Uzak Durulması Gereken 7 Toksik İnsan Tipolojisi

Hepimizin hayatında; enerjimizi çeken, motivasyonumuzu düşüren, eleştiren, kötümser insanlar olmuştur. İçinden geçtiğimiz bu zor zamanlarda kendi kendimizi motive etmeye, kendimizin en iyi versiyonuna ulaşmaya çalışırken, sürekli modumuzu düşüren ve ilerlememize engel olan kişilerden uzak durmamız gerekir. Üstelik bu kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şey olacaktır. Bu yazıyı okurken zihninizde beliren isim ya da isimler oluyorsa uzaklaşmanın vakti gelmiş demektir.

Toksik İnsan Tipolojileri

1. Konuşkan Narsistler

Konuşkan narsistler, siz konuşurken sürekli sözünüzü kesen, sizi değil de kendisini dinlemeyi seven tiplerdir. Benmerkezcidirler, sizin sorularınız ya da cevaplarınız onları ilgilendirmez, ne şimdi ne de bundan sonra. Hiç konuşmanıza izin vermeyen biriyle konuşmaya çalıştınız mı? Neler hissettiniz? Bu soruya vereceğiniz cevap, hayatınızda böyle bir insanı isteyip istemeyeceğinizin de yanıtı olacak.

2. Kontrol Bağımlıları

Etraflarındaki her şeyi ve herkesi kontrol etme bağımlılarıdır. Öyle ki, ne düşündüğünüzden ne yediğinize kadar her şeyi kontrol ederler. Kendileriyle aynı fikirde olmamanıza asla tahammül edemezler ve sizi ikna etmeye çalışırlar. Sizinle kendi istediği şekilde tam bir uyum sağlayana kadar peşinizi bırakmazlar. Fiziksel, zihinsel ve duygusal özgürlüğünüzü kısıtlarlar.

3. Enerji Vampirleri

Vampirlerin kan emdikleri gibi bu insanlar da pozitifliğinizi emerler, sizi tüketirler. Her zaman her konuda olayların olumsuz yanlarını görürler, hep negatiflerdir. Yanlarına gittiğinizde veya bu insanlarla buluştuktan sonra enerjinizi toplamanız uzun sürer.

4. Dram severler

Bu tiplere göre her zaman bir şeyler yanlıştır. Mevcut sorunu çözdüğünüzde yeni bir sorun ortaya çıkarırlar. Kaostan beslenirler çünkü sizin sevginizi ve ilginizi isterler. Onlar için hep bir sorun vardır ki siz yanlarından hiç ayrılmayın. Şikayet eder gibi dursalar da içten içe sorunların çözülmesini istemezler çünkü bu sayede kendilerini önemli hissederler. Aman dikkat edin, siz de bir gün dramın içinde yer alabilirsiniz.

5. Yargıçlar

Hem kıskanç hem de yargıç rolündedirler. Dedikodu yapar, herkesi eleştirirler. Bu tiplere göre herkes kötü, vasat, soğuk ya da bir şekilde eksiktir. Acımasız eleştirilerinin içinde nefret duygusu vardır. Yaptıkları dedikodu kıskançlık kokar. Etrafınızda böyle biri varsa dikkatli olun. Arkanızdan ne dediğini bilemezsiniz.

6. Yalancılar

Hayatınızda zehirli bir yalancının olması oldukça yorucudur. Küçük, büyük, pembe, beyaz hiç farketmez… İlişkide bir yalancı var ise burada güvenden söz etmek mümkün değildir. Sözlerine güvenmeniz olası olmadığı gibi sürekli şüphe içinde yaşarsınız. Hisleriniz size bir tehlikenin varlığından bahsediyorsa yalanlarla maruz kalmadan ortamı terk etme fayda var.

7. Ezici Narsistler

Bunlar adeta bir tank gibi ezer geçerler. Her zaman kendileri haklıdır ve ön planda hep kendileri vardır. Kibirlidirler ve kendi fikirlerini genel doğru olarak kabul ederler. Bunun nedeni de, ortamdaki en zeki kişinin kendileri olduğu düşüncesidir. Onunlayken size saygı duyulmadığını ve fikirlerinizin önemsenmediğini düşünüyorsanız, ezici bir narsistle birlikte olduğunuzu anlamalısınız. Fırsat varken oradan hemen uzaklaşın!

Toksiklerle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Eğer aşağıdaki duyguları hissediyorsanız;

  • Onları görmekten korkuyorsanız ya da görmek istemiyorsanız,
  • Yanlarında kendiniz olamıyorsanız,
  • Huzursuzsanız,
  • Yanlarındayken sinirli, üzgün yada depresifseniz,
  • Kendinizi, onları etkilemek zorunda hissediyorsanız,
  • Sizi dedikodu yapmaya teşvik ediyorlarsa,

Çevrenizdeki toksik insanları ayırt etme zamanınız geldiğini  ve  “Hayır”  demeniz gerektiğini anlamalısınız.

Unutmayın ki; hayatınızda sevgi dolu, destekleyici insanların olmasını hak ediyorsunuz. Hayat; sizi geriye çeken, sürekli modunuzu düşüren insanlarla vakit geçirmek için çok kısa!

Sevgiler,

toksik arkadaşlık, toksik ilişki, toksik ilişkiler, toksik insanlar
Kaynaklar