Esnekliğinizi Artıracak 5 Basit Yoga Duruşu

İnsanlar oldukça esnek bir vücuda sahip olarak doğarlar. Yaşımız ilerledikçe, vücudumuzun esneklik seviyesinde azalma gözlenir. İyi haber ise doğru egzersizler ile vücuda esneklik kazandırmak mümkündür!

Esnek olmanın gerçekten harika hissettirdiğini biliyoruz, ancak bunun dışında neden esnek olmamız gerektiğini pek bilmiyoruz. Bir şeyi neden yaptığımızı bilmek, hedefe ulaşmanın en etkili adımlarından biridir. Bu yüzden, bu yazıda esnekliğimiz üzerinde çalışmanın yararlarından bahsedecek ve bugün çalışmaya başlayabileceğiniz beş eğlenceli yoga pozu inceleyeceğiz.

Esnekliği nasıl kaybediyoruz?

Yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak daha az esnek hale geliriz. Ancak yaşam tarzımızdaki alışkanlıklarımız, esnekliğin hangi hız ve ölçüde azalacağını etkileyen faktördür. Çünkü avlanmak, yiyecek toplamak yerine artık sandalyelere oturuyoruz, araba kullanıyor, yürüyen merdivenlerle inip çıkıyoruz. Bir masanın başında çalışmak için uzun saatler harcamak zorunda kalıyoruz. Kısacası günümüzün çok büyük bir bölümünü hareketsiz geçiriyoruz. Çalışmayan kasların sonu hüsran… Bu yüzden formda ve esnek kalmak için kaslarımızla ilgilenmek zorundayız.

Vücudun esnekliğini kaybettiğini nasıl anlarız?

Bir yoga matının üstüne çıkana kadar aslında esnek olmadığınızı fark etmeyebilirsiniz çünkü bedenlerimiz günlük alışkanlıklarımıza adapte olmakta çok ama çok iyidir. Fakat özellikle bel, boyun veya omuzlarınızda ağrıdan şikayetçiyseniz, sabahları uyandığınızda vücudunuzun ağırlaştığını hissediyorsanız, hareket ederken vücudunuz sık sık kasılıyorsa bunlar vücudunuzun size verdiği sözsüz mesajlardır.

Mesaj çok açık: Esnekliğin üzerinde çalışmana ihtiyacım var!

Neyse ki, özellikle yoga yaparak esnekliğinizi artırmak mümkün!

İşte esnekliğin faydalarından birkaçı:

 • Kaslardaki gerginliği azaltarak rahatlama sağlar
 • Enerjiniz artar
 • Özellikle bel, boyun ve omuzlardaki ağrılar azalır/yok olur (Doktorunuzun gözlemlediği bir sağlık probleminiz yoksa)
 • Hareket kapasiteniz artar
 • Kas dengesizlikleri düzelir
 • Yaralanma riskiniz azalır
 • Postürünüz daha düzgün bir hale gelir

Yoga, esnekliği artırmak için en etkili egzersizlerden bir tanesidir; çünkü:

 • Statik, dinamik ve pasif esneklik formlarının birleştirir.
 • Yoga, gerginliğin serbest bırakılmasında nefesin rolünü vurgular.
 • Merkezi sinir sistemi ile çalışılır.
 • Vücuttaki her şeyin bağlı olduğu prensibine dayanır, bütünsel bir bakış açısı sağlar.
 • Farklı pozisyonlardaki duruşlarla kasları esnetir.
 • Birbiri ardına devam eden duruşlar sayesinde aşamalı olarak daha derine iner böylece sakatlanma riskini azaltır ve kişiye daha konforlu, daha keyifli bir esneklik çalışması sunar.

Başlamadan önce birkaç öneri:

 • En önemlisi: Kendinize zarar vermeyin. Esnekliğinizi artırmanın anahtarı, onu yavaş ve sabit tutmaktır. Duruşları mevcut esnekliğinize göre ayarlayın. İyi hissettiğiniz yerde durun. Esneme ile acıyı birbirinden ayırt etmeyi öğrenin. Eğer acı hissederseniz, hareketten uzaklaşın, kendi seviyenize geçin ve biraz daha gevşemeye çalışın.
 • “Kasları esnetmeye çalışıyorum.” düşüncesi yerine “Kaslarımı rahatlatıp gevşetiyorum.” düşüncesiyle çalışın.
 • Nefesinizi tutmayın. Duruşlara geçerken ve duruşlardan çıkarken odağınızı nefesinize verin.
 • Daha derin duruşlara girmeden önce ısındığınızdan emin olun.
 • Disiplinli olun. Bir kere yapıp bırakmak çok bir işinize yaramaz. Düzenli olarak yapmak, fark yaratır.

Hazırsanız başlayalım!

Standing Forward Fold

Bu duruş adeta bir test gibidir, şu anda ne kadar esnek olduğunuzu ve pratiğe devam ettikçe ne kadar yol aldığınızı fark etmenize yardımcı olur! Ne kadar disiplinli ilerlerseniz, o kadar esnek olursunuz ve sonunda bacaklarınızı tamamen dik tutarak ellerinizi yere değdirebilirsiniz. Fakat şimdilik, kendinizi iyi hissettiğiniz yerde kadar durmanız gerekli. Alt karın kaslarının desteği, bel omurgasında daha fazla esneklik sağlar.

Low Lunge Sidebend

Kalça esnemelerinde gerginliği serbest bırakır ve oblikleri, interkostalleri ve omuzları gerer. Yukarıdan baktığınızda, dizlerinizin bileğinizden önde olmamasına dikkat edin ve alt belinize aşırı yük bindirmemek için için alt karnınızı içeri çekin. Bu duruşta üç ila beş yavaş nefes verin ve taraf değiştirin.

Screaming Toe With Triceps Stretch

Bu duruş, ayaklarınız için şimdiye kadar yapacağınız en büyük esnetme hareketi olabilir. Ayaklarınızdaki esnekliği artırmak tüm vücudunuzdaki enerjiyi zarifçe dalgalandırır, dizlerinizin, kalçalarınızın ve omurga sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Her iki tarafta da 3 ila 5 yavaş nefes alıp veriniz.

Cobbler’s Pose

Bu duruşta zorlanıyorsanız dizlerinizin altına bir blok veya yastık koyabilirsiniz. İlerledikçe destekleri bırakabilirsiniz. Alt bölgedeki kas gruplarınız için harika bir esneme hareketidir.

Reclining Spinal Twist

Beldeki gerilimi serbest bırakmak, kalçaları esnetmek ve göğüs bölgesini açmak için mükemmeldir. Bu restoratif duruşta, her nefeste 5 ila 10 nefes boyunca, hatta rahat ederseniz birkaç dakika boyunca durabilirsiniz. Her iki taraf için de uygulamayı unutmayın.

Önemli uyarı: Yoga, tıbbi bir tedavi yöntemi değildir. Sağlık problemleriniz için lütfen doktorunuza başvurun.

Yardımcı kaynaklar: www.mindbodygreen.com , www.verywellfit.com

Bunlar da ilgini çekebilir:

esneklik artıran yoga hareketleri, esneklik için yoga
Kaynaklar