Stresi Azaltıp Rahatlamanıza Yardımcı Olacak 10 Esansiyel Yağ

Farklı kültürlerde, nesiller boyu esansiyel yağlar kullanmıştır. Ve şimdi, modern araştırmalar, bu yağların ruh halini iyileştirmeye ve stres belirtilerini yönetmeye yardımcı olabileceği gerçeğini güçlendirmeye devam ediyor.

Fonksiyonel sağlık uygulayıcısı Mariza Snyder, esansiyel yağların çalışma sistemini şu şekilde açıklar: “Bazı esansiyel yağlar, özellikle ester gruplar (lavanta, bergamot, adaçayı, vb.) gevşeten kimyasal bileşenler içeriyor. Bu kimyasal bileşenleri soluduğunuzda, doğrudan limbik sisteme gidip amigdala ve hipokampus içerisindeki parasempatik sinir sistemini aktive eden hücresel mekanizmaları uyarıyorlar.” Parasempatik sinir sistemi vücudumuzun dinlenme ve sindirim tepkisinden sorumludur. Genellikle stresle ortaya çıkan ‘savaş ya da kaç’ tepkisini dengeler ve kalp atış hızımızın, kan basıncımızın yavaşlamasına ve normalleşmesine neden olur.

İlgini çekebilir: Aromaterapi 101: Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

İşte stresinizi azaltıp rahatlamanıza yardımcı olacak uçucu yağların faydaları ve kullanım önerileri…

Gül Yağı

Gülün naif kokusunu kim sevmez ki? Bir çalışmada, gül esansiyel yağının kokusunu alan katılımcıların, plasebo grubuna kıyasla solunum hızında ve kan basıncında önemli bir azalmaya sahip olduğu bulundu. Üstelik etkiler sadece fiziksel değildi; aynı zamanda katılımcılar kendilerini daha sakin ve daha rahat olarak değerlendirdiler.

Yasemin Yağı

Ruh halinizi iyileştirmek istediğinizde yaseminin sakin kokusu size eşlik edebilir. Bir çalışma, Yasemin kokusunun uyarıcı niteliklerinin depresyonun hafifletilmesine yardımcı olabileceğini, başka bir bulgu da bazı uyku ilaçları kadar etkili olabileceğini buldu. Güzel bir uyku çekmek istediğinizde, hepimizin bildiği lavanta yağı kadar etkili olduğunu söyleyebilir miyiz? 🙂

İlgini çekebilir: Her Uyku Güzellik Uykusu Değildir! Verimli Uyku İçin İpuçları

Lavanta Yağı

Konu lavanta yağından açılmışken onun şahane yatıştırıcı etkisinden bahsetmeden olmaz değil mi? Hatta European Medicines Agency, lavanta yağının zihinsel stres ve yorgunluk tedavisinde kullanılabileceğini onayladı. Kendinizi bitkin ve stresli hissettiğinizde lavanta yağını acil durum kitinize ekleyebilirsiniz.

Bergamot Yağı

Bergamot yağı, fonksiyonel sağlık uygulayıcısı Mariza Snyder’nin kişisel favori esansiyel yağı. Sakinleştirici etkisini artırmak için genellikle lavanta yağı ile karıştırıyor: “Bu harika kokulu karışım, kan basıncı ve kortizol seviyelerini düşürmek için güzel bir çözüm” diyor. 2011 yılında yapılan bir çalışmada, bergamotun farelerdeki anksiyete belirtileri üzerinde olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.

Paçuli Yağı

Güçlü, odunsu kokulardan hoşlanıyorsanız, rutininize paçuli yağı eklemeyi düşünün. Bir çalışma, sempatik sinir sistemi aktivitesini (vücudun savaş ya da kaç tepkisinden sorumlu olan sinir sistemi) %40’a kadar azaltabileceğini buldu.

Papatya Yağı

Gevşemeye yardımcı olması için yatmadan önce papatya çayı yudumlamak nispeten yaygındır, ancak papatya esansiyel yağı ile de rahatlayabileceğinizi biliyor muydunuz? 2010 yılında yapılan bir araştırmada, papatya yağının stres hormonlarının üretimini azaltmaya yardımcı olabileceği bulundu. Sakinleşmeye çalıştığınızda yardım alabileceğimiz başka bir uçucu yağ daha!

Sardunya Yağı

Sardunyanın tatlı ama bir o kadar cesur kokusu, ruh halini yükseltmek için iyi bir tercih. Doğum yapan insanlar üzerinde yapılan özel bir çalışma – şüphesizki stresli bir zaman – sardunyanın endişeyi azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

Misk Adaçayı Yağı

Misk adaçayı çiçeksi olduğu kadar hafif odunsu bir koku da sunar. Stresli üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada, sadece stresi azaltmakla kalmayıp aynı zamanda uyku kalitesi ve enerji seviyelerini de artırdığı bulunmuştur.

Sedir Ağacı Yağı

Virginia sedir ağacı, doğal güzellik uzmanı Sarah Villafranco’nun stres için kullandığı favori esansiyel yağı. 2003 yılında yapılan bir çalışmada, sedir ağacı yağının yatıştırıcı etkilere sahip olduğu bulundu. Yatmadan hemen önce kullanmak için uygun bir uçucu yağ!

Ylang Ylang Yağı

Çiçeksi bir kokuya sahip olan Ylang ylang yağı da kan basıncını ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olabilecek başka bir esansiyel yağdır.

Kullanım önerileri:

1. Gergin zamanlarda nabız noktalarınıza birkaç damla uygulayabilirsiniz.

Kulakların arkasındaki, bileklerinizdeki veya kalbin üzerindeki nabız noktalarına uygulamak en kolay yollardan biri. Kullandığınız yağın cilt ile temasa uygun olduğundan emin olun. Önce bir taşıyıcı yağda seyreltmeniz gerekebilir!

2. Ev veya ofis difüzörünüze koyabilirsiniz.

Evinizdeki veya çalışma alanınızdaki havayı gün boyunca sakinleştirici kokularla doldurmak için uçucu bir yağ difüzörü kullanabilirsiniz.

3. Duş zeminine birkaç damla damlatabilirsiniz.

Yatıştırıcı bir banyo deneyimi için Villafranco, yağları duş zemininize damlatmanızı önerir. Damlatacağınız yerin su akışından uzakta olmasına dikkat edin; böylece su akışıyla birlikte hemen kaybolmaz, yavaşça buharlaşabilirler.

Yardımcı kaynaklar: www.mindbodygreen.com, www.sciencedirect.com, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, www.ema.europa.eu

Kaynaklar
aromaterapi yağları, rahatlatan yağlar, uçucu yağlar