Renklerin Enerjisi: Sen Hangi Renksin?

Çocukluğumdan beri insanları zihnimde renklerle eşleştiririm. Kimisi okyanus rengidir, kimisi bembeyaz. Bazısından emin olamam, doğada gördüğüm bir ağacın yaprağına tuttururum ismini. Güneş vurunca ela olur rengi, dikkatle baktığımda farkederim elada saklanan fosforlu çizgileri. Onca parlaklığın, ton farkının içinde ben mi? Sabahları nar çiçeği uyanırım, öğleden sonra mavileşir bakışlarım. Ruhumun her tonunu bilemem elbet. Keşfedebildiklerim içinde renklerime sahip çıkmaya, onları sevip gururla taşımaya çalışırım. Her insan başka bir deseni, her yolculuk yeni bir rengi uyandırır içimde. Renklerin enerjisi vardır.

Sen? En çok hangi rengi seversin?

Kırmızı canlandırır mı seni mesela? Yeşil sakinleştirir mi? Beyaz bir odada nasıl hissedersin kendini? Dolabındaki gömlekler siyah mıdır hep? Toprak tonları peki? Bir renk seçecek olsan hangisi olurdu aynada sana en çok benzeyeni?  Her rengin yansıttığı enerjiye şöyle bir bakalım, kahveni al bekliyorum. 🙂

Kırmızı: Dinamik, harekete geçiren, enerjik

Kırmızı, ateş enerjisiyle ilgilidir. Tutkuyu çağrıştırır, alevlerle harekete geçmeyi, canlılığı… Kendini kırmızıyla özdeşleştirdiysen oldukça atak, kararlı ve dikkat çekici olduğunu söylemek yerinde olur. Çok yoğundur. Dolayısıyla fazlası ürkütücü gelebilir. Sürekli kırmızıya maruz kalmak saldırganlık, kızgınlık gibi hisleri tetikleyebilir.

İspanya’da boğa güreşlerinde kullanırlar bu rengi. Kırmızı pelerinin boğaları sinirlendiğini sanarız. Aslında insanları heyecanlandırmak, kışkırtmaktır amaç. Boğalar renk körüdür.

Feng shui’de şanslı ve koruyucu bir titreşim yaydığına inanılır. Ev içerisinde yastıklarda kullanılması önerilir. Yorgun hissettiğin, harekete geçmekte zorlandığın anlarda kırmızı aksesuarlardan yardım alabilirsin.

Pembe, kırmızının yumuşacık ve romantik bir versiyonudur. Dişil enerjiyi uyandırır, harekete geçirir. Sevecenliğe ihtiyaç duyduğunda pembe bir atkı, ya da ojelerle enerjini yumuşatabilirsin.

İlgini çekebilir: Dişilik Eğitmeni ve Yaşam Koçu Işıl Gence’ye Sorduk: Dişilik Sanatı

Sarı – Turuncu: Aktif, yaratıcı, iç açıcı

Bu renklerin ışığı, neşesi, coşkusu toprak anadan gelmektedir. Üretkenliğe, cesarete ihtiyaç duyduğun anlarda sarı-turuncu tonları; sana iyi gelecektir.

Sorumluluk ve yöneticilik zekası gerektiren işlerde başarılıysan, ruhunun rengi sarı veya turuncu olabilir. Çünkü bu renkler zihin aktivitelerini hızlandırır, bilişsel becerilere güç verir. O yüzden bilim adamlarının, yaratıcıların, idealistlerin rengi olarak geçer literatürde.

Özgüvene ihtiyaç duyduğun anlarda kıyıda köşede sarı tonlar taşımak rahatlatacaktır seni. Koyu sarının kıskançlığı uyandırdığını kenara not düşelim. Güneşin rengi turuncu da enerjiye, ruhunu ısıtmaya ihtiyaç duyduğunda göz kırpacaktır sana.

Pazarlama stratejileri arasında renklerin enerjisi sıkça vurgulanır. Sembolizmde sarı, geçiciliği temsil ederken turuncu ‘herkes için’ izlenimi verir.

İlgini çekebilir: Özgüven Arttırmaya Yardımcı 5 Basit Yoga Duruşu

Yeşil – Mavi: Dengeli, sakin, uyumlu

Gökyüzü ve denizin rengi mavi… Özgürlüğü, huzuru ve sonsuzluğu çağrıştırır. İnsana huzur verir, ruhu dinlendirir. Bu rengi sevenler genelde sadık, dengeli, uysal ve güvenilir kişilerdir. Derin mavilikler duygusallığı ve karamsarlığı tetikleyebilir. Açık mavininse mesafeli, soğuk bir nefesi vardır.

Evindeki sohbet köşelerinde mavi mumlar ve battaniyelerle enerjiyi dengeleyebilir; huzurlu bir akış sağlayabilirsin.

Doğanın, baharın rengi yeşil… Yeniden doğum, uyum ve denge… Kalbin yaydığı enerjinin bu renk olduğuna inanılır. Dolayısıyla yaşamın, nefesin rengi yeşildir. Kabule geçmek istediğin, sabır dilediğin zamanlarda bitkilerin yenileyici yemyeşil enerjisiyle tazelenebilirsin.

Mor – Eflatun: Bilge, ilham verici, hüzünlü

Fenk shui’de uğur getirdiğine inanılan mistik mor: Bereketin ve bolluğun rengi… Kırmızının tehlikeli canlılığı ile mavinin hüznünü birlikte taşıyan, ilham verdiğine inanılan bu renk; bazı kültürlerde melankoliyi temsil ediyor. Dolayısıyla en sevdiğin renk morsa yaratıcılığına bir damla hüznün eşlik ettiğini söylersem yanılmam.

Evrensel bilgeliği simgeleyen mor, bilinçaltı korkularını açığa çıkardığı için zaman zaman ürkütücü gelse de bolluğu ve bereketi hayatına çağırmak istediğin anlarda meditatif enerjisinden faydalanabilirsin.

İlgini çekebilir: Meditasyonun 7 Çeşidi: Senin İçin En İdeal Olanı Bul!

Siyah – Gri: Gizem, yalnızlık

Siyah yalnızlığı ve gizemi temsil eder. Asırlar boyu ölümle, ölüm korkusuyla birlikte anılır. Konsantrasyonu arttırdığı kanıtlanmıştır. Gri ise diplomatik ve tarafsız ortamlarda ciddiyeti simgeler.

İçini fazla bunaltmadan çok yoğun renklerin fazla enerjisini alsın diye siyahı kullanabileceğini söyleyip kaçayım.

“İnsan bir şeyi tam anlamıyla görebilmek için yüreğiyle bakmalıdır. Gözler sadece herkesin gördüğünü görür. Gerçekten özü görmek istiyorsanız, kalbinizle bakmalı ve hissetmelisiniz.”

Hissettiğimiz ve göründüğümüz renklerin birbirine yakışır tonlarda olması dileğiyle…

Kaynaklar
renk terapisi, renklere göre, renklerin anlamları, renklerin dili, renklerin enerjisi