Yaz Aylarında Yeterince Su İçmezsek Vücudumuzda Neler Olur?

şişeden su içen kadın

Yaz çoğumuzun en sevdiği mevsim. Pırıl pırıl güneş, sıcacık hava, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve mis gibi deniz. Hepsi güzel peki ama yazın vücudumuzda neler oluyor? Yeterince su içmezsek bunun bizim için bedelleri neler?

Güneşte kalıyor, yanıyor, bol bol terliyoruz. Terleme ile bolca su, tuz ve mineral kaybediyoruz. Özellikle terleme ile yaz döneminde ihtiyacımız olan su miktarı, hem daha fazla mineral harcadığımız için hem de daha fazla su kaybettiğimiz için diğer mevsimlere kıyasla daha fazla. Yetişkin bir birey kış aylarında ortalama 1,5 litre su kaybı yaşarken, yaz aylarında günde ortalama 2-2,5 litre arası su kaybı yaşıyor. Hatta yoğun fiziksel aktiviteler yapan kişilerin su kaybı 3-3,5 litreyi buluyor. Bu nedenle yaz aylarında su kaybını telafi etmek için su içme alışkanlığınızı artırmalıyız.

Dehidrasyon vücudumuzda hangi sorunlara sebep olur?

Yeterince su içmezsek vücudumuzda dehidrasyon başlar, yani vücudumuz aldığından daha fazla sıvı kaybeder. Dehidrasyon sıcak havanın da etkisiyle bıkkınlık, tahammülsüzlük, öfkelenme ve genel bir isteksizlik haliyle beraber konsantrasyonda azalma gibi olumsuz etkiler yaratır.

Dehidrasyonun en çok görülen belirtisi yorgunluktur. İşte, yaz aylarında bazen daha yorgun hissetmemizin sebebi ya fazla su kaybı yaşamamızdan ya da yeterli su tüketmememizden kaynaklanır. Yorgun ve bitkin hissettiğiniz anlarda ilk olarak su tüketiminizi artırın. Gün içinde harcadığınız efor ve su atılımını dikkate alarak düzenli ve yeterli içme suyu tüketin.

Aynı zamanda yaz aylarında güneş ışınlarının tene teması cildimizi kurutmakta ve daha erken cilt kırışıklıklarının, cilt lekelenmelerinin, güneş yanıklarının ve çillenme gibi sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Su kaybı ise bu sorunları daha da tetiklemektedir.

Su içemiyorum ayran, meyve suyu, soda ya da limonata içsem olur mu?

Bol sıvı tüketen bir toplumuz. Çay, kahve ve soft içecekler, kafein içeriği nedeni ile sıvıdan aldığınız suyun fazlasının böbrek yoluyla atılmasına neden olur. Aslına bakarsak, sıvı tüketimi su tüketimi demek değildir ve tam tersi susuz kalmanız demektir. Bu yüzden bu sorulara cevabımız ne yazık ki olumsuz olacaktır.

Su tüketmek için susamayı beklemeyin. Su içmeyi sevmiyorsanız, içme suyunuzun içine çubuk tarçın, elma ya da limon dilimi ekleyerek farklı tatlar elde edebilir, su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar
dehidrasyon, sağlıklı yaşam, su tüketimi, susuzluk