Verimliliğinizi Artırmak İçin Önemli İpuçları

Gece televizyonun başında uyuyakalmışsınız. Sabah kalktınız; uykusuz ve yorgunsunuz… “O son diziyi izlemeyecektim!” Ayılmak için sosyal medya hesaplarında dolaşıyor, oradan oraya savrulup duruyorsunuz. O hafta sonu ne yapmış, bu kiminleymiş, şu nereye gitmiş derken bir türlü tuş kilidine eliniz gitmiyor, kapatamıyorsunuz. İşte bu yaşam biçimi hepimizin vaktini çalıyor. İşler birikiyor, canlar sıkılıyor ve günün sonunda tatminsiz, mutsuz, yorgun biri haline dönüveriyoruz. “Günün nasıl geçti?” sorusuna cevabımız hep aynı; “Bildiğin gibi.”

Aşağıdaki bu küçük ipuçlarından ister işinize yarayacağını düşündüklerinizi seçip alın, ister hepsini. Unutmayın; harekete geçmek, devinimi başlatmak için küçük bir adım yeterli. İşte verimliliğinizi artıracak küçük ipuçları!

Dikkat dağıtmakta cep telefonlarının üstüne yoktur.

Çoğu zaman sosyal medya bildirimlerine, mesajlara bakayım derken ne iş yaptığımızı unutuyoruz. Çalışmaya başlarken cep telefonunuzu sessize alın. Onunla ilgileneceğiniz zamana o karar vermesin; siz karar verin.

İlgini çekebilir: Sosyal Medyada Geçirdiğin Zamanı Azaltabilmek İçin 4 Öneri

Mükemmel zamanı beklemeyin.

Evet bazen her şey mükemmel olsun istiyoruz fakat aşırı mükemmeliyetçilik zaman kaybettirerek verimliliğimizi düşürüyor. Yapabildiğinizin en iyisini yapın ve bırakın. Gerekirse daha sonra daha iyisini yaparsınız.

Güne başlarken yapılacaklar listesi oluşturun.

Bu listenin gücünü asla küçümsemeyin. Neler yapacağınıza gün başlarken karar vermek, günün telaşı içinde yapacaklarınızı unutmanızın önüne geçer. Üstelik daha planlı gidersiniz, vakit kaybetmediğiniz için de size daha fazla zaman kalır; e daha ne olsun!

“Bunları bırak” listesi oluşturun.

Sadece yapılacaklar listesi değil, “Bunları yapmayı bırak” listesi de oluşturarak sizi daha üretken olmaktan alıkoyan, vaktinizi çalan alışkanlıkları tespit edebilirsiniz.

Zihninizin dağılmasına izin vermeyin.

“Ne yapacaktım ben?” diye ayrıntıların içinde boğulup asıl amacınızı unutmamak için ana hedefe odaklanın. Masaya niye oturduğunuzu kendinize sık sık hatırlatın.

Farklı yerlerde çalışın.

Alıştığınız ortamların dışına çıkıp çalışarak farklı mekanların gücünden faydalanın; daha fazla ilham almanıza yardımcı olacaktır.

İlgini çekebilir: Evden Çalışanlar İçin Verimliliği Artıracak 3 İpucu

Rutinlerden korkmayın.

Rutinler alışkanlıklarımızı, alışkanlıklarımız ise hayatımızı oluşturur. Kendinize sabah ve akşam rutinleri belirleyin. Cilt bakımınızdan, kitap okuma alışkanlığınıza kadar birçok alanda daha düzenli ilerlemenize yardımcı olacak.

İlgini çekebilir: Beyninizi Güçlendirmek için Sabah Rutininize Ekleyebileceğiniz 7 Aktivite

Ortamın düzeni zihininizi etkiler.

Bulunduğumuz ortamın içindeki dağınıklık, zihnimizin de dağınık olmasına yol açar. Çalıştığınız alanı temiz ve düzenli tutun.

İlgini çekebilir: Ofis Masanızda Feng Shui Düzeniyle Daha Huzurlu ve Üretken Olun

Her şeye “evet” demeyin.

İçinizden gelmeyen, mantığınızın ve kalbinizin almadığı istekleri reddetmekten çekinmemelisiniz. Her şeye sorgusuzca evet demek hem vaktinizi hem enerjinizi çalacaktır.

Hayatınızdaki enerji vampirleriyle vedalaşın!

Siz enerjinizi arttırmaya çalışırken birilerinin gelip var olanı da emmesine izin vermeyin. Çevrenizde sizi destekleyen, size alan açan insanlar tutun.

İlgini çekebilir: Toksik Arkadaşlık: Arkadaşının Gerçek Bir Arkadaş Olmadığını Gösteren 6 İşaret

Klişe ama doğru; erken kalkın. Hem de telefona bakmadan.

Erken kalkan yol alıyor mu? Maalesef alıyor sevgili KİK okuyucuları… Güne erken başlayıp gün ışığının enerjisinden faydalanın.  Sabah uyanır uyanmaz ilk yaptığınız şey olan telefon kontrolünü de bırakmak isteyebilirsiniz. Çünkü telefon bildirimleri size ne hissedeceğinizi dikte ediyor. Bu seçimin sizde kalması daha mantıklı değil mi sizce de?

İlgini çekebilir: Dünyaca Ünlü 8 Başarılı Kadının İlham Veren Sabah Rutinleri

Fiziksel egzersizin üretkenlikle ne alakası olabilir ki?

Olur, hem de bal gibi olur. Günün içine yerleştirdiğiniz egzersiz programı, daha enerjik olmanıza ve daha fazla oksijenle vücudunuzu yıkamanıza sebep olacak. Neden olmasın?

Kendinizi, dolayısıyla zihninizi şımartın!

Sizi rahatlatan o şeyi bularak zihninizi şımartın ve ona minik bir mola verin. Baskı altında sürekli çalışan bir zihinden ne kadar üretken olmasını bekleyebilirsiniz ki? İster meditasyon yapın, ister duş alın. Sizi ne rahatlatıyorsa gün içinde ona mutlaka vakit ayırın.

Fark edin.

Ne kadar çok sosyal medya kullanıyorsunuz, ne kadar televizyon izliyorsunuz? Telefonla ne kadar konuşuyorsunuz? Vaktinizi gereğinden fazla aldığını düşündüğünüz şeyleri tespit ederek onlara ayırdığınız vakti bilinçli bir şekilde azaltın. Günün sonunda kendinizle daha fazla kaliteli zaman geçirdiğinizi göreceksiniz.

Telefonda geçirilen zamanı kısıtlalayan bildirimlerden yararlanın.

Bazen hiç farkında olmadan sosyal medya girdabının içine dalabiliyoruz. Bunun önüne geçmek için telefonunuzda ne kadar vakit geçirdiğinizi söyleyen uygulamalardan edinin.

Kaynaklar
üretkenliği arttırmak, üretkenliği arttırmanın yolları, verimli ders çalışma, verimliliği arttırmanın yolları