Zenginlik Bilincinde Fark Yarat: Finansal Bolluğun 9 Sırrı

Zenginlik bilincinizde fark yaratmak ister misiniz?

Size vereceğimiz fikirleri gündelik yaşantınız içinde kullandıkça, kendinizi daha zengin, daha bereketli bir hayata doğru yelken açarken bulacaksınız.

Hemen şimdi finansal bolluk için sorumlu olduğunuza karar verin

İnsanlar genellikle çok büyük finansal zenginliğin sorumluluğunu kabul etme konusunda çekince yaşar. Daha fazla para sahibi olduğunuzda, finansal baskıların artacağı doğrudur ancak kaçırdığımız nokta şudur: İşin eğlenceli kısmı tam da burasıdır.

Daha büyük paralarla oynama sorumluluğunu kabul ettikçe, yapabilecekleri daha fazla olan birine dönüşürsünüz. Ne kadar çok mücadeleyi aşarsanız, o kadar fazla ödül elde edersiniz. Bu, yalnızca finansal açıdan değil, aynı zamanda spiritüel ve duygusal açıdan da böyledir. Kendi finansal başarınız için sorumluluk aldıkça, daha zengin olmak gitgide kolaylaşacaktır.

Önce tasarruf edin, ardından yalnızca karşılayabileceğiniz kadarını harcayın

Nasıl ki kilo vermenin gerçek “sırrı” daha az yemek ve daha fazla hareket etmekse, para kazanmanın gerçek “sırrı” daha az harcamak ve daha fazla kazanmaktır. Bugün, mümkün olduğunca hızlı olarak borçlarını temizlemek ve finansal birikim sağlamak için bir plan oluşturun.

Aylık gelirinizin yüzde onunu alın ve bunu hemen birikim yapmak için kullanın. Aylar boyunca bu yönde adım attıktan sonra “başınızı suyun üzerinde tutmak”tan servetinizin temellerini atmaya geçiş yapacaksınız.

Zengin insanlarla çalışın

Zengin olmanın en hızlı yollarından biri zenginliği zaten elde etmiş olan insanlarla zaman geçirmektir. Zenginliğin finansal bolluktan fazlası olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çok sayıda insan kendilerine saygı duyma konusunda keşfettikleri aracılığıyla milyoner olmuşlardır.

Kendi “zenginlik kahramanları”nızı araştırmak ve keşfetmek için biraz zaman ayırın. Sizin yapmadığınız ama onların yaptığı şeyleri ortaya çıkarın. Para ve zenginlik ile ilgili nasıl bir düşünce yapıları olduğunu anlamaya çalışın. Mümkünse, onlarla baülantı kurun ve tavsiye alın.

İlgini çekebilir: Bolluk Enerjisiyle Tanışalım: Bolluğun Suçluluk Duygusuyla Olan İlişkisi

Finansal birikiminizi oluşturun

“Para hakkında bir şey öğrenmek istiyorsanız, bunu paraya sahip olan birinden öğrenin.”

Dr. Richard Carlson‘ın Ufak Şeyleri Dert Etme, Para Kazan adlı kitabında yeni bir şirkette aynı iş teklifini alan iki adamın öyküsü anlatılmaktadır. İş teklifi düşük bir maaş ve çok miktarda hisse senedi içeriyordu. Yaşamını borç içinde sürdüren adam bunu riskli bulmuş ve kabul etmemişti. Finansal birikimi olan adamsa teklifi kabul etmişti.

Şirket, Microsoft idi ve söylememize gerek yok, risk almış adam birkaç yıl içinde büyük bir servetin sahibi olmuştu. Yazar Stuart Wilde’ın da söylediği gibi, “Para kazanmanın hilesi, biraz paraya sahip olmaktır.”

80/20 kuralını uygulayın

Wilfrido Pareto, dünya zenginliğinin yaklaşık yüzde sekseninin dünya nüfusunun yalnızca yüzde yirmisinin elinde toplanmış olduğunu tespit etmiştir.

