Birini Aklınızdan Çıkarmak İçin Uygulayabileceğiniz 11 Adım

Unutamadığınız kişi ister her an hayalini kurduğunuz karşılıksız aşkınız olsun ister aklınızdan çıkaramadığınız eski sevgiliniz. İstemediğiniz halde aklınızı sürekli birinin meşgul etmesi çoğunlukla sinir bozucu bir durumdur. Bu yüzden, bu yazımızda zihninizi sürekli meşgul eden kişiyi aklınızdan veya hayatınızdan çıkarmak, tekrar zihinsel huzura kavuşmak ve o enerjiyi başka tarafa yönlendirebilmek için uygulayabileceğiniz 11 adımdan bahsedeceğiz.

Birini aklından çıkaramamak ne anlama geliyor?

Bu o kişiye “bağımlı” ya da en azından fazlaca düşkün olduğunuz anlamına gelebilir. Yakın zamanda ayrılık yaşayan ama hala ayrıldıkları kişiye karşı derin duygular hisseden katılımcıların dahil oldukları 2010’da yapılan bir araştırmada, bunun ne kadar doğru bir tez olduğu kanıtlandı. Yapılan çalışmada, katılımcılara eski sevgililerinin fotoğrafları gösterildi ve o anki beyin fonksiyonları incelendi. Katılımcılar fotoğrafı gördükten sonra, beyinlerinin ödül merkezinin, bağımlılığın ve aşkın erken evrelerinde büyük rol oynayan bir sinir taşıyıcısı olan dopamini salgıladığı görüldü. 

Snyder’a göre, çoğunlukla o kişiyi düşünmek sizin için anlamlı olduğundan, bu genellikle onu aklınızdan çıkarmak istemediğiniz anlamına gelir. Aynı zamanda geçmişi romantize etmek burada önemli bir rol oynar. Özlediğiniz kişiyi idealize ettiğiniz ve aranızda geçenleri olduğu gibi hatırlamadığınız gerçeğini kabul etmek burada yapılabilecek en iyi eylem olur. Çünkü insanlar ayrıldıktan sonra tekrar bir araya geldiklerinde, bir anda ilişkiyi problemli yapan şeyleri tekrar hatırlamaya başlarlar.

Küçük bir not: Birini düşünmeden duramamanızın nedeninin o kişinin de sizi düşünüyor olduğu fikrinin hiçbir dayanağı yoktur.

Birini aklımdan çıkarmak için ne yapmalıyım?

1. Sevilmeye değer olduğunuzu unutmayın.

İlişki uzmanı Ken Page’e göre, zihnimizde sık sık neden sevilmeye layık olmadığımıza dair hikayeler yazarız. Kalbimize bu kadar yakın tuttuğumuz ve benimsediğimiz bu masallar ise, bu ıstırap döngüsünün gerçek hayatta da yer bulmasına neden olur. Bu durum ise genellikle bizi olduğumuz gibi kabul edemeyen ve bizi biz olduğumuz için sevemeyen insanlar tarafından tetiklenir.

2. Odak noktanız kendinizi sevmek ve kabul etmek olsun.

Kendini sevmek ve olduğun gibi kabul etmek, özellikle de utanç duyduğumuz yönlerimize karşı bu duyguları benimsemek çok önemli bir nokta. O yönlerinize değer verdiğinizde ve onları kabul ettiğinizde, romantik açıdan nazik ve düzgün insanlardan hoşlanma potansiyeliniz de aynı ölçüde artacaktır.

3. Size değer veren insanlarla vakit geçirin.

Hayatınızda sizi neşelendiren ve enerjinizi yükselten insanlarla vakit geçirin. Bu sadece aklınızı dağıtmanıza yaramayacak, bunun yanı sıra size değer veren insanlarla birlikte olmanın ne kadar güzel hissettirdiğini de tekrar hatırlatacak. Sizi tanıyan ve seven bu insanlar, aynı zamanda size iyi gelmeyen ve sizin için uygun olmayan o kişiyle tekrar iletişim kurmamanız için de yardımcı olacaktır.

4. Kendinize sorun: Bu kişi bana ne anlam ifade ediyor?

İlişki ve seks terapisti Stephen Snyder’a göre, bazen bu soruyu sormak bir şeylerin farkındalığına varmamıza yardımcı olabilir. Çoğunlukla bu sorunun cevabı, güvende hissetme, statü; sevilme, anlaşılma, veya kabul görme isteğidir.

Bu durumda kendine şunu sormak isteyebilirsin: Bu insanla yaşadığım deneyimler gerçekten de ondan bana vermesini beklediğim anlamları sağladı mı? Çoğumuz için yanıt evet ya da hayır olacaktır. Bu noktada geçmişi romantize etmek ise sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

5. Sosyal medyadan takip etmeyi bırakın.

Eğer o kişiyi durmadan düşünüyorsanız ve buna engel olamıyorsanız, yüksek ihtimal sosyal medyalarını da sık sık kontrol ediyor olmalısınız. Bunu kendiniz için kolaylaştırmaya ne dersiniz? Onu takipten çıkın ve eski mesajlarınızı silin. Eğer hayatınıza devam etmeye kararlıysanız, “irtibata geçmek yok” kuralı uymanız gereken bir numaralı kural.

6. Çevrenizdeki insanlara, gittiğiniz yerlere ve etrafınızdaki objelere dikkat edin.

