Müzik ile Ruhumuzu Nasıl Besleriz?

Hızlı geçen saatlerin, günlerin, haftaların ve bazen ayların yoğunluğuyla iç sesimizi duyamayabiliyoruz. Eğer bunun farkında değilsek ve koşuşturmayı bir yaşam biçimi olarak benimsediysek kendimizle temas kurma hikayemiz, yıllarımızı bile alabiliyor. Psikolojik bir temastan bahsediyorum. Nasıl ki her gün belirli aralıklarla vücudumuzu besliyorsak; ruhumuz da fark edilmek, anlaşılmak ve beslenmek istiyor. Bu sese kulak veremediğimiz zamanlar, bir şeylerin ters gittiğini içten içe hissedebiliyoruz. Buna karşılık, ya bu hisse kulaklarımızı tıkıyoruz ya gözlerinin içine bakıp “seni anlayamıyorum” diyoruz ya da “gel…gel…, seninle çok işimiz var” deyip şefkatle sarılıyoruz. Şu an bu satırları okuduğuna göre hislerini anlamak için çabaladığın ortada. Bu çabaların doğrultusunda ruhuna iyi gelecek müzikleri hayatına dahil edebilmen için sana birkaç önerim olacak.

İlgini çekebilir: Sanat Terapisi: Bir Meditasyon Tekniği Olarak Mandala

En çok ihtiyacımız olan şey, duygularımızın; onaylanması, anlaşılması ve olduğu gibi kabul edilmesi… Müzik bizi bazen en sevdiğimiz şarkı ile tam istediğimiz yerden yakalayabiliyor. Bazen de en umulmadık anda kulağımıza çalınan birkaç nota en hassas noktamıza temas edebiliyor. Bu noktada, o şarkıyı dinlemekten kaçınabiliyoruz ya da canımızı acıtsa bile görülmüş ve anlaşılmış hissettirdiği için sesini biraz daha açarak dinlemeye devam edebiliyoruz. İşte, ne zaman neye ihtiyacın olduğunu daha net anlaman ve sana en iyi geleni seçebilmen için birkaç adımda ruhunu beslemek üzere müzikle arandaki bağı derinleştirebilirsin.

1. En sevdiğin müzik türlerini ve şarkıları belirle.

Her bir şarkı içindeki her notanın her bir bireye verdiği hisler farklı olabilir. Belirli bir şekil, ifade ve teknik doğrultusunda gelişen eserler, müzik türlerini ortaya koyar. Bunlardan bazıları; klasik, pop, halk, caz, elektronik, latin, rock müzik türleridir. Bazı şarkılar bir solist ya da koro tarafından söylenirken bazıları da sadece enstrümantal olabilir. Her bir müzik türü sende farklı duygular uyandırabilir. Eğer kendinle daha fazla bağlantı kurmak istiyorsan önemli olan seni sadece mutlu etmesi değil, sana deneyimlediğin farklı duyguları ne ölçüde yansıttığıdır. Bazen bir şarkı dinlediğinde hüzünlü ve düşünceli ama çözümlenmiş hissedebilirsin. Seni rahatsız etmediği sürece olumlu ya da olumsuz birçok farklı duygunu yaşamana yardımcı olacak müzik türlerini dinlemeyi tercih edebilirsin. Bazen bir müzik türündeki birçok şarkı hoşuna giderken bazen de belirli müzik türlerinden az sayıda şarkılar hoşuna gidebilir.  Örneğin; latin kökenli müzik türlerinden biri olan bossa nova tarzı müzikleri favorin olabilir ve aynı zamanda çok sevdiğin türk halk müziği eserleri de olabilir. Bunun yanında bazı şarkıların da hikayeleri vardır; belki çok etkilendiğin ve sevdiğin bir filmin müziği, belki çok özlediğin bir arkadaşını hatırlatan bir şarkı, belki de sana en çok istediğin hayalleri gerçek gibi hissettirebilen bir melodi… İşte onlar seni kendine en yakın eden müzikler olabilir, o şarkıları hatırla.

2. Müzik listeleri oluştur.

Son zamanlarda müzik dinlemeyi çok kolay hale getiren birçok uygulama var, istediğin şarkıları favori listene ekleyip farklı kriterlere göre müzik listeleri oluşturabiliyorsun. Sen de hangi müziklerin ve şarkıların sana en çok hitap ettiğine karar verdikten sonra bunların sende uyandırdıkları hislere göre gruplandırarak farklı listeler oluştur. Böylece farklı bir çok temada listelerin olabilir ama kendinle daha çok temas kurmanı sağlayacak, seni destekleyecek, duygularına göre sana iyi gelecek liseler oluşacak.

3. Müzik dinlemek için kendine alan ve zaman tanı.

Müzik dinlemenin yer mi olur? Bence olmaz ama oluşturulur ve bunu yapacak olan da sensin! Belki zorlu günlerde müziği açsan da duymuyor olabilirsin, ya da ayıracak zaman bulamıyor ve dinleyemiyor olabilirsin. Ancak inan bana, bunu çok kısa süreler ayırarak alışkanlık haline getirirsen bir daha senden ayrılmayacak müthiş bir parçan haline gelebilir! Örneğin, odaklandığın zaman dilimlerinde olmak üzere; bilgisayar başında bir şeyler araştırırken, çalışırken, etkileyici bir manzarayı izlerken, güzel bir resim incelerken, fotoğraf çekerken, gözlerini kapatıp hayal kurarken, kitap okurken hatta arkadaşınla sohbet ederken rahatlatıcı müzikler dinlemeyi tercih edebilirsin. Ya da hareket halinde olduğun zaman dilimlerinde fiziksel güvenliğini etkilemeyecek düzeyde olmak üzere; araç kullanırken, yürüyüş ya da koşu yaparken, bisiklet sürerken, spor yaparken daha hareketli müzikler dinlemeyi seçebilirsin. Önemli olan, kendi hayat şartların, zamanın, enerjin ve alışkanlıkların çerçevesinde müziğe yer verebilecek küçük ama tutarlı bir yer alan tanıman…

4. Kendini güncelle.

Her gün o kadar yeni şarkı piyasada yerini alıyor ki… Belirlediğin müzik türleri ve oluşturduğun listeleri güncellemek üzere yeni şarkıları dinlemeyi ihmal etme! Kim bilir, belki de hiç bilmediğin ve hayatının merkezine oturacak yeni bir müzik türü ile karşılaşırsın… Ya da listene yeni ekleyeceğin bir şarkı sayesinde asla unutamayacağın güzel bir gün yaşarsın…

İlgini çekebilir: Yaşamı Basitleştirmenin Yolu: Parsimoni İlkesi

 

Kaynaklar
müzik