Tanıdığımız Kişiler Hakkında Gördüğümüz Rüyalar Ne Anlama Geliyor?

Rüyalar, bilinçaltımızın bize mesajlar ilettiği gizemli bir penceredir. Bu mesajlar her zaman net olmasa da, rüyalardaki sembolleri ve figürleri anlamak, kendimizi ve çevremizdeki dünyayı daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Özellikle tanıdık kişiler hakkında gördüğümüz rüyalar, bu kişilerle olan ilişkilerimiz, duygularımız ve endişelerimiz hakkında önemli bilgiler verebilir. Tekrarlayan rüyalar ne anlama gelir? Neden partnerimizin bizi aldattığını görürüz? Neden tanıdık kişiler hakkında cinsel içerikli rüyalar görürüz? Birinin öldüğünü görmek ne anlama gelir? Kötü rüyaları önlemek için yapabileceğimiz bir şey var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını sizin için inceledik! İşte rüyada tanıdık kişilerle ilgili gördüğümüz rüyaların anlamları!

Tanıdık biri hakkında tekrarlayan rüyalar görmek ne anlama geliyor?

İnsanlar yıllardır rüyalar ve anlamları üzerine kafa yorsa da, ortak kanı rüyaların bilinçaltınızdan gelen mesajlar olduğu yönünde. Rüya analisti Lauri Loewenberg’e göre bu, rüyanızda kimi gördüğünüze ve o kişiyle ilişkinizde neler olup bittiğine bağlıdır. Loewenberg, “Rüya görmenin amacı çoğunlukla sorun çözmektir” diyor. Loewenberg’e göre, rüyada size çok yakın tanıdık birini görüyorsanız, zihniniz onunla ilişkinizdeki bir şeyi çözmeye veya düzeltmeye çalışıyor olabilir. Ancak bu kötü bir durumun işareti değildir. Bu, sadece daha iyi anlamaya çalıştığınız bir şeyler olduğu anlamına gelir.

Rüya uzmanı Leslie Ellis ise tekrarlayan rüyalara dikkat etmenin önemli olabileceğini ve hayatınızdaki bir şeyi ele almanız gerektiğini gösteren işaretleri aramanız gerektiğini söylüyor. “Tekrarlayan kabusları olan birçok insanla çalıştım. Rüyanın taşıdığı duygular ve temalar üzerinde çalıştığımızda, bu rüyaların tekrarlamayı bıraktığını gördüm” diyor Ellis.

Rüyada aldatılmak ne anlama geliyor?

Şüphesiz ki en sık görülen rüyalardan biri aldatılmak. Partnerinizin sizi aldattığını rüyanızda görmeniz, onun sizi aldatmasından endişe duyduğunuz anlamına gelebilir. Ancak bu aldatıldığınız anlamına gelmez. Çünkü uzmanlara göre rüyalar hislerimizi yansıtır. Rüya içeriğiniz partnerinizden çok sizin hakkınızda bir şeyler söyler. Yani partneriniz sizi aldattığı için değil, siz aldatılmaktan korktuğunuz için bu rüyayı görüyor olabilirsiniz.

Geçmişte sadakatsizlik yaşadığınız, partnerinize güvenmekte zorlandığınız ya da partneriniz başka bir şeye yönelttiği için partnerinizin sizi aldattığını rüyanızda görüyor olabilirsiniz.

Rüyalarınızı gerçekleştiği haliyle değil, mecazi olarak yorumlamanız gerekir. Loewenberg bu konu hakkında, “Rüyalar doğrusal ya da rasyonel olmak zorunda değildir. Daha çok duygusal, sembolik ve metaforiktirler” diyor.

Neden tanıdığımız biriyle ilgili cinsel içerikli rüya görürüz?

Kabul ediyoruz; rüyada tanıdık biriyle cinsellik görmek gerçekten garip bir deneyim. Ancak korkmanıza gerek yok. Loewenberg, garip rüyalar gördüğünüzde bilinçaltınızın size ne söylemeye çalıştığını anlayabilmeniz için bir “kelime ilişkilendirme” oyunu oynamanızı öneriyor. Rüyanızdaki kişiyle hangi üç kelimeyi ilişkilendiriyorsunuz? Örnek olarak iddialı, komik ve akıllı kelimelerini kullanalım. Loewenberg’e göre, bu niteliklere sahip birini rüyanızda görüyor olabilirsiniz çünkü aynı nitelikleri kendinizde de görmek istiyor olabilirsiniz.

