden olurken uzun vadede verilen kiloların geri alınmasıyla sonuçlanır. Bu yüzden kişilerin yemek pişirme rutinleri ve düzenli egzersiz yapma gibi sağlıklı alışkanlıkları benimsemenin uzun vadeli kilo kayıplarına yol açması daha olasıdır.

İlgini çekebilir: Hızlı Kilo Verdiren Yo-Yo Diyetlerinin Sakıncalı Olmasının 6 Sebebi

Yardımcı Kaynak

Kaynaklar
kilo verme, menopoz, menopoz dönemi