Mutlu ve Sağlıklı Bir İlişkiye Sahip Olan Çiftlerin Sergilediği 6 Davranış

Daha önce toksik bir ilişkiye sahip olup olmadığımızı nasıl anlayabileceğimizi konuşmuştuk. Hadi bugün gerçekten sağlıklı bir ilişkiye sahip çiftlerin sergilediği davranışlardan bahsedelim. Kahveler hazırlansın!

Gerçek şu ki, bütün insanlar sevgilerini, ilgilerini farklı şekillerde gösterirler. Çünkü hepimizin alışkanlıkları, hayat hakkındaki inançları, değerleri, öncelikleri birbirinden çok farklı. Bu yüzden aşk bazen biz insanlar için kafa karıştırıcı olabiliyor, bilmez miyiz?

“Dün dünyadaki en iyi adamdı; bugün ise tam bir hayal kırıklığı! Gerçekten anlamıyorum.”

Ne kadar sık duyulan bir ifade, değil mi? Öncelikle şunu anlamak gerekir, hepimiz ilişkilerimizin yanı sıra başka meselelerle de uğraşıyoruz. Patronumuz, ailelerimiz, birlikte yaşadığımız insanların beklentileri… Her gün, her an aynı tepkileri veremeyebiliriz. O gün seni aramadı veya seni sevdiğini dile getirmedi diye ona “sen çok değiştin” kitabını okumadan önce büyük resme bakman sağlıklı bir seçim olacaktır. Peki ne olur bu büyük resimde? Birbirini gerçekten önemseyen çiftler ilişki içerisinde nasıl davranışlar sergilerler? Birlikte göz atalım hadi.

Birbirlerini gerçekten dinlerler

Duymakla dinlemek arasındaki farkı bilirsin. Biri içini döküp rahatlasın diye orada olmak, duymaktır. O sırada başka şeylerle ilgilenmek de duymaktır. Anlatılanların hiç ilgini çekmemesi de duymaktır.

Sağlıklı bir ilişkide çiftler birbirlerini aktif bir şekilde dinlerler. Karşı tarafın anlattıklarıyla ilgilenir, sorular sorarlar… Sağlıklı bir ilişkinin temeli iletişimse, anlatmak ve dinlemek de iletişimin olmazsa olması değil mi? Eğer onu aslında çok da dinlemediğini fark ettiysen silkelenmenin vakti gelmiş demektir. Çünkü birlikte olduğun kişiyle iletişimi kaybetmek, bazen çok ağır sonuçlar getirebiliyor. “Sürekli anlatıyor ve söyledikleri çok da ilgimi çekmiyor.” diyorsan belki de ilişkinizin alma-verme dengesini bir miktar kaydırmış olabilirsiniz.  Sen de bir şeyler paylaşmayı dene. Sözünü kesip konuyu öyle veya böyle kendisine getiriyorsa bir şeyler yolunda değil demektir. Bundan hoşlanmadığını açıkça dile getirmekten çekinme; gerçekleri söylemek, yavaş yavaş tükenmekten çok daha iyidir. Üstelik çözüm bazen işte bu kadar basit olabilir.

İlgini çekebilir: İyi Bir Dinleyici Olmak Mümkün: Etkin Dinleme Becerisini Geliştirmenin Yolları

Birbirleri için fedakarlıkta bulunurlar

Sevdiğimiz bir insan için fedakarlık yapmak çok daha kolaydır. Çiftler, karşılarındaki kişinin mutsuz olduğu düşüncesinden büyük rahatsızlık hissederler. Özellikle de bu konuda yapabilecekleri bir şeyler varsa… Bu nedenle, mutluluğun için fedakarlık yapılması, bir insanın sana olan sevgisini göstermesinin önemli bir yoludur.

Yalnız ince çizgiyi görmezden gelmeyelim. Fedakarlık demek, kendi önceliklerinden ve ihtiyaçlarından tamamen vazgeçmek demek değildir.

