Hangi Burç Neden Aşık Olmaktan Korkar?

Aşk, insanın yaşamındaki en heyecan verici ve karmaşık duygulardan biridir. Herkesin hayatında bir kez olsun deneyimlediği bu duygu, bazen büyük bir mutluluk kaynağı olurken bazen de derin bir korku ve belirsizlik yaratabilir. Peki, burçlar bu karmaşık duyguya nasıl yaklaşıyor? Hangi burç neden aşık olmaktan korkuyor? Zor aşık olan burçlar hangileri? Sen de “Yengeç erkeği neden kaçar?”, “Kova kadını aşka nasıl yaklaşır?” gibi sorularla buraya geldiysen, doğru yerdesin. Bu yazıda, burçların aşkla olan ilişkisini daha derinlemesine inceleyerek, neden bazı burçların aşkın karmaşıklığından kaçabileceğini anlamaya çalışacağız.

Her burcun kendine özgü korkuları ve endişeleri vardır. Ancak, astrolojide bazı burçların belirli özelliklerinden dolayı aşık olmaktan korkup kaçabileceğini öngörebiliriz.

Koç Burcu

Hızlı şeritte yol almayı sevenlerdensiniz. En çok değer verdiğiniz şeyler bağımsızlığınız ve kişisel alanınız. Yolunuza yalnız devam etmekten korkmuyorsunuz. Aslında bu durumun yararınıza olduğunuzu söyleyebiliriz; bağımlı olmayı kimse sevmez, değil mi? Kişisel ihtiyaçlarını gözeten bir karakteriniz var, bir başkasına odaklanmak için zamanınız veya enerjiniz yokmuş gibi hissedebilirsiniz. Aşk söz konusu olduğunda en büyük korkularınızdan biri yalnızca sizi yavaşlatma ihtimali değil, aynı zamanda çok düşkün olduğunuz özgürlüğünüzü çalacağı olasılığıdır. İçinizde yanan o özgürlük alevini kaybetmekten korkuyorsunuz.

Bir insana her şeyinizi açmak size doğru gelmiyor. Aşk bu noktada sizi biraz korkutuyor çünkü aşk sizin için, gerçek halinizi tüm çıplaklığıyla göstermek zorunda kalacağınız anlamına geliyor. Dürüst olalım; reddedilmek ve yargılanmaktan da bir miktar korkuyorsunuz. Sert görünüyorsunuz, ancak kabuğunuzun altının yumuşak olduğunu biliyoruz. Bazıları sizi çok bencil olmakla suçluyor, olabilirsiniz de. Fakat sizin de diğerleri gibi güvensizlikleriniz var. Oldukça normal.

Birinin dünyanıza girmesine, rutininizi ve yaşam tarzınızı değiştirmesine, sınırlarınızı zorlamasına izin vermekten korkuyorsunuz.

Evet tabi ki siz de herkes gibi kendinizi iyi hissettirecek bir ilişkiyi arzuluyorsunuz. Ancak ihtiyacınız olan nefes alma arzusunun karşılanmayacağı ihtimali, gücünüzü kaybetmek sizi tedirgin ediyor. Size özgürlük vaat eden bir ilişki istiyorsunuz. Tüm bunlara bakarak, dünyanıza başka birini sokmak sizin için biraz zor diyebilir miyiz? Geçmişte ani bir aşka tutulduysanız bazı korkularınızın olması çok normal. Belki bu yüzden şimdi kolayca bağlanamıyorsunuz veya tekrar yanlış kişiye bağlanmaktan korkuyorsunuz. Belki de korkularınızı olduğu gibi kabul edip, kaçmak yerine yüzleşmek iyi bir fikir olabilir?

Boğa Burcu

İnatçısınız ve bu huyunuzla kendi yolunuza set koyuyorsunuz. Değişimden nefret ediyorsunuz; bunun altında değişim korkusu yatıyor. Konfor alanınız ilişki kurmaktaki en büyük engeliniz. İşte bu yüzden aşka geçiş vermeyen kaleler inşa etme eğilimindesiniz. Çok uzun zamandır kendinizden başka kimseye güvenmediniz. Belki de geçmiş deneyimlerinizden, ihtiyacınız olduğunda çevrenizdeki kişilerin sizin için orada olamayacağı sonucuna vardınız ve bir daha böyle hissetmek istemediğinize karar verdiniz.

