İstenmeyen Durumlar Karşısında Seçebileceğiniz 4 Yol

Hayatınız kendi yolunda ilerlerken bir anda karşınıza bir engel çıktığında nasıl tepki verirsiniz? İstenmeyen durumlarda çözümü nerede ararsınız? Hayat, çoğu zaman istenmeyen engellerle doludur. Umut bağlanan iş görüşmesinden cevap alamadığımızda, emek vererek hazırlandığımız sınav sonucu istediğimiz gibi gelmediğinde, evden bir yere ulaşmaya çalışırken aniden trafik kazası yaşadığımızda, partnerimizin sinir olduğumuz bir huyunu değiştirmeye çalışıp değiştiremediğimizde hayat yolunda baş edilmesi gereken bir engelle karşılaşmış oluruz.

Russ Harris’e göre, bu gibi engellerden doğan sıkıntıyı ne kadar hızlı ve pratik çözüme ulaştırırsak o kadar dayanıklıyızdır. Zengin, anlamlı ve keyif dolu bir hayat sürdürme ihtimalimiz, dayanıklılığımızın ne kadar güçlü olduğuyla ilişkilidir. Harris, engeller karşısında izlenebilecek 4 farklı yol olduğunu ifade eder. Dilerseniz bu 4 farklı yola birlikte göz atalım.

İlgini çekebilir: Sakinleşmek ve Dengelenmek İçin 3 Vizyonlama Egzersizi

1. Durumu terk etmek

Problem yaşadığınızda veya istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda, ilk yol olarak o ortamı bırakıp gidebilirsiniz. Kötü bir muamele gördüğünüz iş ortamınız varsa istifa edebilirsiniz. Konuşmaktan keyif almadığınız bir arkadaşınızla arkadaşlığınızı sonlandırabilir, sevmediğiniz bir dairede yaşıyorsanız taşınabilirsiniz. Ancak bazen çıkıp gitmenin mümkün olmadığı durumlar yaşarız. Çocuğunuzla problem yaşadığınızda onu bırakıp gitmezsiniz. Hapisteyseniz de durumu terk edemezsiniz. Eğer başka bir iş bulma ihtimaliniz çok düşükse işten istifa da edemeyebilirsiniz. O halde başka bir yol seçmeniz gerekir.

2. Durumun içinde kalıp, değiştirilebilir olanı değiştirmek

Pek çok sebepten ötürü ilk seçeneği tercih edemiyor olabilirsiniz. Bazen koşullar nedeniyle, bazen kendi isteğinizle rahatsız olduğunuz pozisyonu bırakamıyor olabilirsiniz. İşte bu noktada problemle baş etmek için o durumun içinde kalıp, değiştirilebilir olan kısmı değiştirmek için çaba sarf edebilirsiniz. Sorunu çözmek için hedefler belirleyip çözüm için çabalayabilirsiniz. Eşinizle problem yaşıyorsanız ve ayrılmak istemiyorsanız, değişim için çift terapisine başvurabilirsiniz. Kilonuzdan rahatsızsanız kilo vermek için kendinize egzersiz ve beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Arkadaşlarınız sizin onları ihmal ettiğinizi düşünüyorlarsa onlarla zaman geçirmek için farklı aktiviteler organize edebilirsiniz. Ancak değiştirilebilir olmayan durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bir sevdiğimizi kaybetmek, erkek arkadaşımızın bizden ayrılmak istemesi gibi… O zaman hangi yolu seçebiliriz?

İlgini çekebilir: En Büyük Pişmanlıklarımız Hiç Denemediklerimizden Geliyor: Zeynep Cansoylu ile Hayatın Dengesi Üzerine Sohbet

3. Değiştirilemez olanı kabul edip, değerler doğrultusunda yaşamak

Eğer kalmak zorundaysanız veya bunu gönüllü tercih ettiyseniz ve buna ek olarak değiştirilebilir olan her şeyi değiştirmeye çalışıp bir sonuç alamadıysanız, durumu olduğu haliyle kabul etmeye çalışabilirsiniz. İstenmeyen durum her ne ise, siz bu duyguyla ilgili ne hissediyorsanız veya ne düşünüyorsanız bunu kabullenmeye çalışın. Kalbinizde acıya, üzüntüye ve kızgınlığa da yer açabilirsiniz. Olabildiğince anı yaşamaya çalışarak değerleriniz doğrultusunda hayatınızı yönlendirebilirsiniz. Zihninizi yoran geçmişe ve geleceğe dair kaygılarınızı düşünmeye ara verip, zihninizi biraz da değerleriniz üzerine ve değerleriniz için hayatınızı nasıl şekillendirebileceğinize yorabilirsiniz. Kendinize eylem planları hazırlayıp gelecek için hedefler koyabilirsiniz. Hayattan aldığınız keyfi artıracak aktivitelere yönelebilirsiniz.

4. Kalıp denemekten vazgeçerek durumu kötüleştirmek

Elbette bazı zamanlar hepimiz içinde bulunulan durumu kötüleştirecek şeyler yapıyoruz. Diyetin kurallarına tam olarak uymadık diye elimize bir kavanoz çikolata kremasını alıp tamamen vazgeçiyoruz. Kavgayı büyüteceğini bilmemize rağmen geçmişte yaşanmış olayların hesabını soruyoruz. Çözümü alkolde, sigarada, çikolatada arıyoruz. Uzun uzun endişelenip huzursuzluğumuzu artırıyoruz. Vazgeçip durumun kötüleşmesine izin vermek de seçilebilecek bir yol, ancak bu yolda huzur ve çözüm bulmak çok daha zor gibi görünüyor.

Sizlerle istenmeyen durumlarla karşılaştığınızda seçebileceğiniz dört yol paylaştım. Dördüncü yol hariç her bir seçenek, içinde bulunulan duruma göre tercih edilebilir. Genel anlamda takdir edersiniz ki ikinci ve üçüncü yolu seçmek diğer yollardan daha mantıklı ve çözüm odaklı görünüyor. Problemle kalıp çözüm aramak, değişim mümkün değilse kabullenip hayatın diğer alanlarının keyfini çıkarmak en güzel yol diye düşünüyorum.

İlgini çekebilir: Hayallerine Kavuşmana Engel Olan 5 İnanç Kalıbı

Son olarak küçük bir aktivite!

1. Adım: Aşağıdaki sorular üzerinde düşünerek cevaplayın.

• Siz hayatınızda bir problemle karşılaşınca en çok hangi yolu tercih ediyorsunuz?

• Bu yazıyı okuduktan sonra hangi yolu tercih etmeyi düşünüyorsunuz?

2. Adım: Tercih etmek istediğiniz yol için yapılabilir kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyip defterinize not edin, ardından hedeflerinizi adım adım uygulayın.

Sevgiler…

Yardımcı Kaynak: Gerçeğin Tokadı, Russ Harris.

Kaynaklar
değiştirilemez olanı kabullenmek, durumu terk etmek, İstenmeyen Durumlar Karşısında Yapılabilecekler