Bu rüyalar, genellikle o kişide gördüğünüz, kendiniz için arzu ettiğiniz özellikleriyle ilgili. Rüyada cinsellik, her zaman o kişiyi fiziksel olarak arzuladığınız anlamına gelmez. Bilinçaltınızın kendinize dahil etmenizi istediği bir özelliği arzuluyor olabilirsiniz.

Rüyada tanıdık birinin öldüğünü görmek ne anlama geliyor?

Ölümle ilgili rüyalar, en korkutucu rüya deneyimlerinden biri. Ancak rüyada tanıdık bir kişinin ölümü, onun öleceği anlamına gelmez. Loewenberg, rüyada ölümün genellikle sembolik bir şekilde bir şeyin sona erdiği veya değiştiği anlamına geldiğini söylüyor. Bu, rüyada gördüğünüz kişiyle ilişkinizin evrim geçirdiği veya bu kişiye karşı duygularınızın değiştiği anlamına gelebileceği gibi; onun temsil ettiği bir şeyin hayatınızdaki yansımasıyla ilgili de olabilir.

Örneğin, eğer rüyanızda sanatçı bir arkadaşınız ölüyorsa, Ellis bunun sizin yaratıcı bir parçanızın ölümünü sembolize edebileceğini söylüyor: “Rüyanızda ölüm varsa, bu bir tür sona işaret edebilir. Rüyanızdaki kişi tarafından temsil edilen bir ilişkinizin veya hayatınızın bir yönünün değiştiği anlamına gelebilir.” Eğer rüyanızda çocuğunuzun öldüğünü görüyorsanız, çocuğunuzun okula başlaması gibi bir dönüm noktası üzerinde düşünüyor olabilirsiniz. Ölüm, değişimi temsil eder.

Kötü rüya görmemek için yapabileceğimiz bir şey var mı?

Hepimiz zaman zaman kötü rüyalar görürüz. Maalesef bunu engelleyemezsiniz; tıpkı hayatta kötü ya da rahatsız edici deneyimler yaşamayı engelleyemeyeceğiniz gibi. Ancak şunu bilmek sizi rahatlatabilir: Rüyalar nadiren gerçek yaşamımızı yansıtır. Bu noktada onları oldukları gibi kabul etmek en yararlısıdır: gerçek olmayan, soyut kavramlar.

Uzmanlar tanıdığınız biri hakkında üzücü bir rüya görürseniz, bunun muhtemelen bir “uyarı işareti” olmadığını söylüyor. Bunun yerine rüyanızdaki üzücü duygunun özel doğasıyla zaman geçirmeyi düşünün. Hayatınız ve ilişkileriniz üzerinde herhangi bir etkisi var mı? Rüyanızdaki kişinin sizin kişisel dinamiklerinizle nasıl bir ilişkisi var? Rüyada hangi duygunuz daha baskındı? Mitleri bir kenara bırakın ve rüyanızda yaşadığınız olayla değil, duygularla bağ kurmaya ve bunları birer işaret olarak almaya çalışın. Örneğin, sevdiğiniz birine kötü bir şey olduğunu gördüğünüzde, kaybetme korkunuzun yoğunlaştığını ve bunun rüyalarınıza yansıdığını düşünebilir ve bu duygunun üzerinde çalışabilirsiniz.

Yüzeyde rahatsız edici görünen pek çok rüya, aslında gerçekten dikkatimizi vermemiz gereken bazı şeyleri görmemize yardımcı olur. Rüyalarınızı bir yol gösterici ya da müttefik olarak görmeye çalışırsanız, onları yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olmaları için kullanabilirsiniz.

Dolayısıyla kötü rüyalarla, kabuslarla başa çıkmanın en iyi yolu; kaygılarınız üzerinde çalışarak gerçek hayattaki endişelerinizi azaltmak. Yapmanız gereken yüzleşmeleri yapın. Zor durumlardan kaçınmayın. Hayatınızda yanlış giden ya da düzeltilmesi gereken şeyleri düzeltmek için çalışın. Çünkü yaşamınızda sorun yaratan her şey, bir şekilde rüyalarınıza da yansıyacaktır.

Kaynaklar
anlam, kabus, kötü rüyalar, rüya, rüya yorumu, rüyada aldatılmak, rüyada cinsellik, rüyada ölüm