80/20 kuralı yaşamın pek çok alanında sabittir. Elde ettiğimiz sonuçların yüzde 80’i, çabalarımızın yüzde 20’sinden gelme eğilimindedir. Gelirinizin yüzde 80’i, müşterilerinizin yüzde 20’sinden gelir. Önemli olan, her şeyin yüzde 20’sine odaklanarak hayatımızı öncelikler üzerine kurabilmektir.

İlgini çekebilir: WOOP Tekniğiyle Hedef Belirleme ve Hedefe Ulaşma

Tutkunuzla her gün temas halinde olun

Heyecan ve tutku bulaşıcıdır.

Yapmak istediğiniz şey hakkında gerçekten tutku duymaya başladığınızda, başkalarının size doğru çekildiğini göreceksiniz.

Gerçekten hak ettiğiniz ücreti almaya kararlı olun

Bazı insanlar hak ettikleri ücreti istemekten çekinirler çünkü müşterilerini kaybetmekten korkarlar. Ancak ücret arttıkça daha fazla sayıda ve daha kaliteli müşterileri çekersiniz. İşin ilginç yanı, herhangi bir nedenle birlikte çalışmaktan keyif almadığınız kişileri kaybedersiniz.

Burada, zamanınızın ne kadar değerli olduğunu anlamanız için basit bir formül vardır. Ne kadar fazla veya ne kadar az kazandığınızın herhangi bir önemi yoktur.

  • Bu yıl kazanmayı beklediğiniz para miktarını yazın.
  • Son üç rakamı silin.
  • İkiye bölün. Ortalama çalışma haftası temeline göre zamanınızın değeri budur.

Bir örnekle açıklayalım:

  • Yıllık kazanç: 30.000 TL
  • Son üç rakamı çıkaralım: 30 TL
  • İkiye bölelim: 15 TL, sizin saat ücretinizdir.

Yalnızca bugün için saat ücretinizin iki katına çıktığını hayal edin. Eğer yaptığınız iş için saat başına şimdi aldığınızın iki katı ödeme yapılsaydı, farklı olarak ne yapardınız? Eğer gerçekten hak etmiş olduğunuz bedeli almak istiyorsanız, farklı bir şey yapmaya başlayın.

Bugünden başlayarak yaşamınızı kutlayın!

“Yaşam gerçekten çok basittir. İnsanların istedikleri şey hakkında düşünün, onları sizden almaları için davet edin ve bunu yaptıkları zaman faturalandırın.”

Zenginlik bilinci için yapabileceğiniz en önemli şey her gece uykuya dalarken yaşantınızdaki güzel şeyler üzerine düşünmektir. Şükran duymak, yoksulluk bilincinin tam tersidir. Sahip olduğunuz tüm iyi şeyleri ve onlara sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu hatırlayıp düzenli olarak şükrettiğiniz zaman; finansal bolluk akışını yaratırsınız.

İlgini çekebilir: Minnettar Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası

İlerlemeye devam edin

Eski Tibet’te her yüzyılda bir tüm keşişler bir araya gelir ve mutlak aydınlanma için bir fırsat verilirdi. Yapmaları gereken tek şey, “Bin Şeytan Odası”nda yürümek ve oradan canlı çıkmaktı. Bin Şeytan Odası içi bin tane şeytanla dolu olan simsiyah bir odaydı. Şeytanlar en büyük korkularınız kılığında görünecekti. Onların sizde bıraktıkları duygu kalbinizi korkuyla dolduracaktı. Tek kural, odaya girdikten sonra kimsenin sizi kurtarmayacak olmasıydı. Mutluluk, başarı ve aydınlanma peşinde kendi korkularıyla yüzleşme cesareti gösteren bu özgür ruhlar için çok önemli bir tavsiye vardı:

Neyi göreceğiniz, duyacağınız, düşüneceğiniz veya hissedeceğinizi önemsemeden ayaklarınızı hareket ettirmeyi sürdürün. Eğer ayaklarınızı hareket ettirmeyi sürdürürseniz sonunda gitmek istediğiniz yere ulaşırsınız.

Yardımcı kaynak: Paul McKENNA, Hayatınızı 7 Günde Değiştirin

bolluk ve bereket, nasıl zengin olunur, zenginlik bilinci
Kaynaklar