Sakinleşmek ve Kaygıları Gidermek İçin 5 Basit Yoga Duruşu

Vücudumuzu esnetirken aynı zamanda nefesimize odaklandığımız, zihnimizi sakinleştirerek bizi an’a taşıyan, farkındalığımızı arttırmamıza yardımcı olan yoga, aynı zamanda stres, sıkıntı, kaygı hatta kalp kırıklığına bile iyi geliyor.

İlgini çekebilir: Yoganın Bedenimize ve Zihnimize 10 Muhteşem Faydası

Eğer zor bir gün geçirdiyseniz, endişelerle boğuşuyorsanız, zihninizi sakinleştirmekte zorlanıyorsanız aşağıdaki egzersizler size çok iyi gelecektir. Sessiz bir ortama geçin, matınıza lavanta yağınızdan bir-iki damla damlatın, sizi rahatlatacak bir müzik açın ve kendinize ayırdığınız bu zamanın keyfini çıkarın.

Child’s Pose (Balasana)

Yoga esnasında dinlenmek için kullanılan bu poz aynı zamanda sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı rahatlatır. Bu bölgeler, vücudumuzda stresin en yoğun olduğu bölgelerdir. Alnınızı matın üzerine yerleştirin, nefeslerinizi takip edin ve rahatlamanın tadını çıkarın.

Camel Pose (Ultrasana)

Bu duruş vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur; bu da vücudumuza daha fazla oksijen girmesine sebep olur. Peki vücudumuza daha fazla oksijen girdiğinde? O zaman da stres seviyemiz azalır.

Önemli bir uyarı: Bu duruşa geçmek göründüğü kadar kolay değil; çok yavaş ve kontrollü hareket ettiğinizden, ellerinizi pozisyona tek tek getirdiğinizden ve dizlerinizin üzerinde sağlam bir şekilde durduğunuzdan emin olun. Yapamıyorsanız zorlamak yerine yapabildiğiniz yere kadar gelin ve orada bekleyin.

Legs Up the Wall (Viparita Karani)

Bacaklarınızı kalbinizin üstünde duracak şekilde kaldırıp nefesinize odaklandığınızda bu duruşun kaygılarınızı azaltıp zihninizi sakinleştirdiğine şahit olacaksınız. Bu duruş aynı zamanda regl dönemi sancılarına ve uykusuzluğa çok iyi gelir. Derin ve kontrollü nefesler yardımıyla sırt ve bel ağrılarınıza da çözüm olacaktır.

İlgini çekebilir: Zarif ve Esnek Bir Vücut Mümkün: Esnekliğinizi Artıracak 5 Basit Yoga Duruşu

Seated Lotus Pose (Padmasana)

Bu poz, omuzlarımızı rahatlatarak daha dik bir duruşa geçmemizi sağlar. Stresin sıkıştığı bel ve sırt bölgelerindeki baskıyı azaltır. Yeryüzüyle olan bağlantımızı güçlendiren bu duruş, panik atak ve anksiyetenin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Forward Fold (Uttanasana)

Bu duruş da diğerleri gibi omuzlarımızdaki ve sırtımızdaki yükü azaltıp zihnimizi sakinleştirdiği gibi, aynı zamanda baş ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olabilir. Derin bir nefes alın ve size huzursuzluk veren bütün düşüncelerin, durumların başınızdan aşağı doğru süzülen kan akışıyla birlikte bedeninizi terk ettiklerini imgeleyin. İnebildiğiniz yere kadar inip orada bekleyin, kendinizi zorlamayın.

Duruşlarınızı sonlandırdıktan sonra ılık bir duş alın ve güzel bir uyku çekin!

Kaynaklar
anksiyete yoga, sakinleşmek için yoga, yoga duruşları, yoga hareketleri