Sosyal medyanın yanı sıra, genel olarak o kişiyi size hatırlatan veya ilişkinizden kalan eşyalardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Page’e göre, yardım alan alkoliklere, onların canını içki çektiren yerlerden ve insanlardan uzak durmaları tembihlenirmiş. Bu içinde bulunduğunuz durum için de geçerli. Eğer birini aklınızdan çıkarmaya çalışıyorsanız, size o kişiyi hatırlatan yerlerden, insanlardan ve objelerden uzak durun.

7. İletişim kurma arzusuna karşı koyun.

Ona ulaşma isteğini yoğun bir şekilde hissettiğinizde, o anki ani istekle harekete geçmek yerine, o anda hissettiğiniz duyguları anlamaya çalışın. Yalnız mı hissediyorsunuz? Belki de terk edilmiş? O enerjiyi yürüyüş, koşu ya da yoga gibi o an yapabileceğiniz daha verimli bir şeye yönlendirin. Page’e göre, en problematik ilişkiler, üstesinden en zor gelinenlerdir. Geri dönmeyi ve her şeyi düzeltmeyi isteriz, ama bu çoğunlukla kötü bir fikirdir.

8. Günlük tutun.

Günlük tutmak, sadece kaygılı enerjilerinizi kağıda dökmek için değil, aynı zamanda içinden geçtiğiniz süreçten ders çıkarmak için de çok yardımcı bir aktivite olacaktır. Duygularınızı tanıyın ve gözlemleyin. Duygular, etrafınızdaki dünya hakkında bilgi edinmek için faydalı bir yoldur, ama bazen tamamen güvenilir ve objektif olmayabilirler. Eğer durum buysa, onlara kimin sözünün geçtiğini hatırlatmak isteyebilirsiniz.

9. Yeteneklerinizi değerlendirin ve onları geliştirin.

İnsanlar başka bir kişiyi saplantı haline getirdiğinde, çoğunlukla kendilerini ihmal ederler. Bu durum ise yetersizlik hissine ve duygusal olarak birine olması gerekenden çok daha fazla ehemmiyet vermekle sonuçlanır. Bu yüzden Page’e göre, kendi bireyselliğinizi ve size bahşedilmiş ruhunuzun derinliklerindeki yeteneklerinizi tekrar ele almak, sizin için çok güçlü bir iyileşme ve dönüşme süreci olacaktır.

10. Kendinize ilişkinin neden yürümediğini hatırlatın.

Kendinizi çok zorlandığınız, özellikle de geçmişi romantize etmeye başladığınız bir durumda bulduğunuzda, Snyder yapılabilecek en iyi şeyin neden ilişkinin yürümediğini kendinize hatırlatmak olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Çoğunlukla, özlediğimiz insanları idealize ederiz ve ilişkiye yüklediğimiz bazı anlamların bizim düşündüğümüz kadar bizi tatmin etmediği gerçeğini görmemezlikten gelmeyi seçeriz.”

11. Hissettiğiniz şeyin sezgi mi takıntı mı olduğunun farkına varın.

Evet, belki bu noktaya kadar geldiniz ama hala sizi onu düşünmeye iten bir şeyler var. Page bu noktada dikkatli olmamız gerektiğini söylüyor. Belki de o kişiyi aklımızdan çıkaramıyoruz çünkü gerçekten de onda çok özel ve nadir bir şeyler var. Belki önünüze çıkan engeller o kadar da önemli değildir ve bu insan gerçekten de kendinizi ona adamaya değer biridir. Ya da ilişkinizdeki problemlerin çözülmemiş olmasının nedeni, ikinizin de bu sorunların üzerine yeterince eğilmemiş olmanızdır. Yaşadığınız şey aşk mı yoksa bir takıntı mı?

Kendinize düşünmek için zaman verin. Zamanla, o kişinin buna değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz. Eğer bu ilişkinin iyi olabileceğini düşünüyorsanız, aranızdaki sorunları düzeltmek için yapabildiğinizin en iyisini yapın. Belki de onu unutamamanızın nedeni iyi ve haklı bir sebeptendir.

Peki o kişiye olan hislerimi nasıl bitirebilirim?

Belki de şu soruyu sormak daha iyi olabilir: Birini kendi iradenle sevmeyi bırakabilir misin? Snyder bu konuda olumlu düşünüyor ama bunun zaman alacağını söylüyor. Şu anda hissettiğiniz bu yoğun duyguların bir gün geçip gideceğini hayal etmek zor olabilir. Hatta gitmelerini istemeyebilirsin. Ama duygular zamanla değişir ve bu sadece doğamızın işleyişinden kaynaklanır. Aylar ve yıllar geçtikçe sen değişeceğin gibi, şu an kendisine karşı yoğun duygular hissettiğin kişi de değişecek. Hiçbirimiz aynı kalmayacağız. 

Kendinize, zihninize, vücudunuza ve ruhunuza iyi bakın; arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirin; kendi değerinizi bilin; sizin için sevginin orada bir yerde olduğuna inanın ve tabii ki o kişi aklınıza geldiğinde, gelin ve bu listeye bir kez daha bakın. Bu adımları uyguladığımızda sadece o kişiyi aklımızdan çıkarmış olmayacağız, aynı zamanda kendimizi ve ruhumuzu daha doğru insanlar için de açmış olacağız. 

Page diyor ki: Öz saygımızı zedeleyen insanlarla olan ilişkilerimize kapımızı kapatmadığımız sürece, sonunda sağlıklı bir ilişki bulabileceğimiz yeni hayatımıza ve yeni insanlara da kapımızı açamayız.”

Kaynaklar
birini aklından çıkarmak, hayatından çıkarmak, kendini sevmek, takıntılı ilişki, unutmak