Kendi halinizde takılmaktan hoşnut gibi görünebilirsiniz. Ancak derinlerde bir yerde sevgiyi ümit eden gerçek bir romantik olduğunuzu inkar edemezsiniz.

Flört ediyorsunuz ama doğru kişinin kim olduğuna karar vermek sizin için çok zor. Çünkü söz konusu ciddi bir ilişki olduğunda, uzun vadeli olmasını istiyorsunuz. Bir gün çekip gidebilecek biri için tüm düzeninizi bozmak istemiyorsunuz. Yeniden bir düzen kurmak, sizin için felaket anlamına geliyor. Tutarlılık ve istikrar sizin için büyük önem taşıyor.

Size ihtiyaç duyulmamasından endişe ediyorsunuz. Bu yüzden ilişkilerde kendinizi birçok konuda feda etmeye başlıyorsunuz. İnsanlar ise bu nezaketinizi zayıflık olarak görüyor ve sizi ceplerinde görerek bu nezaketi harcıyorlar. Aslında ilişkilerde oldukça cömert olduğunuzu söyleyebiliriz. Geçmişte sınırlarınıza saygı göstermeyen kişilerle tanışmış olma ihtimaliniz yüksek. Şimdi kendinize, yeni bir şeyler deneyimleme ve her zaman istediğiniz o mükemmel aşkı bulma şansı vermek için, insanların size yeterince yaklaşmasına izin vermekte zorlanıyorsunuz.

İkizler Burcu

Tahmin edilemezsiniz. Hakkınızdaki tek öngörülebilir şey, fikrinizi değiştirmenin ve bunu sürekli olarak yapmanın garantisidir. Her şey hakkında doyumsuz bir merakınız var. Sınırlı hissetme korkunuz yüzünden aşktan korkuyorsunuz. Bir yerlerde uzun bir süre kalmak istemeyen, etrafta dolaşıp hayatı yaşama eğiliminde olan bir hava burcusunuz.

Seçeneklerinizi açık tutmak istemenizin sebebi, birlikte olduğunuz kişilerin sizin için doğru kişi olup olmadıklarına emin olamamanız. Bir parçanız hep tedirgin; çünkü her zaman dışarıda başka neler olduğunu merak ediyorsunuz. Ayrıca, aşık olduğunuzu düşündüğünüz bireye olan ilginizi kaybedeceğinizden de sürekli endişe duyuyorsunuz.

Hayat görüşünüzle bütünleşen ve ufkunuzu genişleten, çok yönlü birisiyle tanışmayı hayal ediyorsunuz. Ancak bu kişinin sizin için enerjik ve meraklı doğanızı doyurma ihtiyacınız kadar önemli olmayacağından endişe ediyorsunuz. Bu bağlamda en çok korktuğunuz şey, sevginin getireceği durağanlık diyebilir miyiz? Siz, tecrübe ve değişim ile gelişiyorsunuz ve bir ilişkinin getireceği istikrarın can sıkıntısı anlamına gelmesinden korkuyorsunuz. Sürekli keşfedip geliştiğinizi hissetmeniz gerekiyor. Sevginin tüm bunlara bir son vermesi sizin için felaket anlamına geliyor.

Hiçbir şey sizi tahmin edilebilir bir hayattan daha fazla korkutamaz. Ancak bir kişiyi önemsemeye izin verdiğinizde fedakarlık ediyor ve kendinizden çok şey veriyorsunuz. Birlikte olduğunuz kişiye aşırı cömert davranıyorsunuz. Eğer bu durumdan diliniz bir kere yandıysa vay sonrakilerin haline! Kendinizi tekrar bu duruma sokmamak için elinizden geleni yapacaksınız demektir.

Yengeç Burcu

Yengeçler, siz Zodyak’ın en besleyici ve şefkatli burcusunuz. Başkalarını derinden önemsiyorsunuz ve dünyaya duyarlılığınızı göstermekten korkmuyorsunuz. İnsanları çok sevdiğiniz bir gerçek; incinip incinmeyeceğinizi pek umursamıyorsunuz. Bencil ya da toksik insanlarla karşılaşsanız bile oldukça sadık ve özverilisiniz. Geçmişte, bir ilişki uğruna sağlıksız tavizler vermiş, aşk adına kendinizi feda etmiş, bir nankör tarafından yaralanmış olabilirsiniz. Yeniden hayal kırıklığına uğramak, acı çekmek istememeniz ve bundan korkmanız çok normal değil mi? Hangi burç aşık olduğunda acı çekmekten korkmaz ki?

