Merkür Retrosu’nun Getirdikleri ve Burçlara Etkileri (16 Şubat-11 Mart 2020)

Duymak istemediğimiz haberler ile başlayan 2020 yılının ilk Merkür retrosu sanırım normalden daha fazla endişe hissetmeye yol açmış. Korku dolu bir sürü mesajlar ve sorular aldım. Öncelikle bu dönem başınıza gelen her negatif olay Merkür retrosundan değil, her şeyin suçlusu olarak biricik gezegenimizi göstermeyin. 🙂

Öncelikle bilmeyenler için retro ne demek tekrar hatırlatalım.

Merkür’ün geri hareketi Dünya’dan izlenen gezegenin hızından dolayı sanki geri gidiyormuş gibi görünmesidir.

Göz ilüzyonudur ama her şeyin bir etkisi ve sembolü olduğu gibi bu olayın da astrolojik olarak bir anlamı elbette var. 10 Mart tarihine kadar yaşanacak bu geri hareketin anlamı gezegenin ilgili konularının tekrar tekrar üzerinden geçilmesi için fırsat sunmasıdır.

Bu dönemde konular(!) ile ilgili yeni adımlar atmak yerine atılan adımların değerlendirilmesi, tekrar gözden geçirilmesi tavsiye edilir. Merkür, iletişim, kararlar ve düşünceler ile ilgili olduğundan dolayı bu dönemde, alınan kararların doğruluğundan emin olmak için bize fırsat ve zaman sunacaktır. Bu gerileme ve hatta her astrolojik olay herkesi etkilemez, kişinin doğum haritasına bağlı olarak, haritadaki gezegenlerin konumlarına denk gelen astrolojik olaylar kişiyi etkilemektedir. O yüzden lütfen panik yapmayı bırakınız.

16 Şubat’ta Başlayan Merkür Retrosu

Başlayan Merkür retrosunun gündeminde kararsızlıklarınız belki de çapa atmak istemediğiniz daha özgür kalmak istediğiniz alanlar nedeni ile ilişkilerinizde yaşadığınız bazı gerilimler olacak. Bu gerilimlerin kaynağının sizin duygu ve düşünce değişimlerinizden kaynaklandığını anlamanız, sorunları daha hızlı ve sağlıklı çözmenizi sağlayacaktır. Unutmayın ki sizin duygusal çalkantılarınızı içinizde yaşıyor olsanız da hal ve hareketleriniz bir şekilde karşı tarafa sinyaller vermektedir. Aynı huzursuzluğu karşı taraf da yaşıyorsa anlaşabilmek biraz daha zorlaşabilir. Bu dönemin fırsat olduğunu söylemiştim.

İçinizde biriken düşünceleri net görebilmeniz, isteklerinizi anlayabilmeniz, içinden çıkamadığınız olaylardaki düğümü bir anda çözebilmeniz için çok güzel bir dönemde olduğunuzu hatırlatayım.

Bu dönemde sakin kalmak, aileniz ve sevdiklerinizle sıcacık anlar yaşamak herkese iyi gelecektir. Kendinize alacağınız ya da yapacağınız küçük hediyeler ve ödüller daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında, fırsat buldukça kendiniz ile ilgili keşiflerde bulunun. Değişik tarzda şarkılar dinleyerek hoşlanacağınız yeni bir tür bulabilirsiniz. Belki de yeni bir kitap türüne rastlarsınız. Kendinizle baş başa kalacağınız anlar yaratın ve o anları değerli kılacak sizi keyiflendirecek yeni rutinler yaratın.

Bu dönemde sezgileriniz çok güçlü ama zihniniz bulanık olabileceği için neye inanıp inanmayacağınız konusunda gelgitler yaşayabilirsiniz. Böyle zamanlarda vücudunuzu dinleyin. Eğer gergin ve bunalmış ise düşüncenizi ya da kararınızı değiştirin ama tam tersi rahat ve esnek bir durumda ise şüphe etmenize gerek yok demektir.

