Mutlu İnsanların Ortak 6 Özelliği

Mutlu olmayı birkaç maddeye, üç-beş kalıba sığdırıp “işte formülü bu” demeyeceğiz. Zira mutlu olmanın içinde bulunduğumuz şartlardan bağımsız bir seçim olduğunu savunuyoruz. Mutlu olmak bir durumdur; seçebileceğimiz durum. Aksi halde her şeyleri varken iç huzuru bir türlü yakalayamamış insanları ve hiçbir şeyleri yokken sadece gökyüzüne, havanın güzelliğine, sıcak kahvesine bakıp mutlu olabilenleri açıklayamazdık değil mi? Ya da bir dakika önce mutsuzken, bir dakika sonra modu değişip mutlu olabilen insanları? Hiç böyle düşündünüz mü; o bir dakika içinde değişen şartlar değil, seçimimizdir belki?

Benim bugün bahsedeceklerimse mutlu insanları gözlemlediğimde onlarda (belki mutlu olmayı seçtiğim zamanlar kendimde) gördüğüm ortak özelliklerden ibaret. Belki mutlu olmak gibi bir niyetiniz varsa, seçmekte zorlanıyorsanız hedefe tersten gitmeye karar verirsiniz ve önce aşağıda bahsettiğim kişi olursunuz, kim bilir?

Hadi sorun, bekliyorum; “Eee, genelde nasıl birileri bu mutlu insanlar?”

Kendi hayatlarına odaklanırlar

Bazen siz de başkalarının hayatlarıyla çok vakit kaybettiğinizi düşünüyor musunuz? Ah şu sosyal medyadaki kusursuz hayatlar… Hepimizi nasıl da birbirine yediriyor. Bırakın o Paris’e gitsin, öteki evlenmiş olsun, bilmem kim işten çıksın, öbürü de harika bir işe girmiş olsun. Tüm bunların bizim hayatımıza katkısı ne? Bırakın onları, asıl sizden ne haber?

İlgini çekebilir: Sosyal Medyadaki Kusursuz Hayatlar

“Hayır” demeyi bilirler

“Hayır” kelimesi birçoğumuza hala kabalık olarak geliyor. Hayır demek kabalık etmek değildir, sınır çizmektir. Mutlu insanlar sınırlarını çizer ve istemedikleri müddetçe o sınırın ötesine geçilmesine izin vermezler. Dışarı çıkmak istemiyor musun? Hayır de. Senden yapılması istenen iyilik sana çile gibi mi geliyor, hayır de. O filme gitmek istemiyor musun? Hayır de. (Anneler ve patronlar listemize dahil değildir.)

İlgini çekebilir: Nasıl Hayır Deriz: İstemediklerine Hayır Demenin Kolay 3 Yolu

İltifat etmekten çekinmezler

Ofiste, sınıfta, içeri girer girmez gülücükler saçarak size kendinizi iyi hissettiren o kişiyi bildiniz mi? Hah işte o kişi mutluluğunu size bulaştırmakta hiçbir sakınca görmez. Çünkü bolca sahip olduğunuz şeyleri başkalarına vermekte tereddüt etmezsiniz, sizde az olan şeyi başkasına verirken elleriniz titrer. İşte bu yüzden mutlu insanlar başkalarına “çok güzel olmuşsun”, “bugün harika görünüyorsun!”, “kıyafetine bayıldım” demekte oldukça cömerttirler.

Akışa güvenirler

Kendimizi hayatın şefkatli kollarına bırakmayı bi’ becerebilsek, kim bilir nelerle ödüllendirecek bizi… Her şeyi sıkı sıkıya tutup kontrol etmek zorunda olmadığımızı anlayınca hayat daha keyifli ve kolay bir hal alıyor. Bırakın size sürprizler yapsın, bırakın sizi kucaklasın, siz “olmuyor, olmuyor” demeyi bırakın, oldursun. Stresinizle, endişelerinizle size sunacaklarından mahrum kalıyorsunuz. Bırakın bütün cömertliğiyle size bir şeyler sunsun.

Tutkularının peşinden giderler

Bu hayata öylesine yaşamak için geldiğinizi mi düşünüyorsunuz? Tutkularımız var, peşinden gitmenin bizi hiç yormadığı, onunla uğraşırken zamanı unuttuğumuz… İşte bu tutkularımız bize yaşam enerjisi verir, benzinimizi doldurur. Mutlu insanlar hayattaki tutkularını bulur ve yönünü oraya çevirir. Yaptıkça hayat dolar, doldukça daha çok koşar. Sizin tutkunuz ne?

İlgini çekebilir: Kaderinde Başarmak Var mı? Yoksa Başarısızlığa Mahkum musun?

Var olana odaklanırlar

Odaklandıklarını ise çoğaltırlar. Her şeyin iyi tarafından bakan o insanlardan bahsediyorum evet. Kimi zaman sinirlerimizi bozuyorlar. Hayatlarında var olanların kıymetini biliyorlar, onlara odaklanıyorlar, parlatıyorlar ve çoğaltıyorlar. Kaybolana, gidene takılıp kalmayla vakit kaybetmiyorlar. Nereden başlayacağım diyorsanız sizin için hazırladığımız 21 gün minnet egzersizini denemekle başlayabilirsiniz.

İlgini çekebilir: Minnettar Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 5 Faydası

Yukarıda saydığım her şey sizde var, tam da içinizde. Ortaya çıkmayı bekliyorlar sadece.

Belki de artık bu insan olmanın vakti gelmiştir ha?

Ne dersiniz?

Kaynaklar
mutlu insanların özelikleri, mutlu olmak için, mutluluk, nasıl mutlu olunur