Ancak siz sevdiğiniz zaman, karşınızdakine tüm kalbinizi ve ruhunuzu veriyorsunuz. Sevginize kayıtsız kalınmasının getireceği sonuçlardan korkuyorsunuz. Romantizm söz konusu olduğunda yüksek beklentileriniz var. Vasat bir aşka razı olmak istemiyorsunuz. “Eğer kitaplara konu olacak bir hikaye değilse, hiç olmasın daha iyi.” diyorsunuz. Aşık olmak, sizin için ciddi bir iştir ve asla hafife alınmaması gerekir. Yakınlık istiyor ve duygusal güvene her şeyden çok ihtiyaç duyuyorsunuz.

Hassas doğanız sebebiyle derinlerde güvensiz hissetmeye eğilimlisiniz. Sürekli olarak bir insan için yeterince iyi olup olmadığınızı sorguluyorsunuz. Sahip olduğunuz bu hassas yapıyı göstermekten endişe duyuyorsunuz; çünkü o zaman birlikte olduğunuz kişinin merhametine kalacağınızı siz de biliyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında, yumuşak karnınızı göstermek istememekte haklı sebepleriniz var gibi görünüyor. Ancak herkes güvenilmezdir diye bir kural yok; unutmayın.

Aslan Burcu

Aşkla yapılan her şeye büyük ilgi duyuyorsunuz. Aşık olmayı seviyorsunuz, aşk hakkında konuşmayı seviyorsunuz, aşkı seviyorsunuz. Kolayca aşık olabilirsiniz. Sizin aşktan korkma sebebinizin altında hayal kırıklığı korkusu yatıyor. Yüksek standartlara sahipsiniz. Partnerinizi seçerken çok seçici davranıyorsunuz. Bu kadar özene rağmen yanlış kişiyi seçmiş olma ihtimali sizi tedirgin ediyor.

Zodyak’ın en cömert burcusunuz Aslanlar. Keşke almakta da, vermekte olduğunuz kadar rahat olsanız. Duygusal ihtiyaçlarınızın karşılanmaması ihtimali sizin için endişe verici. Hayranlık, saygı ve bağlılığa ihtiyacınız var. Bunların hepsini, geçmişinizdeki birisine almadan vermiş olabilirsiniz. Öyleyse bir daha böyle üzülmek istemiyor olmanız çok doğal.

İlişkiniz süresince yaşadığınız en büyük korku ise birlikte olduğunuz kişinin size olan aşkının bitmesi. Bu durum çoğunlukla kendi güvensizliklerinizden kaynaklanmaktadır. Reddedilmekten korkuyorsunuz ve bunu biri size yapmadan önce kendiniz o kişiyi uzaklaştırıyorsunuz.

Gururunuza ve rasyonelliğinize çok değer veriyorsunuz. Beslediğiniz aşkın bu değerleri tehlikeye atacağından endişe duyuyorsunuz. Çünkü kalp meseleleri söz konusu olduğunda hislerinizle, içgüdüsel olarak ilerleme eğilimindesiniz. Her zaman sorumluluk almak zorundaymış gibi hissediyorsunuz, bu yüzden aşk sizi korkutuyor. Sevgi, kıskançlık, kalp kırıklığı gibi duygular kontrolü elden kaçıracağınız anlamına geliyor. Gücünüzü ve kontrolünüzü kaybetmek istemiyorsunuz.

Başak Burcu

Başaklar, insanların sadece görmelerini istediklerini görmelerine izin veriyorsunuz. Kendinize inşa edilmiş koruyucu duvarların içinde yaşıyorsunuz ve bu konuda oldukça yeteneklisiniz. Sürekli kendinizi yeterli hissetme eğilimindesiniz. Bu, aşırı eleştirel yönünüzden ve gerçekçiliğinizden kaynaklanmaktadır. Evet, diğer insanlar için zorsunuz. Ancak en çok uğraştığınız kişi kendinizsiniz. Kendi kusurlarınızı ve eksikliklerinizi çok iyi biliyorsunuz.

