Yaratıcılığını Artırmanı Sağlayacak 9 Psikolojik İpucu

Bazen bazı insanların yaratıcılık yeteneğiyle doğuştan ödüllendirildiğini düşünürüz. Eğer kendinin o sonsuz yaratıcılık kaynağından faydalanabilen şanslı insanlardan biri olduğunu hissetmiyorsan, bu demek değildir ki hayatın sıradan ve tahmin edilebilir olmaya mahkum. Tıpkı kaslarımız gibi, yaratıcılık da sıkı çalışma ve pratik ile geliştirebileceğimiz bir şeydir.

Burada hatırlaman gereken önemli nokta ise yaratıcılığın pasif bir süreç olmaması. Yani oturup arkana yaslanarak ilham gelmesini beklemek, bu durumda motivasyonunu ve cesaretini kaybetmek için harika bir yol gibi gözüküyor. Bunun yerine yaratıcılığını artıracak yöntemler aramaya odaklan. Sana ilham veren ve yaptığın işe dikkatini ve zihinsel enerjini vermeni kolaylaştıran şeyleri araştır.

Sana fikir olması için aşağıda senin için bazı psikolojik hileler sıraladık. Gel yaratıcılığını teşvik edecek bu hilelere birlikte bakalım!

İlgini çekebilir: Evdeki Vaktinizi Üretken Geçirmenizi Sağlayacak 4 Kendin Yap Projesi

1. Yürüyüşe çık

2014’te yapılan bir araştırmada, insanların oturararak geçirdikleri zamanlara kıyasla, yürürken daha yaratıcı düşünebildikleri bulundu. Daha önceki çalışmalar, düzenli fiziksel aktivitenin bilişsel yetenekleri artırmada ve korumada büyük rol oynadığını gösteriyordu, ama bu araştırma basit bir yürüyüşün bile geçici olarak belli düşünme tiplerini geliştirdiğini öne sürüyor.

Bu yüzden eğer masa başında bütün gün iyi bir fikir bulmak için çabalıyorsan, kısa bir yürüyüşe çıkmayı deneyebilir ve bunun işe yarayıp yaramadığını görebilirsin.

2. Psikolojik bir mesafe yarat

Yaratıcı bir fikir bulmakta tıkandığın zaman, insanlar genellikle biraz yaptığın işten uzaklaşmanı ve ara vermeni tavsiye eder. Araştırmalar, kendin ile problem arasına psikolojik bir mesafe koymanın işe yarayabileceğini gösteriyor. 

Araştırmacılar yapılan çalışmalardaki katılımcıların onlara uzak bir problemi ve içinde bulunabilecekleri daha yakın bir problemi hayal etmelerini istediklerinde, katılımcıların onlara uzak bir problemi daha kolay ve daha yaratıcı fikirlerle çözdüklerini gözlemlediler.

Bu yüzden bir dahaki sefere zor bir durumla karşılaştığında, o problemin senden uzak ve senin şu an bulunduğun durumdan bağımsız olduğunu hayal et.

3. Etrafını ilham aldığın şeylerle çevrele

Psikolog Mihaly Csikszentmihalyi, yaratıcı bir süreçte çevrenin de büyük bir etkisi olduğunu söylüyor. İlham veren bir ortam, yaratıcılığa olanak sağlayabiliyor. Bu yüzden kendini ilham verici  ve motive edici bulduğun şeylerle çevrelemeyi dene!

Sana ilham ve enerji verdiğini hissettirdiğin bir ofis ortamı yarat ve içerisinde ilham verici deneyimler ara. Böyle bir ortam yaratıcılığını tetikleyebilir.

İlgini çekebilir: Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

4. Kısıtlamalar koy

Bir problem çözmeye çalışırken, insanlar genellikle en kolay olan çözüme ulaşmak için, var olan fikirler üzerine kurulmuş belli yollara güvenirler. Bu çoğunlukla kişiyi iyi bir sonuca ulaştırır, ama aynı zamanda yaratıcı bir çözüm üretmeyi zorlaştıran zihinsel bir sete ve pratik bir sabitliğe de yol açar.

Bunun üstesinden gelmenin bir yolu, düşüncelerine bazı kısıtlamalar getirmektir. Böylece bu kısıtlamalar daha orijinal çözümler yaratmana olanak sağlar. Bir dahaki sefere bir problemi çözmeye çalışırken, seni çözüme ulaştırabilecek fikirleri kısıtlamaya çalış. Böylece kendini daha önce hesaba katmadığın yeni ve inovatif fikirleri düşünürken bulabilirsin.

