Romantik İlişkilerde Bir Yanılsama: Ölümcül Çekimler

deniz kenarında çift

Bir ilişkide bizi karşı tarafa çeken şey nedir? Çekimi ne zaman ve nasıl hissederiz? Peki hiç bir ilişkinin başında partnerinizin çok sevdiğiniz bir özelliği, ilişkinin sonlarına doğru sizi çileden çıkaran bir kabusa dönüştü mü? Bu durum ölümcül çekimler olarak adlandırılıyor. Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını inceleyeceğiz ve ölümcül çekimler kavramına yakından bakacağız!

Hissettiğimiz çekimi etkileyen faktörler neler?

Bir kişiye yaklaşma ya da bir kişiden uzaklaşma yönündeki eğilimlerimiz ve davranışlarımız çekim olarak adlandırılır. Çekimi ve çekiciliği etkileyen pek çok faktör vardır. Uyum ve benzerlik, bu faktörlerin en önemlileridir. Karşımızdaki kişiyle aramızda bir uyum olduğunda daha kolay ve keyifli vakit geçirebiliriz, aynı aktivitelere yönelme olasılığımız artar.

Benzerlik de bu yönden uyumla aynı çalışır. Kendimize benzer insanlara daha kolay çekim hissedebiliriz. Hatta ilişki ilerledikçe partnerlerin birbirine benzeme ya da birbirlerini olduğundan daha benzer görme eğilimleri de artar. Böylece benzerlik ve uyum bizi karşı tarafa çeken faktörler haline gelir ve bunu yakaladığımız an çekimi hissedebiliriz.

Yakınlık ise çekimi arttıran bir diğer faktördür. Fiziksel olarak yakın olduğumuz, sık karşılaştığımız ve daha çok anına şahit olduğumuz bir insana nadir olarak gördüğümüz bir insandan daha fazla çekim hissedebiliriz.

İlişkilerde bir yanılsama: Ölümcül Çekimler

Uyum, benzerlik ve yakınlık hem ilişkinin başında çekim hissedebilmek için hem de ilişkiyi keyifle sürdürebilmek için çok önemli belirleyicilerdir. Ancak bir de çekim konusunda zaman içerisinde değişkenlik gösterebilenler vardır. Romantik bir ilişkinin başında partnerimize çekim hissetmemize neden olan, bize oldukça çekici, büyüleyici ve etkileyici gelen bazı özellikler ilişkinin sonlarına doğru bir problem, hatta ilişkiyi bitirme sebebi haline gelebilir. İşte bu durum da ölümcül çekimler (fatal attractions) olarak adlandırılır. Doktor Felmlee’nin ortaya attığı bu kavram, çekimle ilgili değişken durumların aydınlanması için önemli olmuştur.

Ölümcül çekimleri hangi durumlarda yaşayabiliriz?

Neden sevdiğimiz özelliklerden bir süre sonra soğumaya başlarız? Partnerlerin birbirinden farklı özelliklerde olmaları ölümcül çekim yaşama olasılıklarını arttırır. Örneğin, dışa dönük ve hareketli birisi kendisinden farklı olması hoşuna gittiği için daha içe dönük ve sakin birine karşı çekim hissedebilir. Ancak ilişki ilerledikçe bu iki farklı özellikteki insanın birlikte vakit geçirebilmesi zorlaşacağı için bu durum bir probleme ve ayrılık nedenine dönüşebilir. Aynı zamanda partnerin ortalamadan farklı, pek kimseye benzemeyen yönlerinin olması da bir ölümcül çekim nedenidir. İlişki başında bu farklılık ve kimseye benzemeyen özellikler çekici gelse de bir süre sonra aşırılık hissi yaratacağı ve anlaşmayı zorlaştıracağı için ölümcül çekim nedeni olacaktır. Narsist bir kişiye ilgi duymanın da yaygın bir ölümcül çekim türü olduğu görülmektedir.(*)

Neden ölümcül çekime yakalanıyoruz?

İlişkiler, beklentilerimiz, partnerlerimiz hakkında düşündüğümüzde daha benzer kişileri istediğimizi düşünmemiz olasıdır. Ama neden buna rağmen ölümcül çekimlere yakalanıyoruz? Çünkü ilişkiler genellikle yoğun ve tutkulu bir şekilde başlar. Kendimizi bulutların üstünde hissettiğimiz, gözümüzün kör olduğu ve adeta vurulduğumuz o dönemde bize uymayan özellikleri bile çekici olarak algılarız. Bundandır ki dışa dönük birisi içe dönük birisine ilişki yürütmenin zor olduğu ortadayken çekim hissedebilir. Ya da kıskanılmaktan hoşlanmayan birisi ilişkinin başında bu kıskançlığı sevebilir. Ancak ilişkide belli bir düzen oturduğunda ve başlardaki toz pembe bulut dağıldığında böyle biriyle anlaşabilmek oldukça zor olacaktır.

Tüm bunları birlikte düşündüğümüzde zaman zaman partnerimizde sevdiğimiz özelliklerin bir ölümcül çekim olup olmadığını değerlendirmek faydalı olacaktır. Eğer şu an sevdiğiniz bir şeyin zaman içerisinde ölümcül bir çekime dönüşebileceğini düşünüyorsanız, bu durumu partnerinizle birlikte ele almanın ve ilişkinin gelişimi için neler yapabileceğinizi konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

ilişkiler, Kişisel Gelişim, ölümcül çekimler, Psikoloji
Kaynaklar

Guerrero, Laura; et al. (2013). Close Encounters: Communication in Relationships. California: Sage. p. 56. ISBN 9781452217109.