Mükemmeliyetçilik için çok fazla çaba göstermeniz ve birlikte olduğunuz kişiyi kendi standartlarınıza uydurmaya çalışmanız, sevginin ne kadar değerli olduğunun farkına varmanızı engeller. Bir gün sizi gerçekten hak eden biriyle karşılaşmaktan içten içe çok endişe duyuyorsunuz. Çünkü o zaman kendinizi bir “hak etme” yarışına sürükleyecek ve siz de onu hak etmek için elinizden geleni yapacaksınız.

Birisine kendinizi olduğu gibi açma fikri sizde endişe uyandırıyor. O kişinin sizdeki yumuşak ve kırılgan yapıyı keşfetmesinden, kendinizde sevmediğiniz şeyleri görmesinden ve bu gördüklerinden hoşlanmama ihtimalinden tedirgin oluyorsunuz.

Çok samimiyetten, birlikte olduğunuz kişiyle iç içe geçmekten kaçınıyorsunuz. Ancak biliyoruz; derinlerde bunun için can atıyorsunuz. Belki birisinin bunu yapmasına izin vererek kırılmışsınız. Şimdi sürekli bir ihanet korkusu taşıyorsunuz ve olası samimiyetleri istemeden uzaklaştırıyorsunuz. Aşırı paranoya ve aşırı güven arasında sürekli gidip geliyorsunuz. Güvenebileceğiniz birine ihtiyacınız var; ancak kendinizden daha çok önem vereceğiniz birine aşık olmak sizin için oldukça tedirginlik verici.

Terazi Burcu

Gerçek aşkı hayal eden başka bir burç… Teraziler, iç kararsızlığınız ve yalnız kalma korkunuz sizi uçurumlara götürebilir. Aslında uyumlu bir eş bulmak, hayattaki öncelikli konularınızdan biri. Derin ve anlamlı bir ilişki istiyorsunuz, bundan azına razı değilsiniz. Hayalini kurduğunuz aşk sizin için bedenin, zihnin ve ruhun toplam teslimiyeti anlamına geliyor. Sürekli olarak olağanüstü bir aşk arzusuyla, gerçeklik arasında gidip geliyorsunuz.

Başak burcu gibi, siz de kendi hatalarınızın farkındasınız. Herkes için ideal bir görüntü yansıtmaya çalışmakla çok meşgul olmanız ve nasıl algılandığınıza çok önem vermeniz, hayatı sizin için daha da zorlaştırıyor.

Küçük flörtlerde harikasınız ama daha derine inmekten korkuyorsunuz. Duyguların dağınık alanına girmek istemiyorsunuz. Duygusal derinliğe sahipsiniz ancak duygularınızı yönetmekte harikalar yarattığınızı söyleyemeyiz.

Olumsuz özelliklerinizi göstermekten endişe duyuyorsunuz. Çünkü bir başkasının hayal kırıklığı olmak istemiyorsunuz. Her şeyin daima huzurlu ve uyumlu olması sizin için çok önemli. Bu da zaman zaman sorunları halının altına süpürme eğilimi yaratıyor. Acıdan kaçmak için karşınızdakini kendinden uzaklaştıranlardan olabilir misiniz?

Akrep Burcu

Bir numaralı aşk korkunuzun ihanete uğramak olduğu büyük bir sır değil. Başkalarına karşı güvensizlik içindesiniz. Özellikle de size en yakın olanlardan şüphelisiniz. Bu korku, yüzeyde göründüğünden daha derin; çünkü bu korkuya reddedilmiş hissetme ve terk edilme korkusu eşlik eder.

Başkalarının her zaman %100 dürüst ve açık olmalarını bekliyorsunuz. Ancak başkalarına yalnızca görmelerini istediklerinizi gösteriyorsunuz Akrepler. Açık görünüyorsunuz ama gerçekte içsel çatışmalarınız var. İnsanlar gerçekte ne hissettiğinizi çözmekte zorlanıyorlar. Sakin ve havalı görünmenize rağmen, yüzeyin altında çok fazla duygu gizliyorsunuz.

