Kaliteli Bir Uyku İçin: Pembe Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bazı insanlar uyku ve rahatlama konusunda farklı tür yöntemlere yönelebilirler. Bu yöntemler arasında, araştırmacılar tarafından yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri olduğu kanıtlanmış ”pembe gürültü” ise sık sık tercih edilen bir yöntem. Öyleyse gelin pembe gürültünün bize ne gibi faydalar sağladığına birlikte bakalım!

1. Uykuya dalmanıza yardımcı olur

Klinik uyku eğitimcisi Terry Cralle’a göre, ”Pembe gürültü, uykuyu engelleyen sesleri maskelemeye yardımcı olan sabit bir ortam sesi sağlar.” Cralle, pembe gürültünün, beyaz gürültüye kıyasla daha sakinleştirici bir etkisi olduğunu belirtmektedir.

Uyuyakalmaktan daha güzel ne vardır? Fakat bizler şehir sakinleri olarak, her an çarpan bir kapıya veya yoldan geçen herhangi bir siren sesine bile uyanabiliriz. Pembe gürültü ise ani sesler ve arka plan sesi arasındaki farkı en aza indirerek uykuya dalmamızı kolaylaştırır. Pembe gürültü, bu noktada bize daha huzurlu bir uyku sağlar.

İlgini çekebilir: Rahatlatan Gürültü: Beyaz Gürültü Nedir? Faydaları Nelerdir?

2. Derin bir uyku sağlar

Yavaş dalga uykusu olarak da bilinen derin uyku, ertesi sabah sizi tazelenmiş ve enerjik hissettiren bir dinlenme türüdür. Derin uyku, vücut onarımını ve bağışıklık fonksiyonunu artırır. Pembe gürültü ise potansiyel olarak sarsıcı sesleri maskelediğinden uykunuzun bölünmesini engelleyerek bu aşamaya ulaşmanızı sağlar.

Pembe gürültü beyin aktivitesini değiştirir. Uyku bilimi koçu ve Sleeping Ocean’ın kurucusu Alex Savy’ye göre, beyin dalgalarımız derin uyku sırasında çok yavaş ve pürüzsüzdür ama pembe bir gürültü duyduğumuzda, beyin dalgalarımızın frekansı pembe gürültüye uyum sağlar. Başka bir deyişle, pembe gürültü beyin dalgalarımızın karmaşıklığını azaltarak zihnimize daha kaliteli bir uyku deneyimi sunar ve onu dinlendirmiş olur.

3. Hafızanızı geliştirir

Daha derin bir uyku sağlaması sayesinde, pembe gürültü aynı zamanda hafızayı desteklemeye ve onu geliştirmeye de yardımcı olur. Bunun nedeni, hafıza konsolidasyonunun yeterli derin uykuya bağlı olmasıdır. Süreç, beyninizin kararlar almasını sağlayan kısım olan hipokampus ile başlar. (Aslında hipokampus için beynin ‘flash sürücüsü’ diyebiliriz.) Uyanıkken deneyimlediğiniz anlar; uyurken, uzun süreli hafızanın kaydedildiği yer olan kortekse taşınır.

Pembe gürültü kapsamlı bir şekilde incelenmediğinden, pembe gürültü ve hafıza arasındaki bağlantı hakkında henüz çok fazla araştırma yoktur. Yine de, yapılan bir araştırmada pembe gürültünün 13 yaşlı insan üzerinde derin uyku sağladığını ve hafızalarını geliştirdiği görülmüştür. Araştırmacılar bu etkiyi, uyku sırasında meydana gelen belleğin işleme biçimine bağlı olduğunu söylüyorlar.

İlgini çekebilir: Kolayca Uykuya Dalabilmek İçin 7 Önemli İpucu

4. Odaklanmanıza yardımcı olur

Pembe gürültünün ses maskeleme yeteneği güzellik uykunuzla sınırlı değildir. Günlük hayatta maruz kaldığınız dış seslerin odağınızı bozmasına karşın da pembe gürültü dinlemeyi deneyebilirsiniz. Burke, “dikkat dağıtıcıları azaltan, yatıştırıcı ve sürekli bir ses yaratarak, yapmanız gereken işlere daha iyi konsantre olabilirsiniz “ diyor. Özellikle yüksek sesli bir kafede, ofiste veya evde çalışırken bunu deneyebilirsiniz.

Pembe gürültü ve beyaz gürültü arasındaki fark nedir?

Araştırmacılar, sağladıkları faydalar açısından beyaz gürültü ile pembe gürültü arasında çok büyük bir fark olmadığını söylüyor. Burada ki en önemli fark nasıl ses çıkardıkları.

Cralle’ye göre, hem pembe gürültü hem de beyaz gürültü, insanların duyabileceği tüm frekansları içerir (20 hertz ila 20.000 hertz). Ancak, beyaz gürültü tüm frekanslarda eşit güce sahipken, pembe gürültü ses spektrumunun alt kısmında daha güçlüdür. Pembe gürültü, temelde beyaz gürültünün daha yüksek ve daha güçlü bas ses çıkaran halidir.

Beyaz gürültüye örnek olarak eski televizyonlardaki o sabit, değişmeyen ses verilebilir. Pembe gürültü ise uzun sabit bir yağmur sesi veya yaprak hışırtısı gibi daha doğal ve düzdür.

İlgini çekebilir: Güne Harika Bir Başlangıç İçin Sabah Rutininize Eklemeniz Gerekenler

Peki hangisi size göre daha uygun?

Her şey kişisel tercihlerinize bağlı. Sonuçta herkesin beyni seslere farklı şekillerde tepki verir. En iyi seçim ihtiyaçlarınıza uygun olandır. Küçük bir deneme yanılma ile hangi sesin sizin için en uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Beyaz ses dinlemek isteyenler için bir spotify playlisti.

Pembe ses dinlemek isteyenler için bir spotify playlisti.

Yardımcı kaynak: What is pink noise, mindbodygreen.com

beyaz gürültü nedir, derin uyku, hafıza, odaklanmak, pembe gürültü, uykuya kolay dalmak
Kaynaklar