Yin Yoga: Nazik ve Güçlü Bir Öz Bakım Rutini

yoga yapan kadın

Son dönemlerde daha stresli ve bunalmış hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? Oradan oraya koşturmaktan, yaşamın hızından, yetiştirmeye çalışmaktan yoruldunuz mu? Kendimizle bağ kurduğumuz yin yoga, bizi anın içine demirlemek, yavaşlatmak, dinlendirmek, durdurmak, zorlu duyguları yönetmeyi öğrenmemize alan açmak, vücudumuzun enerji sistemini güçlendirmek için nazik ama güçlü bir öz bakım rutini!

Yin yoga nedir?

Yin yoga, geleneksel Çin tıbbının ilkelerini, diğer stillerden daha uzun süre tutulan duruşlar ile birleştiren, yavaş tempolu bir yoga biçimidir. Ayrıca bağ doku ve derin kaslarda gevşeme ve şifayı hedefleyen bir yaklaşımdır. Derin dinlenmelere alan açmanın, yavaşlamaya izin verebilmenin ve olan her ne ise ona teslim olmanın araştırıldığı bir ekoldür. Sakatlıklara ve travmalara oldukça duyarlı bir öğreti olduğu için vücut esnekliği veya şekli ne olursa olsun, eğitmenle iletişimde kalarak rahatlıkla ve güvenle uygulanabilir. 

Yin yoga kimler için daha uygun?

Özellikle sürekli bir şeyler yapma halinde olmaktan yorulmuş, günlük hayatın koşturmacasında yavaşlamanın varlığını unutmuş, kendiyle kalmayı ihmal etmiş bünyelere çok iyi gelir. Ne yaptığıyla değil, kim olduğu ve ne hissettiğiyle bağ kurmak isteyen, içsel bir çalışma arayanlara alan tutar. Bedeniyle tekrar bağ kurmak, onun sessiz talep ve ihtiyaçlarını dinlemeyi öğrenmek isteyenlere rehberlik eder. Bunları okuyunca heyecan duyan herkese şifa olur. 

Nasıl bir uygulamadır?

Yin yoga fiziksel, zihinsel, duygusal ve enerjik düzeyde derinden çalışan nazik ama güçlü bir uygulamadır. Stres, travma, yaralanmalar, yetersiz uyku, sağlıksız beslenme gibi seçimlerimiz dengemizden çıkmamıza sebep olur. Düşüncelerimiz, hareketlerimiz ve duygularımız kontrolden çıktığında vücudun meridyenlerinden akan pürüzsüz enerjimizi etkiler. Enerji akışı engellendiğinde ise etkilerini göstermeye başlar ve eklemlerde oluşan hafif gerginlikler daha güçlü ağrılara dönüşür. Sırt, boyun veya omuzlarda, migren ve baş ağrılarından sindirim sorunlarına, anksiyete ve depresyona kadar gider hastalıklar oluşmaya başlar.

Etkin ve düzenli bir şekilde uygulanan yin yoga ve meditasyon pratikleri gerginlikleri serbest bırakır. Uygulanan düzenli pratikler sayesinde, zamanla duygusal ve fiziksel olarak şifa yolculuğu başlar. 

Yin yoganın başlıca faydaları neler?

  • Zihni yavaşlatır, sakinleştirir.
  • Kaygıyı ve endişeyi azaltır.
  • Stres düzeylerini doğal olarak düşürür.
  • Dolaşımı hızlandırır.
  • Esnekliği ve eklem hareketliliğini artırır.
  • İç organları uyararak duygusal dengeyi sağlar.
  • Bağ dokuları güçlendirip meridyenleri uyararak bedendeki enerji akışını dengeler.
  • Omurganın eğriliğini normalleştirir.
  • Hem bedensel hem zihinsel detoks sağlar.
  • Hastalıklara karşı bedeni korur.

Nereden başlamalı?

Düzenli bir pratik için online gerçekleşen yin yoga derslerine katılabilirsiniz. Eğer şu an grup derslerine vakit veya bütçe ayıramıyorsanız YouTube’da birçok eğitmenin kanalında ücretsiz yin yoga ders videoları mevcut. Enerjinizin uyuştuğu bir eğitmen seçip bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tüyo: Günün tüm yorgunluğunu atmak, bedeni hatırlamak, gevşemenin tadını çıkarmak ve rahat bir uykuya dalmak istiyorsanız eğer yin yogaya bir de uyku öncesinde şans verin.

Yin yoga uzun süreli pozisyonlar gerektirse de bu sizi hiç endişenlendirmesin. Bu pozisyonlarda rahatlığın ve huzurun tadına varacaksınız. Esnekliğinizi ve hareket açıklığınızı muazzam bir şekilde artırcaksınız. Kendinize olan güveniniz artacak ve kendinizi daha çok seveceksiniz. Unutmayın, her biriniz bu dünyada eşsiz ve çok güzelsiniz!

Kaynaklar
hangi yoga bana uygun, yin yoga, yoga çeşitleri