Aşktan korkuyorsunuz, çünkü gerçek kişiliğinizi yanlış insana göstermek sizin için felaket anlamına geliyor. Kendinizi bir kere açtığınız zaman bunun ömür boyu sürmesini istiyorsunuz. Sırlarınızı, özel düşüncelerinizi ve duygularınızı, geçmişinizi ve gerçekte kim olduğunuzu, sadece bir kişiye emanet etmek istiyorsunuz. Haliyle, bu kişi de o meşhur tutkunuzla sevdiğiniz kişi olacak.

Biri sizi tanımlamak için tek bir kelime seçmek zorunda kalsaydı, bu kelime yoğun olurdu. Yoğunluğunuz, özellikle aşka gelince dolup taşıyor. Sevdiğiniz zaman koşulsuz ve derinden sevebilirsiniz. Tutkuya bayılıyorsunuz.

Diğer bir gizli korkunuz da, muhtemelen sizi şu an sevgiden en çok uzak tutan şey olan mutluluk duygusu. Hayattaki her şeyi o kadar derinden algılıyorsunuz ki, çoğunlukla her şey size bir ölüm-kalım meselesi gibi geliyor. Duyguları uçlarda yaşıyorsunuz. Hayat sizin için adeta bir roller-coaster. Hayatı öyle derinden yaşıyorsunuz ki mutluluğu nasıl karşılayacağınızı bilmiyorsunuz. Aşk önünüze düştüğünde ise bunun gerçek olamayacak kadar mükemmel olduğunu düşünüyor, her zaman yaptığınız şeyi yaparak paranoyaklaşıp kendinizi sabote ediyorsunuz.

Yay Burcu

Yaylar; enerjik ve meraklısınız. Yaşam için doyumsuz bir şehvetiniz var. Aşktan da çok arzu ettiğiniz şey yoğun deneyimler ve maceralar. Sizin için sıkıcı bir hayat hiç yaşamadığınız anlamına gelir. Sevgiden korkmanızın sebebi, sıkılma endişesi. Sürekli olarak tutku ve heyecan istiyorsunuz. Dolayısıyla sevgiyle gelen rutinden korkuyorsunuz.

İş aşka gelince özgürlüğünüzü şiddetle korumak zorunda olduğunuzu hissediyorsunuz. Doğuştan göçebe olan yapınız, çok uzun süre bir yerde kalmaktan korkuyor. Bağlılığı, monotonluğa hapsolmakla ilişkilendirmeniz, sizi sağlıklı bir ilişki yaşamaktan alıkoyuyor. Aşık olmak, çok sevdiğiniz şeyleri feda etmek anlamına gelmiyor sevgili Yaylar. Seyahat etmekten, yeni insanlarla tanışmaktan, yeni deneyimler edinmekten vazgeçmek sizi çok fazla korkutuyor.

Duygusal olarak manipüle edilmekten nefret ediyorsunuz. Göz yaşlarına karşı sabırlı ve toleranslı değilsiniz. İşler istediğiniz gibi, sorunsuz gitmezse, bulunduğunuz yerden kaçmak sizin için en kolay yöntem. Karışıklıkla uğraşmak size göre değil. Aşırı dürüstlüğünüz, zaman zaman ilişkilerde sınırları zorlayabiliyor.

Oğlak Burcu

Şaşırtıcı bir öz kontrol var sizde. Sorumlu, odaklı ve disiplinlisiniz. Aşktan korkuyorsunuz çünkü aşkın düşüncesi bile size öngörülemez geliyor. Bir şeyleri hayatınıza dahil etmek için onu formüle etmeniz, analiz etmeniz ve bir plana oturtmanız gerekir. Aşk hepimiz için zaman zaman öngörülmesi zor bir duygu olabilir. Eğer aşkı hayatınıza dahil etmek istemiyorsanız bunun sebebi muhtemelen kontrolü kaybetme korkunuz.

Hayatta başarısız olmaktan nefret ediyorsunuz, aşk da buna dahil. Gerçekçi bir insansınız, aşk konusunda da pembe gözlükler takmıyorsunuz. Aşık olduğunuzda bunun uzun süreceğinden emin olmak istiyorsunuz. Sizin için aşk bir yatırımdır; çabalarınızın, zamanınızın, paranızın, emeğinizin yatırımı. Başarısızlığa uğramak, sizi çok zorlayacağı gibi tükenmiş hissetmenize neden olur.