Orta yolda olmak demektir, zaman zaman konfor alanından çıkmak gerekse bile… Bir adım sen, bir adım o. Bugün o, evde kalmak istemesine rağmen seninle dışarı çıkıyorsa, yarın da sen onun isteklerine saygı duyup onunla evde harika bir akşam geçirebilirsin. Denge! Dengenin sağlıklı bir ilişki için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya sayfalar yetmez. Sağlıklı bir ilişki denge içerisinde ilerler. Biraz da dozunda fedakarlık… Üstelik küçük fedakarlıkların insana ne çok şey öğrettiğini ve insanı ne kadar geliştirdiğini tahmin bile edemezsin. Sevmeyeceğini düşünmene rağmen onun hatrına, onunla izlediğin bir filmi izlerken, yeni bir yemek tadarken, yeni bir yere giderken hiç tahmin etmediğin sürprizlerle şaşırtabilir hayat seni.

İlgini çekebilir: Romantik Bir İlişki İçerisindeyken Partnerinizden Beklemeye Hakkınız Olan 8 Şey

Birbirlerine karşı açık olmaktan çekinmezler

Genellikle en derin yaralarımızı, en büyük korkularımızı göstermekte zorluk çekeriz. Tam da oradan vurulmaktan korkarız çünkü… Ama güven temelli bir ilişkide çiftler birbirlerine yaralarını, korkularını göstermekten çekinmez. Bu yüzden aralarında daha sağlıklı bir iletişim oluşur.

Sanılanın aksine, açık olursak, karşı taraf artık hangi konuda hassas olduğumuzu bildiği için ona daha dikkatli olma fırsatı sunarız.

Eğer çok hassas olduğun bir durum varsa, bunu anlatmaktan çekinme. Çekinme ki nereyi iyileştireceğini, nerede dikkatli olacağını, nerede duracağını bilsin.

İlgini çekebilir: Sağlıklı ve Keyifli Bir İlişkiye Sahip Olmak İçin 9 Adım

En dağınık hallerinde bile birbirlerini sevebilirler

İlk günlerde ona iyi görünebilmek için ne çok uğraştığını hatırlıyor musun? İlk buluşmanız için kaç saat hazırlanmıştın? Birlikte daha fazla zaman geçtikçe, konfor seviyeleri artıyor, çiftler birbirleri yanında rahatlıyor ve iyi görünme kaygısını bir yana bırakabiliyorlar. Aslında bu harika bir şey! Çünkü kaygı yerini rahatlığa, güvene ve doğallığa bırakıyor.

Bu demek değildir ki, hiç özenmeyeceksin, kendine hiç bakmayacaksın. İçinden geliyorsa dilediğin kadar süslen; sefan olsun! Bu, kötü göründüğünü düşündüğün günlerde dahi sevileceğinin rahatlığıyla yaşamak demek. Bu tam bir şükür sebebi değil de ne?

Birbirleriyle gurur duyarlar ve takdir etmekten çekinmezler

Maalesef bazı ilişkilerde insanlar birinin başarısını kendinin başarısızlığı olarak algılayabiliyor.

“O terfi aldı, benden yüksek maaş alacak!”

“Nasıl da kilo verip fit bir vücuda kavuştu. Ben patates gibi kaldım böyle!” 🙂

Sağlıklı bir ilişkiye sahip insanlar birbirleriyle ne kadar gurur duyduğunu söylemek konusunda çekinmezler. Birbirlerini parlatmak konusunda tereddüt etmez, desteklerini her zaman gösterirler.

İlgini çekebilir: Tek Taraflı Bir İlişkide Sıkışıp Kaldığınızı Gösteren 10 İşaret

Birbirlerinin değer verdikleri şeylere saygı duyarlar

Herkesi sevmek zorunda değiliz elbette, ama birlikte olduğumuz insanın değer verdiği insanlar (hatta eşyalar, durumlar…) sırf bu sebeple bile saygıyı hak ediyorlar. Sağlıklı bir ilişkiye sahip olan çiftler, birbirlerinin değer verdiği şeylere (sevmeseler bile) saygı gösterirler.

Kaynaklar
ilişkide sahip olunması gerekenler, kadın erkek ilişkileri, mükemmel ilişki