Merkür Retrosu ve Yükselen Burcunuza Etkileri

Koç:

Bilinçaltındaki bazı korkuların ve endişelerin gün yüzüne çıkmasından kaynaklı olarak, aynı tip ya da birebir aynı rüyalar görebilirsiniz. Bu konuda rüyalarınızı irdeleyebilir ve endişelerinizin neden kaynaklandığını bulabilirsiniz. Tabi ki bunu yapmak kolay değil ama rüya günlüğü tutarak bu işte yol kat edebilirsiniz. Gördüklerinizin, hissettiklerinizin ya da düşündüklerinizin tutarsız ya da size göre saçma olması, onların önemli olduğunu değiştirmeyeceği için olgunlukla ve dikkatlice yaklaşmanızda fayda var. Unutmayın ki rüyalar, bilinçaltının net olmayan mesajlar aracılığı ile konuşmasıdır.

Boğa:

Ne zamandır dile getirmediğiniz hayallerinizi ve çevreniz ile ilgili fikirlerinizi tekrar duyumsamaya, hatırlamaya başlayabilirsiniz. Aslında bu durum ilgili konular hakkında tekrar bir yargıya varma çabanız. Kafanız biraz karışık olabilir. Sevdiğiniz bir şeyi ertesi gün sevmeyebilirsiniz. Bırakın biraz kafanız karışsın, zihniniz cevapları arasın bulsun. Daha da önemlisi yönelteceğiniz sorular ile aradığınız cevapları net bir şekilde bulmak için kendinize yardımcı olabilirsiniz.

İkizler:

Başkalarının sizin hakkınızda sahip olduğu fikirleri ve yargıları konusunda özellikle Şubat ayı içerisinde çok hassas düzeyde olacaksınız. Yapmanız gereken, kişilerle açık açık konuşarak net olmalarını sağlamak. Zira zihninizde kurduğunuz çoğu düşünce peşin hüküm olacak ve çoğu da yanlış olacaktır. Olanları kendi gözünüzden nasıl gördüğünüzü nedenleri ile birlikte anlatmanız ve tabii kısa, net ve güzel ifadeler kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Yengeç:

İnançlarınızı ve yargı sisteminizi tekrar gözden geçirirken oldukça sorgulayıcı olabilirsiniz. Olaylara daha üst perdeden bakmaya çalışın. İlahi olan ile evren ile olan ilişkileriniz, algılarınız ve gözlemleriniz daha derin olacaktır. Bundan sonraki hayatınızda kullanacağınız kalıplar değişebilir, daha önce sıkı sıkıya bağlandığınız değerleri yenileyebilirsiniz. Bu süreçten geçmek biraz yorucu olsa da kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Davranışlarınızın arkasında yatan ihtiyaç ve hislerinizi daha net bir şekilde görebileceksiniz.

Aslan:

Hiçbir şeyin aynı kalmadığının ve değiştiğinin farkına varabilirsiniz. Etrafınızı bu gözle inceleyebilirsiniz. Belki bu durum sizi korkutabilir ama buna izin vermeyin. Aksine her şeyin bir öncekinden daha iyi bir versiyonuna doğru evrildiğini fark edin. Kendinizin de daha iyi, daha güçlü ve daha bilge olacağınızı keşfedin. Böylelikle, duygusal ve ruhsal olarak çok daha güvende hissedeceksiniz.

Başak:

Yükselen Başak olarak, kendinizi her işi en mükemmel şekilde yapmak üzere geliştirdiniz. Bu durum yıllar içerisinde sizi oldukça yorabilir. Başkalarının yerine işleri halletmektense onların da o işi nasıl yapılacağını öğrenmesi için alan açmayı kavrayabilmelisiniz. Bunun için oldukça güzel bir dönem. Birine yardım etmek, yönlendirmek ile onun yerine iş yapmanın arasındaki farkı anlayabileceğiniz bir ayın içerisindesiniz.