En çok değer verdiğiniz şeyler; gururunuz ve dünyanın sizi nasıl gördüğü. Size göre, derin bir aşk sizi aptallaştırır ve bundan kaynaklanan acı küçük düşürücüdür. Zayıf görünmek istemezsiniz. Her zama güçlü görülmek istiyor, açıklarınızı göstermeyi reddediyorsunuz. Bu da sizi her türlü duygudan uzak tutuyor. Başkalarının size yaslanması sizin için sorun değil. Ancak aşk sizin için, bir başkasına yaslanmak anlamına geliyor. Bu da bir Oğlak’ı ürkütmeye yeter de artar bile. Sevgili Oğlaklar, doğru kişiye teslim olmakta bir sakınca yok. Hem kendinizi bırakıp hem de sağlıklı bir şekilde sınırlarınızı korumanız mümkün.

Kova Burcu

Zamana ve özgürlüğe derin bir ihtiyaç duyuyor, dünyaya olasılıklarla bakıyorsunuz. Sevgiden korkuyorsunuz çünkü sınırlı ya da kısıtlı hissetmek istemiyorsunuz. Buna karşın ilişki içinde oldukça sadık ve kararlısınız. Eşinize almak istediğiniz bağımsızlığı veriyorsunuz. İlişkide iki tarafı da eşit olarak görüyorsunuz ancak karşılığında size aynısının verilmeyeceğinden endişe duyuyorsunuz.

Gerçek aşkı isteyen bir idealistsiniz. Ancak bağımsızlığınızı korumak için kendinizi duygusal olarak uzaklaştırmaya ve geçici ilişkiler kurmaya eğilimlisiniz. Bireyselliğe ne kadar değer verdiğinizi anlayan, ideal insanı bulamayacağınızdan korkuyorsunuz.

İleriyi göremediğiniz bir ilişkinin içinde bulunmak istemiyorsunuz. Yaşamınıza ve özgür ruhunuza uygun olmayan, hayat görüşünüzü anlamayan ve aşkın kurallarını yeniden yazmak isteyen birini hayatınıza dahil etmek sizin için çok zor. Normal ve sıradan olmak istemiyorsunuz.

Bunun yanı sıra, kabul edilmeme veya onay alamama konusunda da derin bir korkunuz var. Bu, kendinizle ilgili yüksek beklentilerden ve gururunuzdan geliyor.

Balık Burcu

Balıklar, en büyük korkularınızdan biri iyi niyetinizin suistimal edilmesi. Karşılığında bir şey beklemeden sürekli verme eğilimindesiniz. Zaman zaman başkalarına yardım etmek için kendi yolunuzdan çıkıyorsunuz. Aşkı bulmaktan daha çok önem verdiğiniz bir şey varsa o da yardım etmek. Diğer insanları kurtarma gereksiniminiz, sizi sınır tanımaz hale getirebiliyor. Daha önceki ilişkileriniz kendinizi kullanılmış hissetmenizle sonuçlanmış olabilir. Aşktan korkuyorsunuz, çünkü bir daha böyle hissetmek istemiyorsunuz.

Birçok kez, yeniden aşık olmayı düşündünüz. Kabul edelim; siz tedavisi olmayan bir romantiksiniz. Sevgiden korkuyorsunuz, çünkü çok kolay bir şekilde bağlanabildiğinizi biliyorsunuz ve muhtemelen daha önce birçok kez yanlış kişiye bağlandınız.

Her ne pahasına olursa olsun, kalbinizin kırılmasından kaçma arzusundasınız. Koşulsuzca cömertsiniz. Verecek hiçbir şey kalmayıncaya kadar birlikte olduğunuz kişinin alması, alması ve daha çok alması için vermeye eğilimlisiniz. Bir gönül yarasına, bir hayal kırıklığına, bir darbeye, sizi kıran ve aşka inancınızdan mahrum bırakan tek bir şeye daha tahammülünüz yok. Alma-verme dengenizi korumayı başardığınızda bu durumun önüne geçeceksiniz.

Kaynaklar
astroloji aşk hayatı, burçlar ve aşk hayatı, burçların aşk hayatları, burçların ilişki durumu, burçların uyumu