5. Hayal kur

Bugünün yüksek teknoloji dünyasında, dikkatinin dağılması sadece bir tık ötede. Her boş anını uygulamalar, oyunlar, mesajlar veya website ziyaretleri ile doldurmak yerine, kendine bir süreliğine sıkılma izni ver.

Yapılan bir çalışmada canı sıkılmış katılımcılar, yaratıcılık testlerinde mutlu, rahat veya stressiz insanlara kıyasla daha iyi bir performans göstermişlerdir. Başka bir çalışmada, araştırmacılar can sıkıntısının insanlara hayal kurmak için zaman sağladığını ve bunun da daha büyük bir yaratıcılığa yol açtığını buldular.

Can sıkıntısı, yaratıcı düşünceyi teşvik eder, çünkü beyne o anki durumun veya ortamın eksiklik çektiği sinyalini gönderir ve o durumu aşmak için beyin yeni fikirler aramaya başlar.

6. Problemi kafanda yeniden canlandır

Yaratıcı insanların ortak olarak paylaştığı bir özellik, daha az yaratıcı insanlara nazaran karşılaştıkları problemleri kafalarında daha fazla tekrar ve tekrar canlandırmalarıdır. Sürekli aynı zihinsel duvara çarpıp durmak yerine, bir adım geri çekilmeyi dene.

Problemi en başından tekrar düşün. Bu soruna daha farklı yaklaşabileceğin bir yol var mı? Konuya başka bir açıdan bakabilir misin?

Kendine taze bir bakış açısıyla her şeyi tekrar baştan gözden geçirme fırsatını vermek, yaratıcı düşünme sürecini teşvik edebilir ve daha orijinal çözümlere ulaşmanı sağlayabilir.

İlgini çekebilir: Zamanını Nasıl Değerlendirdiğine Dair Herkesin Kendine Sorması Gereken 5 Soru

7. Duygularından ilham al

Araştırmacılar hep pozitif duyguların yaratıcılıkla güçlü bir bağlantısı olduğunu düşündü, ama yakın zamanda yapılan daha kapsamlı araştırmalar, derin bir şekilde hissedilen hem pozitif hem de negatif duyguların yaratıcı düşünceyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Tabii ki bu demek değil ki hemen gidin ve biraz ilham bulmak için kendinizi kötü bir ruh haline sokun. Olumsuz duygular tatsız olabilir ama bir dahaki sefere kendinizi kötü bir ruh hali içinde bulduğunuzda, modunuz düşük bir şekilde öylece oturmak yerine o enerjinin bir kısmını bir sorunu çözmek veya bir işi halletmek için kullanmayı deneyin.

8. Etrafında mavi rengini kullan

Renk psikolojisine göre farklı renklerin, ruh hali, duygular ve davranışlar üzerinde çeşitli etkileri olabiliyor. Bir araştırmaya göre ise mavi renk, insanların daha yaratıcı düşünmesini sağlayan bir etki taşıyor. Peki neden? 

Araştırmacılara göre mavi rengi, insanları alışılagelmişin dışında düşünmesi için teşvik ediyor. Mavi çoğunlukla doğa, huzur ve sakinlik gibi kavramlarla bağdaştırıldığı için, bu renk insanları yaratıcı olmaları ve farklı şeyleri keşfetmeleri için kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor.

Bu yüzden bir dahaki sefere ilham aradığınızda, mavi rengini etrafınızda bulundurmayı deneyebilir ve yeni fikirleri tetikleyip tetiklemediğini görebilirsiniz.

İlgini çekebilir: Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Artıracak 3 İpucu

9. Meditasyon yap

Araştırmalar, belli meditasyon türlerinin yaratıcı düşünceyi artırmasıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Meditasyon genel olarak hep bir tür rahatlama tekniği olarak kullanılıyor, ama son yapılan araştırmalar, sağladığı yararların sadece rahatlamanın çok ötesine gittiğini gösteriyor.

Bir araştırma, bireyin belli bir obje veya fikre yoğunlaşmadan, bütün düşünce ve hisleri algılayabildiği “open-monitoring meditation” olarak bilinen bu meditasyon türünün, yaratıcı düşünceyi artırdığını buldu.

Günlük hayatına meditasyon tekniklerini de dahil etmeye çalış. Basit bir şekilde düşüncelerine ve deneyimlerine odaklanman, yaratıcılığını tetikleyebilir.

Yardımcı Kaynak: 10 Psychological Tricks That Will Boost Your Creativity, verywellmind.com

hayal kurmak, yaratıcılığı artırmanın yolları, yaratıcılık, yeni fikirler bulmak
Kaynaklar