Terazi:

Daha önce hiç evcil hayvan sahiplenmemişseniz, şimdi içinizde sahiplenme güdüsü oluşmaya başlayabilir. Aslında bu ay sizin için diğer canlılar ile ve doğa ile olan iletişiminizi daha derin kurabileceğiniz bir zaman. Hepsinin ayrı ayrı değerli ve kendine has yeteneklerinin olduğunu fark ederek onların hayatlarından ve tavırlarından bir süre ders çıkarma şansını elde edebilirsiniz. Doğanın içinde şifa bulabilirsiniz. Aynı zamanda çalışma arkadaşlarınızı gözlemleyerek de birçok fikir elde edebilir, göremediğiniz ve netleşemediğiniz çoğu konuda sonuca varabilirsiniz.

Akrep:

Daha önceden keyif aldığınız ama unuttuğunuz aktiviteleri tekrar yapmaya başlayabilirsiniz. Size iyi gelen eski rutinlerinizi tekrar başlatabilirsiniz. Resim, müzik, bale ve aklınıza gelebilecek her sanat dalından tat almak için ve favorinizi bulmanız için güzel bir zaman dilimi. Hayatınızın bu dönemini oldukça sıkıcı ve monoton olarak değerlendirebilirsiniz. Madem öyle eski yaşantınızı ve mutlu olduğunuz anları gözünüzde canlandırarak gerçekten keyif aldığınız kişileri, yerleri ve etkinlikleri tekrar keşfedin.

Yay:

Özgür bir ruha sahip olarak aile kavramının önemini öğrenme vakti geldi. Atalarınızın ve geçmişin izlerini taşıdığınızı içten içe hissedebilir ve bu durum biraz kafanızı karıştırabilir. Ailenizde gördüğünüz hataları yapmak zorunda olmadığınızı, aksine onların desteği ile kendi özgür yolunuzu çizebileceğinizi fark edin. En çok eleştirdiğiniz aile bireyinden başlayın; objektif olduğunuzda onunla ne kadar çok ortak yönünüz olduğunu fark edeceksiniz. Bu durum sizi bağlayan bir gen aktarımı değil, ders alacağınız ve kendinizden pay biçerek aslında o kişinin neyi neden yaptığını anlayabileceğiniz bol keşifli bir dönem yaşamanızı sağlayacaktır.

Oğlak:

Yıllar içerisinde duygularınızı kendinize saklamayı tercih ederek ve dışarıdan hissettiklerinizin belli olmaması için ayrı bir çaba sarf ederek çok enerji harcadınız. Bu kadar enerjiyi duygularınızı bastırmaya harcamak yerine paylaşmak için kullanmak, ruhsal ve duygusal güvenliğiniz için çok daha sağlıklı olacağını anlamanızın vakti geldi. Duygularınızı belli etmenin bir zaaftan çok, güçlü olduğunuzu gösterdiğini benimsemelisiniz. Böylece enerjinizin çok daha fazlasını hayatta başarılı olmak için harcayabilir ve yakın çevreniz ile olan iletişiminizi çok çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Kova:

Sizin için hangi değerlerin önemli olduğunu sorguladığınız bir dönemdesiniz. Bu bilinçli bir sorgulama olabileceği gibi bilinçaltında yaşanan bir süreç de olabilir. Bu dönemde etrafınızda gördükleriniz ve şahit olduğunuz olaylar, tepkiler çok önemli olacaktır. Bireyleri, insan yapan davranışların arkasında yatan felsefenin önemini ve belli başlı erdemleri düşünmekten çekinmeyin. Yaşadığınız olaylardaki gösterdiğiniz tavırlar ya da şahit olduğunuz olaylardaki yorumlarınız aslında sizin temel değer yargılarınızı size anlatacaktır.

Balık:

Kendiniz hakkında ne düşünceğiniz ile ilgili biraz kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Nelerden hoşlandığınızı, neleri sevmediğinizi bulmak için her gördüğünüz ve duyduğunuz şeye dikkat kesilip o konu ile ilgili ardı arkası kesilmeyen sorular sorabilirsiniz. Kendinize karşı oldukça sabırlı davranın. Bu dönemde çelişkili cümleler kullanabilirsiniz. Kendinizi yargılamak yerine fikirlerinizin değişip değişmediğini ve gerçekten ne düşündüğünüzü anlamaya çalışmanızda fayda var.

Bunlar da ilgini çekebilir:

astroloji, Merkür retrosu, Merkür retrosunun etkileri
Kaynaklar